Téma: Prosazování protikoručních zákonů

0409

Funkcionáři nově musí přiznat majetek hned při vstupu do úřadu, politiky nevyjímaje

V platnost vstupuje novela zákona o střetu zájmů, podle které musí politici, veřejní funkcionáři a také soudci nově podávat majetková přiznání už při vstupu do úřadu. Povinnost se vztahuje na pětatřicet tisíc veřejných činitelů. Část normy známá jako Lex Babiš, která omezuje možnost podnikání členů vlády, platí už od 9. února.

0506

Vpád do soukromí Čechů, nebo metla na mafiány? Duel o kauze Rath a policejních odposleších

Seznam Zprávy – Přejímají české soudy bezmyšlenkovitě argumentaci státních zástupců? Nařizují v masivním měřítku neoprávněně odposlechy? Nebo se bez této metody boj proti korupci neobejde? To jsou témata Duelu Seznamu.

3105

Jsme uprostřed volební kampaně. Vše je tedy třeba vnímat v tomto kontextu

Ředitel Transparency International David Ondráčka poskytl pro nedělní Otázky Václava Moravce komentář nejen k pokřivené reputaci Ministerstva financí a daňové správy.

0203

Blog Milana Eibla: „Reklamace další zbytečné novely“

V českých luzích a hájích se vedla na podzim minulého roku na téma rejstříku konečných vlastníků vcelku kusá diskuse.

2302

Registr výmluv

Registr smluv se ani nestihl zabydlet ve veřejném a legislativním prostoru, a už zase balí kufry.

1502

Vláda chystá návrh na regulaci lobbingu

Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

0902

fLEXi Babiš

Dnes vstupuje v účinnost novela zákona o střetu zájmů, podle níž nemůže určitá část veřejných funkcionářů vlastnit média. Společnosti, v nichž drží členové vlády alespoň čtvrtinový podíl, pak nemohou obdržet nenárokové dotace a investiční pobídky. Tyto společnosti nebudou mít též dovoleno účastnit se veřejných zakázek.

0902

Nový návrh na ochranu oznamovatelů jde do sněmovny

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.

0702

90′ ČT: Nový úřad a stranické finance

Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je personálně naplněn a může se začít připravovat na spuštění činnosti. Kampaň do parlamentních voleb již nabírá obrátky, přibližují se také prezidentské volby. Úřad tedy vkročí do monitoringu voleb rovnýma nohama – zůstává však otázkou, jak reálnou činnost zvládne. Otazníky se totiž vznáší nad personálním obsazením a nezávislostí nově vzniklého útvaru.

0112

Jaké změny přináší novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob?

Dnes, 1. prosince 2016, vstupuje v účinnost novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která přináší zásadní změny ve vymezení trestných činů a v jejich přičitatelnosti, resp. možnostech vyvinění.

1509

Zpřísnění zákona o střetu zájmů

Poslanci přijali změnu zákona o střetu zájmů. Dlouho diskutovaný „lex Babiš“ prošel Sněmovnou s dvěma pozměňovacími návrhy, neměl podporu pouze od poslanců Hnutí ANO a několika nezařazených. Účinnosti nabude od počátku roku 2017, nebude se ale týkat lidí, kteří už ve funkcích jsou. Fakticky se tedy na ministry vztáhne až od příštího volebního období.

1409

Blog Davida Ondráčky: „Zákon o střetu zájmů – hra na řešení problému“

Pamatuji, jak jsem za TI zhruba před 12 lety obcházel a přesvědčoval vládu a poslance, aby vznikl první zákon o střetu zájmů.