Evropská komise zastavuje dotace, dává za pravdu Transparency International

Publikováno: 13. prosince 2018

Eurokomisař Günther Oettinger oznámil na středečním plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku, že dokud nebude situace ohledně ČR vyjasněná, Evropská komise nemá v úmyslu vyplácet dotčeným subjektům žádné dotace. Reagoval tak na nové finanční nařízení EU platné od 2. srpna 2018.

Eurokomisař Günther Oettinger na jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku | zdroj: Seznam Zprávy

Komise dává plně za pravdu evropskému podnětu, který Transparency International (TI) podala na začátku září, a potvrzuje tím relevantnost argumentů a důkazů, které TI předložila. Nejedná se tedy o „lži a kampaně”, jak ve snaze odvádět pozornost od podstaty problému neustále opakuje Andrej Babiš.

Eurokomisař dodal, že v lednu proběhne audit i dalších dotací, o které Agrofert žádal před 2. srpnem 2018 a které spadají do doby vstupu Andreje Babiše do politiky. Audity provedou všechna relevantní DG (Generální ředitelství EK) a jejich výsledky budou předloženy do půli dubna 2019. K ukončení vyšetřování tedy dojde do konce mandátu této Komise.

„Je to důležité vítězství pro spravedlnost, pravidla platí pro každého. Transparency přenesla hru na evropské hřiště, kde domácí kňučení nikoho nezajímá a kde se rozhoduje věcně,” říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady TI.

„Byla to ostrá bitva, premiér nás lživě napadal, ale měli jsme pravdu. Jeho osobní máslo na hlavě dnes Česku dělá ostudu ve světě,“ dodává. 

V současné chvíli není jisté, zda očividný střet zájmů Andreje Babiše způsobil pouze pozastavení dotačních prostředků pro Agrofert, či pro celou Českou republiku. TI bude detailně sledovat další vývoj kauzy. Chceme, aby byl problém střetu zájmů premiéra vyřešen a bylo zamezeno neoprávněnému čerpání českých i evropských dotací.

 

Přečtete si, jak o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše informují zahraniční média:

Bloomberg – EU Lawmakers Seek Clampdown on Czech Prime Minister’s Business

Reuters – EU lawmakers push Czech PM Babis over conflict of interest

New York Times – EU Lawmakers Push Czech PM Babis Over Conflict of Interest

The Guardian – European parliament censures Czech PM in unprecedented move

Je to důležité vítězství pro spravedlnost, pravidla platí pro každého. Transparency přenesla hru na evropské hřiště, kde domácí kňučení nikoho nezajímá a kde se rozhoduje věcně.

Související publikace

Související novinky