Vláda chystá návrh na regulaci lobbingu

Vydáno 15. 02. 2017

Vláda začala projednávat zákonnou úpravu lobbingu. Norma by měla zavést registr lobbistů, darů pro politiky nebo veřejné diáře. Návrh připravil tým ještě za bývalého ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera, vláda začne normu projednávat dnes.

milan-eibl-ct24-lobbing-15-2-2017

Milan Eibl v pořadu ČT24 | zdroj: ceskatelevize.cz

„My bychom prosazovali spíše postupné zavádění těch dílčích úprav, než jeden velký kolos, který se bude pak obtížně zavádět. Těmi jednotlivými kroky lze postupně cizelovat legislativní  a lobbingové prostředí,“ analyzuje Milan Eibl legislativní iniciativu vlády.

TI dlouhodobě prosazuje potřebu regulace lobbingu v České republice, zároveň se snaží vnášet do veřejné debaty neutrální pohled na lobbing jako politickou aktivitu. Sama TI otevřeně lobbuje za přijetí transparentních a protikorupčních zákonů, vedeme si také Otevřený lobbistický diář.

Záznam celého pořadu si můžete pustit na webu České televize.

Lobbing v ČR

V  České republice neexistuje žádný právní předpis, který by řešil regulaci lobbingu. Vše zhoršuje fakt, že současná vláda do svého programového prohlášení téma lobbingu ani nezařadila. Proto velmi vítáme současnou legislativní iniciativu. Lze zcela logicky říci, že regulační prvek, jako je monitoring kontaktů s lobbisty, je velmi jednoduchá záležitost, která navíc může zajistit vyšší důvěru v  rozhodnutí konkrétních politiků a činí jejich jednání více transparentním. Vláda by dále měla zavést jasnou definici lobbingu/lobbisty/lobbovaného a  přijmout pravidla, která umožní registrování a  monitoring lobbistické činnosti a kontaktů v legislativě, exekutivě a veřejném sektoru.

Inspiraci lze hledat v zahraničí, registr lobbistů zavedla například Evropská komise.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , lobbing

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.