90′ ČT: Nový úřad a stranické finance

Vydáno 07. 02. 2017

Nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je personálně naplněn a může se začít připravovat na spuštění činnosti. Kampaň do parlamentních voleb již nabírá obrátky, přibližují se také prezidentské volby. Úřad tedy vkročí do monitoringu voleb rovnýma nohama – zůstává však otázkou, jak reálnou činnost zvládne. Otazníky se totiž vznáší nad personálním obsazením a nezávislostí nově vzniklého útvaru.

90-David-Ondracka-financovani-voleb

David Ondráčka v pořadu 90′ | zdroj: ČT24

Hostem pořadu byl kromě nového šéfa úřadu Vojtěcha Weisse také ředitel TI David Ondráčka.

„O nastavení pravidel pro financování politických stran jsem se snažil deset let, proto jsem rád, že jsme se dočkali vzniku tohoto úřadu. Jedna z variant během let počítala i s tím, že by tento dohled vykonával Nejvyšší kontrolní úřad, ten však nemá sankční pravomoci a vykonává dlouhodobou kontrolní činnost. Proto je z mého pohledu lepší, že vznikl separátní úřad, který se bude věnovat pouze volebním kampaním a financování politických stran.

Ač má zákon stále mezery a nedostatky, považuji ho za velký krok vpřed. V rámci jeho přijímání se vedl velký boj o každou technikálii, jde o velmi kompromisní řešení. Teď je důležité, aby si lidé zvolení do úřadu zachovali nezávislost. Zatím nemám dojem, že by ti, kdo byli do úřadu zvoleni, se tímto tématem odborně zabývali, ale třeba budu překvapen. Mohou se opřít o odborníky, kteří se tomu věnují v praxi nebo na akademické půdě a skutečně vidí pod pokličku celého financování,“ zhodnotil v pořadu David Ondráčka.

 

Personální obsazení nového úřadu

Na konci prosince prezident Zeman jmenoval za předsedu nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěcha Weise, bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu, kterého do funkce navrhl premiér Bohuslav Sobotka. Weis je s ČSSD spojen dlouhodobě, za stranu kandidoval do Poslanecké sněmovny, tématu se nikdy odborně nevěnoval. Ani zbylé obsazení neznačí, že by se mělo jednat o odborníky v oboru.

 

Monitoring voleb TI

Monitoringu financování předvolebních kampaní se TI věnuje již od roku 2012. Hodnotili jsme prezidentské volby, volby do Poslanecké sněmovny 2013, do Evropského parlamentu a komunální volby v roce 2014. Věříme, že kontinuální nezávislý dohled přispívá k vyšší míře otevřenosti politických kampaní v České republice. Zvažujeme monitoring i příštích sněmovních a prezidentských voleb. Kompletní výsledky a evaluaci si můžete prohlédnout na stránce www.transparentnivolby.cz.

 

Záznam celého pořadu si můžete prohlédnout na webu České televize.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Otevřené financování politických stran , monitoring voleb

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.