Zpřísnění zákona o střetu zájmů

Vydáno 15. 09. 2016

Poslanci přijali změnu zákona o střetu zájmů. Dlouho diskutovaný „lex Babiš“, jak ho označuje sám ministr financí Andrej Babiš (ANO), prošel Sněmovnou s dvěma pozměňovacími návrhy, neměl podporu pouze od poslanců Hnutí ANO a několika nezařazených. Účinnosti nabude od počátku roku 2017, nebude se ale týkat lidí, kteří už ve funkcích jsou. Fakticky se tedy na ministry vztáhne až od příštího volebního období.

david-ondracka-stret-zajmu-ct

David Ondráčka v ČT | zdroj: Česká televize

Hodnocení přijetí novely zákona

„Sněmovna vyslala poměrně jasný signál, že v tom vidí problém a že střety zájmů Andreje Babiše jsou neblahé pro mediální i politickou krajinu. Na druhou stranu verze, v jaké byl zákon novelizován, mi přijde natolik snadná obejít, že mám dojem, že ti, co byli pro, předstírají, že ho skutečně regulují, a Andrej Babiš jen předstírá, že mu to skutečně vadí. Těch cest, kterými může ministr normu obejít, je tolik, že budeme pak složitě hledat, kterou okliku si zvolil,“ komentuje klady a zápory novelizované normy David Ondráčka, ředitel TI.

Twitter účet Davida Ondráčky | zdroj: Twitter

Budoucnost zákona

„Myslím, že Andrej Babiš se to pokusí dostat k Ústavnímu soudu. Pokud se mu to nepodaří, bude hledat možné okliky. Střety zájmů dalších velkých skupin – na regionální a komunální úrovni – zákon také neřeší,“ odhaduje David Ondráčka další vývoj kolem střetu zájmů. „Jako signál veřejnosti to určitě vítáme, i když si myslím, že výsledek nebude úplně funkční.“

Situaci určitě může napomoci přijetí rejstříku konečných vlastníků, návrh zákona však poslanci zamítli minulý týden.

Záznam celého pořadu dostupný na webu České televize.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.