Andrej Babiš je ve střetu zájmu, citují evropská média z interní zprávy Evropské komise, která dává za pravdu Transparency

Vydáno 01. 12. 2018

Evropská média dnes v noci přinesla závažnou zprávu týkající se Andreje Babiše, premiéra České republiky, v souvislosti s jeho střetem zájmů.

Andrej Babiš | zdroj: iDNES.cz

„Úředníci vyšetřují dotace v řádech desítek miliónů eur, které byly poskytnuty Agrofertu,“ informuje britský The Guardian.

Francouzský Le Monde doplňuje: „Podle důvěrné zprávy je Andrej Babiš hlavním příjemcem soukromých svěřenských fondů své bývalé společnosti Agrofert.“

„Český premiér mísí politiku a podnikání. Dosud nepublikovaná zpráva EU svědčí o významném střetu zájmů miliardáře a populisty Andreje Babiše,“ přináší informaci německé noviny Süddeutsche Zeitung.

Zahraniční média tak dávají za pravdu Transparency International Česká republika (TI), která v září tohoto roku podala podnět do Evropské Unie kvůli podezření na střet zájmů předsedy vlády ČR s ohledem na jeho hospodářský zájem ve vztahu ke koncernu Agrofert.

„Šach-mat pro miliardové EU dotace pro Agrofert a premiéra Babiše. Transparency podala svůj podnět Evropské komisi naprosto oprávněně, peníze se budou vracet, střet zájmů musí Babiš vyřešit,“ říká David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen globální Správní rady TI.

„Pokud má stále ovládající roli v Agrofertu, dochází u něj ke střetu veřejného a osobního zájmu, takže pak není jasné, zda se rozhoduje na základě toho, co je dobré pro Českou republiku, nebo na základě toho, co je dobré pro Agrofert. Může ze své politické pozice hájit zájmy svého soukromého byznysu, což ohrožuje finanční zájmy Evropské unie i České republiky,“ dodává Milan Eibl, analytik TI.

 

Podnět Transparency International

Na základě našeho podnětu dospěli podle zahraničních médií právníci Evropské komise k závěru, že český premiér Andrej Babiš je kvůli evropským dotacím ve střetu zájmů a měl by ukončit dvojí roli politika a byznysmena. Tato zpráva může mít velice nepříjemné důsledky, jak pro premiéra a holding Agrofert, tak i pro Českou republiku, která je příjemce dotací plynoucích z EU.

„Pokud by bylo nutno vracet dotace EU, bude poškozeným primárně Česká republika a původcem této škody pak Andrej Babiš a holding Agrofert. Česká republika by pak měla tuto škodu zpětně vymáhat a Agrofert tuto škodu České republice kompenzovat. Právně to však bude velice složitý a dlouhý proces,“ podotýká Petr Leyer, právník TI.

Andrej Babiš zatím poskytl prohlášení pro Radiožurnál: „V žádném střetu zájmu nejsem, chovám se přesně podle zákona, tak jak jej přijal parlament a po mně český právní systém na základě lex Babiš vyžadoval. Svěřenské fondy neřídím ani neovládám, nemám na to ani čas, naplno se věnuji práci premiéra, často i 18 hodin denně, každý kdo se podívá, co všechno dělám, to pochopí.“

„Pan premiér by se měl k celé situaci postavit čelem, Evropa nás sleduje a v takto závažné situaci už populistická vyjádření nestačí,“ komentuje David Kotora, manažer komunikace TI.

Jak se v čase vyvíjí kauza střetu zájmů Andrej Babiše, si můžete přečíst zde.


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.