Evropská komise pokračuje ve vyšetřování střetu zájmů Andreje Babiše

Vydáno 25. 10. 2018

Náš podnět, který jsme na sklonku léta zaslali do Evropské unie (EU), padl na úrodnou půdu. Irský eurokomisař Paul Hogan v průběhu dnešního jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku potvrdil vyšetřování českého premiéra Andreje Babiše a jeho možného střetu zájmů ve spojitosti s holdingem Agrofert a čerpáním evropských dotací.

Budova Evropské komise v Bruselu | zdroj: TI

Evropská komise (EK) koordinuje vyšetřování v rámci DG Regio (Generální ředitelství Evropské komise pro regionální politiku), DG Agriculture (Generální ředitelství pro zemědělství), DG EMPL (Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování) a DG Budget (Generální ředitelství pro správu rozpočtu Evropské unie). České orgány také zaslaly svou první odpověď.

EK také zkontroluje veškeré nevyčerpané prostředky v souladu s novým finančním nařízením EU, které v případě střetu zájmů nyní zahrnuje také členy rodiny. Pokud byly některé z finančních prostředků vyplaceny neoprávněně, bude Evropská komise požadovat, aby byly vráceny do rozpočtu EU.

„Jedná se o krok správným směrem, kdy Evropská komise zodpovědně přistupuje k našim zjištěním. Takto rozsáhlé vyšetřování je jasnou odpovědí na premiérovy osobní útoky vůči naší organizaci,“ dodává Milan Eibl, analytik TI ČR.


Vteřiny TI: Milan Eibl – Andrej Babiš a jeho svěřenské fondy | zdroj: TI

Tak jde čas s podněty TI

V červnu 2018 naše pobočka Transparency International jako první poukázala na to, že ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je Andrej Babiš, předseda vlády ČR, stále uveden jako ovládající osoba společnosti Agrofert a.s.

Na začátku srpna 2018 jsme podali podnět k českým úřadům ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. V případě, že příslušný úřad shledá porušení zákona, hrozí Andreji Babišovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku je na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích.

Poté jsme zkraje září otevřeným dopisem vyzvali rumunskou eurokomisařku pro regionální politiku Corinu Creţu, aby při návštěvě České republiky a v souvislosti s jejím jednáním s premiérem Andrejem Babišem podnikla vhodné kroky k zajištění větší transparentnosti setkání s ohledem na potenciální existenci střetu zájmů premiéra. Ta nám na začátku října zaslala odpověď, ve které nás ujišťuje, že naše upozornění vzala na vědomí a že se během setkání řešila implementace kohezních fondů v ČR a další dotační období.

A ve středu 19. září 2018 jsme odeslali druhý podnět spolu s otevřeným dopisem, které jsou adresovány Generálnímu ředitelství Evropské komise pro regionální politiku (DG Regio) a Generálnímu ředitelství pro zemědělství (DG Agriculture).


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.