Transparency International podává podnět týkající se střetu zájmů Ivo Valenty

Vydáno 17. 12. 2018

Transparency International Česká republika (TI) dnes podává podnět na možné porušení zákona o střetu zájmů ze strany senátora Ivo Valenty (Senátorský klub ODS) v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude zabývat Magistrát města Zlína.

Senátor Ivo Valenta | zdroj: Nový Čas

Senátor Valenta je 100% společníkem SHEADING FINANCIAL LTD se sídlem v kyperském Limassolu, která je 100% vlastníkem další kyperské společnosti WCV WORLD CAPITAL VENTURES. Ta je pak 70% akcionářem české společnosti OUR MEDIA a.s., která dále drží 65% podíl v Brno TV, s.r.o.

Ivo Valenta je tedy ovládající osobou společnosti Brno TV, s.r.o., která provozuje vysílání TV BRNO 1, v důsledku čehož existuje důvodné podezření, že jako veřejný funkcionář porušuje ustanovení zákona o střetu zájmů zakazující ovládání médií.

„Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky, říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady Transparency International.

V případě, že příslušný úřad shledá porušení zákona, hrozí Ivo Valentovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku je na základě trvalého bydliště senátora Valenty Magistrát města Zlína.

 

Nekompletní zákon o střetu zájmů

Podle zákona o střetu zájmů (č. 159/2006 Sb.) je některým veřejným funkcionářům zakázáno být ovládající osobou subjektů provozujících rozhlasové nebo televizní vysílání nebo vydavatelů periodického tisku.

Zákon však nepamatuje na jiné situace (internetová média, vydávání tisku ze zahraničí a jeho dovoz do ČR, vlastnictví médií pod hranicí ovládání). 

„Senátor Ivo Valenta se pravděpodobně dopustil přestupku v případě Brno TV, ale jeho mediální skupina zahrnuje více subjektů, ve kterých hraje klíčovou roli, ale zákon na tyto případy nepamatuje. Podle nás to však není záměr, jako spíš mezera v zákoně,“ doplňuje Jan Dupák, právník TI.

Ivo Valenta se tak zařadil po bok premiéra Andreje Babiše a ministra zemědělství Miroslava Tomana, kteří mají jako veřejní funkcionáři očividný problém se střetem zájmů.

 

Ke stažení 

Podnět – střet zájmů Ivo Valenta

Příloha – střet zájmů Ivo Valenta

 

Podívejte se, jak o tiskové zprávě informují média

ČTK – TI podala podnět na senátora Valentu kvůli střetu zájmů

iRozhlas – Transparency podala podnět na Valentu kvůli střetu zájmů. ‚Vyvolávají umělou kauzu,‘ tvrdí senátor

Seznam Zprávy – Senátor Valenta ovládá Brno TV, je tak ve střetu zájmů, tvrdí Transparency International

TV Nova – Senátor Valenta je ve střetu zájmů, tvrdí Transparency, kvůli televizi

Novinky.cz – Střet zájmů má i senátor Valenta, ovládá televizi, tvrdí Transparency

Blesk.cz – Další politik ve střetu zájmu? Transparency International má podezření u senátora a miliardáře Valenty

Hospodářské noviny – Transparency podala podnět k vyšetření střetu zájmů senátora Valenty. Ovládá regionální televizi

E15.cz – Transparency podala podnět k přezkoumání střetu zájmů senátora Valenty

Týden.cz – Střet zájmů má i senátor Valenta, tvrdí Transparency

iDNES.cz – Podle TI je senátor Valenta ve střetu zájmů. Nic neporušuji, brání se politik 

Deník.cz – Senátor Valenta je ve střetu zájmů, uvedla TI. Ovládá brněnskou televizi

Deník N – Transparency International podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Iva Valenty


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.