Dopis Evropské komise potvrzuje, že na základě podnětu TI byla zahájena auditní šetření střetu zájmů Andreje Babiše

Aktualizováno 10. 01. 2019

Evropská komise (EK) zaslala oficiální odpověď Transparency International ČR (TI) týkající se evropského podnětu na střet zájmů Andreje Babiše. V dopise Komise informuje, že na základě zjištění uvedených v podnětu zahájila detailní prošetřování premiérova střetu zájmů a dále řeší otázku přidělovaní, resp. pozastavení evropských dotací holdingu Agrofert.

Budova Evropské komise v Bruselu | zdroj: TI

Transparency International v červnu loňského roku jako první poukázala na to, že ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je Andrej Babiš, předseda vlády České republiky, stále uveden jako ovládající osoba společnosti Agrofert a.s.

Na začátku srpna 2018 jsme podali první podnět k českým úřadům ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií, který vyústil ve správní řízení v Černošicích.

V září 2018 jsme podali druhý podnět spolu s otevřeným dopisem týkajícím se střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert, na který nám nyní EK odpovídá. V prosinci zasedl k jednání Evropský parlament a shodl se na jednoznačné rezoluci požadující rychlé vyřešení střetu zájmů premiéra Babiše ve vztahu k eurodotacím i k vlastnictví médií.

„Podněty Transparency daly do pohybu české i evropské instituce a brzo budeme vědět první výsledky. Pravidla platí pro každého, střet zájmů se musí vyřešit a neoprávněné dotace vrátit,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady Transparency International.

V TI se věnujeme střetu zájmů dlouhodobě a komplexně. V prosinci roku 2018 jsme mimo jiné podali podnět na senátora Ivo Valentu vzhledem k jeho mediálnímu vlastnictví a dále čekáme na odpověď od ministra zemědělství Miroslava Tomana na náš otevřený dopis z října minulého roku týkající se analýzy jeho střetu zájmů.

 

Ke stažení

Odpověď Evropské komise TI


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/20

Ministerstvo spravedlnosti podruhé zamítlo návrh na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

08/20

Transparency podala podnět na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje na základě argumentace z rozhodnutí NSZ

07/20

iRozhlas.cz zveřejnil klíčové dokumenty v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jedná se o statuty jeho svěřenských fondů, které byly až dosud neveřejné

07/20

Nejvyšší státní zastupitelství nepodá správní žalobu ve věci střetu zájmů premiéra, nejedná se prý o veřejný zájem

06/20

Evropský parlament schválil rezoluci týkající se střetu zájmů Andreje Babiše, která je apelem na jeho vyřešení. Pro hlasovalo 510 europoslanců z celkového počtu 664

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.