Andrej Babiš a jeho střet zájmů tématem Otázek Václava Moravce

Vydáno 22. 10. 2018

Evropská komise by mohla zastavit dotace pro Českou republiku, obává se šéf Pirátů Ivan Bartoš. A to kvůli premiérovi Andreji Babišovi, který podle Transparency International (TI) a Pirátů stále ovládá holding Agrofert, který převedl do svěřenského fondu. Premiér Babiš označil TI a Piráty v pořadu Otázky Václava Moravce za udavače, kteří chtějí poškodit Českou republiku.

David Ondráčka v pořadu Otázky Václava Moravce | zdroj: Česká televize

Ivan Bartoš tvrdí, že Andrej Babiš stále ovládá holding Agrofert. Ten má navíc čerpat evropské dotace určené pro malé a střední podniky. „Je tady riziko, že nám Evropská unie zastaví dotace jenom proto, že jste hamižný,“ obvinil premiéra předseda Pirátů.

Evropská komise teď možný střet zájmů premiéra Babiše prověřuje. Podnět ke Komisi podala v září organizace Transparency International. Na možný střet zájmů upozornili Komisi rovněž Piráti, když se Evropské komise zeptali na to, jak dodržovat nedávno zpřísněnou normu o střetu zájmů.

 

Kontroloři a udavači

„Vláda hospodaření Agrofertu nezkontroluje, když je premiérem Babiš. Pokud vím, Evropská komise už si vyžádala od českých úřadů historii dotací pro Agrofert za rok 2017 a 2018. Odpověď ale byla, že je toho příliš mnoho a nemohou to dodat,“ uvedl Ivan Bartoš s tím, že z otevřených zdrojů vyplývá, že Andrej Babiš firmy Agrofertu nadále ovládá.

Premiér označil předsedu Pirátů za udavače. „To je jedna lež za druhou. Já jsem splnil všechny povinnosti, s firmou nemám nic společného. Vy jste udavači. Poškozujete Českou republiku a chcete, aby Evropská unie zastavila dotace,“ rozčílil se premiér Babiš. „Jsou ochotní poškodit stát jenom kvůli mně,“ dodal.

 

Babiš: „Ondráčka bere prachy od státu“

Na to, že by premiér mohl stále ovládat Agrofert, upozornil ředitel Transparency International David Ondráčka. Podle něj zneužívá Babiš svého postavení a získává výhody pro firmy, které vložil do svěřenského fondu. Řešením podle něj je, aby Babiš Agrofert prodal, nebo odešel z politiky.

Předseda vlády Babiš to označil za útok. „Je to pokus, jak mě dostat z politiky,“ řekl. Na otázku, proč Agrofert neprodá, neodpověděl. Davida Ondráčku ale označil za nedůvěryhodného. „Bere peníze od státu, bral je od (bývalého ministra vnitra Milana) Chovance, od (bývalého ministra zahraničí Lubomíra) Zaorálka. Ondráčka není nezávislý, bere prachy od státu,“ uvedl opakovaně premiér.

Na tyto útoky ze strany premiéra vůči TI reagoval již před časem David Ondráčka, a to v rámci vyjádření pro POLITICO, kdy potvrdil, že Transparency International byla příjemcem finančních prostředků z Ministerstva vnitra ČR za uplynulé desetiletí, poznamenala však, že toto financování bylo poskytnuto ministerstvem pod vedením různých politických stran, a to včetně Babišovy vlastní strany.

Pro britský The Guardian šéf TI mimo jiné dodal, že: „Andrej Babiš na jedné straně sedí na schůzích EU, kde rozhoduje o dotacích do své kapsy a současně využívá tyto dotace na financování své politické kariéry, aby ovládl své oponenty.“

Twitter Davida Ondráčky | zdroj: Twitter

Důkazy a podněty

V červnu 2018 naše pobočka Transparency International jako první poukázala na to, že ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je Andrej Babiš, předseda vlády ČR, stále uveden jako ovládající osoba společnosti Agrofert a.s.

Na začátku srpna 2018 jsme podali podnět k českým úřadům ohledně obcházení zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. V případě, že příslušný úřad shledá porušení zákona, hrozí Andreji Babišovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku je na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích.

Poté jsme zkraje září otevřeným dopisem vyzvali rumunskou eurokomisařku pro regionální politiku Corinu Creţu, aby při návštěvě České republiky a v souvislosti s jejím jednáním s premiérem Andrejem Babišem podnikla vhodné kroky k zajištění větší transparentnosti setkání s ohledem na potenciální existenci střetu zájmů premiéra. Ta nám na začátku října zaslala odpověď, ve které nás ujišťuje, že naše upozornění vzala na vědomí a že se během setkání řešila implementace kohezních fondů v ČR a další dotační období.

A ve středu 19. září 2018 jsme odeslali druhý podnět spolu s otevřeným dopisem, které jsou adresovány Generálnímu ředitelství Evropské komise pro regionální politiku (DG Regio) a Generálnímu ředitelství pro zemědělství (DG Agriculture).

 

Za českou pobočkou stojí celá síť TI

Ve sporu s Andrejem Babišem se za nás postavila také mezinárodní síť Transparency International:

„Při své investigativní práci a odhalování obchodních zájmů premiéra Babiše vykonává TI ČR svou práci svědomitě a v souladu se základními hodnotami a cíli, které naše globální protikorupční hnutí zastává,“ říká Patricia Moreira, výkonná ředitelka Transparency International. „Naše zásada nestrannosti nezabraňuje jednotlivým pobočkám TI odhalovat a odsuzovat korupci nebo střet zájmů v politice.“

Zdroj: TI a Česká televize


Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.