Blog Davida Ondráčky: „Zákon o střetu zájmů – hra na řešení problému“

Vydáno 14. 09. 2016

Pamatuji, jak jsem za TI zhruba před 12 lety obcházel a přesvědčoval vládu a poslance, aby vznikl první zákon o střetu zájmů.

David Ondráčka, ředitel TI

Twitter účet: @David_Ondracka | zdroj: TI

Odpovědí byl obvykle smích a nepochopení. Nic takového není problém, není to potřeba upravovat, co si to vlastně na nás vymýšlíte. A dnes ve sněmovně vidíme to hemžení a předbíhání, kdo navrhne přísnější zákaz a kdo lépe pozná střet zájmů. Je to zábavné a jsem za tento posun docela rád.

Věcně tento zákon upravuje pravidla pro politiky i řadu dalších veřejných funkcionářů. Majetková přiznání budou ke dni nástupu do funkce, budou se odevzdávat elektronicky, evidovat by se měla na jednom místě, nemělo by už být tak složité po nich pátrat a snad by se už ani neměla ztrácet.  To jsou důležité dílčí úpravy, které současný nedostatečný stav, vylepší.

 

FDA Vision Test

FDA Vision Test | zdroj: Truth Publishing International

A k Lex Babiš, respektive pozměňovacím návrhům kolem vlastnictví médií a obchodních korporací členy vlády. Společenská a politická debata nad střetem zájmů ministra financí je naprosto správná a legitimní. Vnáší to obrovskou a neudržitelnou nerovnováhu a tenze do mediální i politické krajiny. Dnešní politický vzkaz sněmovny je poměrně silný a správný. Ale reálně v tom dnes přijatý zákon příliš nezmění. Zákon patrně doputuje k Ústavnímu soudu, a pokud ten ho shledá ústavně konformním, Andrej Babiš může začít hledat způsoby na obejití zákazů. Od převedení majetku na příbuzné, na své loajální lidi zavázané smluvně či směnkami (Faltýnek jako majitel Mafry?), převedení do zahraničního trustu, nastrčení nějakého advokáta z offshoru.

Cest je opravdu hodně a půjde to udělat až příliš snadno. Ostatně bez veřejného registru konečných vlastníků (který sněmovna minulý týden zamítla) premiér ani nezjistí, co jeho ministři vlastní. A Babiš se bude smát a politicky to využije pro svou kampaň (nejen ve svých médiích), jak se proti němu ten establishment spiknul a zoufale šije speciální zákony jen na něj. Jediná cesta je porazit ho politicky, nabídnout lepší politickou alternativu, důvěryhodnější a schopnější lídry.

 

Podpis - DO

David Ondráčka, ředitel TI


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.