Dopis Evropské komise potvrzuje, že na základě podnětu TI byla zahájena auditní šetření střetu zájmů Andreje Babiše

Vydáno 10. 01. 2019

Evropská komise (EK) zaslala oficiální odpověď Transparency International ČR (TI) týkající se evropského podnětu na střet zájmů Andreje Babiše. V dopise Komise informuje, že na základě zjištění uvedených v podnětu zahájila detailní prošetřování premiérova střetu zájmů a dále řeší otázku přidělovaní, resp. pozastavení evropských dotací holdingu Agrofert.

Budova Evropské komise v Bruselu | zdroj: TI

Transparency International v červnu loňského roku jako první poukázala na to, že ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je Andrej Babiš, předseda vlády České republiky, stále uveden jako ovládající osoba společnosti Agrofert a.s.

Na začátku srpna 2018 jsme podali první podnět k českým úřadům ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií, který vyústil ve správní řízení v Černošicích.

V září 2018 jsme podali druhý podnět spolu s otevřeným dopisem týkajícím se střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert, na který nám nyní EK odpovídá. V prosinci zasedl k jednání Evropský parlament a shodl se na jednoznačné rezoluci požadující rychlé vyřešení střetu zájmů premiéra Babiše ve vztahu k eurodotacím i k vlastnictví médií.

„Podněty Transparency daly do pohybu české i evropské instituce a brzo budeme vědět první výsledky. Pravidla platí pro každého, střet zájmů se musí vyřešit a neoprávněné dotace vrátit,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady Transparency International.

V TI se věnujeme střetu zájmů dlouhodobě a komplexně. V prosinci roku 2018 jsme mimo jiné podali podnět na senátora Ivo Valentu vzhledem k jeho mediálnímu vlastnictví a dále čekáme na odpověď od ministra zemědělství Miroslava Tomana na náš otevřený dopis z října minulého roku týkající se analýzy jeho střetu zájmů.

 

Ke stažení

Odpověď Evropské komise TI


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.