TI zasílá otevřený dopis ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi v souvislosti se zadáním analýzy o střetu zájmů

Vydáno 15. 10. 2018

Nedávno proběhla českými médii zpráva o vzniku právní analýzy nového nařízení Evropské unie, jejíž zpracování zadal ministr zemědělství Miroslav Toman. Analýza se týká střetu zájmů politiků napojených na firmy čerpající evropské dotace. Ministrův zájem o nové nařízení souvisí s faktem, že společnost jeho příbuzných, podnikajících mj. v oblasti zemědělství, právě evropské dotace čerpá. 

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR | zdroj: ČTK

Podle mluvčího ministerstva Vojtěcha Bílého z analýzy vyplývá, že se problém střetu zájmů Miroslava Tomana netýká. „Plnění unijního rozpočtu Společné zemědělské politiky je v Česku výlučně v kompetenci SZIF. Z toho je zřejmé, že ministr zemědělství se na plnění unijního rozpočtu nepodílí,“ říká mluvčí.

Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím oslovila Transparency International (TI) začátkem října ministerstvo zemědělství (MZe) se žádostí o poskytnutí zmíněné analýzy. Z veřejně dostupných informací totiž vyplývá, že bylo její zpracování hrazeno z veřejných prostředků.

MZe na naši žádost reagovalo zamítavým rozhodnutím o poskytnutí dokumentu s odůvodněním, že analýzou nedisponuje a ani jí disponovat nemusí.

Proto se nyní na ministra Tomana obracíme otevřeným dopisem, kde ho žádáme o objasnění, kdo byl oficiálním zadavatelem předmětné analýzy a z jakých prostředků byla hrazena. V případě, že by se jednalo o analýzu hrazenou z veřejných prostředků, připomíná TI zákonnou povinnost dokument poskytnout postupem dle zákona.

Celé znění dopisu je ke stažení zde.


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.