Jsme uprostřed volební kampaně. Vše je tedy třeba vnímat v tomto kontextu

Vydáno 31. 05. 2017

Ředitel Transparency International David Ondráčka poskytl pro nedělní Otázky Václava Moravce komentář nejen k pokřivené reputaci Ministerstva financí a daňové správy.

Otázky Václava Moravce s Davidem Ondráčkou | zdroj: Česká televize

V neděli 21. května byl odvysílán další díl pořadu OVM, kde byla diskutována témata jako vládní krize, změna na pozici ministra financí, podpora kandidátů při volbě prezidenta a všeobecná politická situace v Česku.

Diskuze se účastnili předsedové politických stran a hnutí ve složení Martin Jurečka za KDU-ČSL, Leoš Hegr z TOP09 a Richard Brabec za hnutí ANO.

Politická debata, týkající se nezávislosti státních institucí resp. daňové správy, byla otevřená otázkou moderátora Václava Moravce, zda výměna šéfa na Ministerstvu financí uklidní spory uvnitř vládní koalice, což rozproudilo vášnivou debatu mezi diskutéry.

 

NOVÝ MINISTR FINANCÍ A DAŇOVÁ SPRÁVA

Po rozebrání situace a názorů jednotlivých místopředsedů ohledně náměstkyně Aleny Schillerové a rodiny Rusňákových, vstoupil do diskuze David Ondráčka, který byl dotázán k vyjádření týkající se role a funkce daňové správy v kontextu dluhopisů. Konkrétně, zdali čerstvě jmenovaný ministr financí Ivan Pilný zaručí vyjasnění této záležitosti.

„Bude to pro něj velmi obtížně i vzhledem ke zbývajícímu času. Navzdory mlčenlivosti, kterou by daňová správa měla dodržovat, situace až příliš zasahuje do veřejného prostoru a tedy by mělo být v zájmu správy všechny pochybnosti rozehnat a postupovat stejnou měrou ke všem subjektům, které dluhopisy využily,“ komentoval Ondráčka změnu na postu ministra financí a kauzu okolo.

„Na straně daňové správy je možné udělat více, jak komunikačně, tak i procedurálně. Podstatné je, že celá situace okolo Andreje Babiše, jako významného podnikatele a ministra financi, nastavila řadu otazníků, zdali je možné věřit daňové správě, že tyto informace nepouští,“ dodal šéf protikorupční organizace.

V návaznosti na to vyzdvihl skutečnost, že je třeba budovat silné, nezávislé a stabilní instituce. Stejnou měrou by měla být tlačena i daňová správa, aby znovu získala svou ztracenou důvěru.

„Je velmi těžké zbavit se v rámci státní správy náměstka, který není politický. Je možné se také s paní náměstkyní Schillerovou bavit jako ministr, zda její pozici vzhledem k nastalým okolnostem nepozastavit, aby nenarušovala důvěru ve státní službu. Čili celkové řešení této situace je procedurálně velmi náročné,“ odpověděl David Ondráčka na otázku, zda je Pilný schopen naložit s případem tak, aby daňová správa tuto důvěru získala.

 

JAK SI STOJÍ AKTUÁLNÍ VLÁDA V BOJI PROTI KORUPCI

Dalším tématem byly nenaplněné sliby aktuální vlády v boji proti korupci a plánované projednání České republiky v plénu Evropského parlamentu, a to v souvislosti s hrozbou politického zneužití médii v naší zemi. Slovo přišlo také na jednání kontrolního výbor EP řešícího možné zneužívání dotací, kdy je vyšetřován i případ Čapího hnízda evropskou institucí OLAF.

„Hlavní je diskurz nad bojem proti korupci trochu zracionálnit a emoce nechat opadnout, protože jinak dochází ke zneužití z každé strany, nejen v rámci politického spektra. Příběh Andreje Babiše, že chce vyčistit chlév a narovnat prostředí, úplně padl, ale zároveň, když se člověk pokusí o lehký odstup, tak si všimněte, jak ve veřejném prostoru funguje neuvěřitelná míra pokrytectví a kýčovitosti, kdy se říká, že některé politické strany jsou dobré a jiné zase špatné, někteří oligarchové jsou fajn, jiní zlí, někteří novináři jsou stoprocentně nezávislí a jiní zase závislí. Je třeba to přivést na normální úroveň,“ doplnil ředitel TI komentář k nenaplněným protikorupčním plánům Sobotkovy vlády.

Dále dodal, že je také podstatné, při nastavování pravidel hry, zda se daří tvořit strukturální změny, jestli stát umí investovat např. do liniových staveb, zda umí zadávat veřejné zakázky v IT či ve zbrojním průmyslu, zda efektivně kontroluje dotačních programy. To jsou ty největší dluhy, které ani tato vláda nevyřešila a neposunula. Stále jsou příběhy jako zadání mýta bez soutěže, nebo arbitráže se Škodou Transportation atd.

 

ROLE MÉDIÍ A JEJICH VLASTNICTVÍ

V závěru svého vystoupení David Ondráčka připomenul skutečnost, že Česká republika je nyní ve stádiu před volbami, volební kampaně již naplno běží a vše co se děje, je třeba vnímat v tomto kontextu. Apelovat na racionalitu diskuze je možná naivní, ale veškeré aktuální kauzy je třeba brát v tomto směru.

Důležitou a podstatnou rovinou je i role médií a jejich vlastnictví. Je třeba zohlednit, že celá řada oligarchů, včetně Andreje Babiše, koupila např. noviny. Analogie Marka Dospivy, že vlastnictvím médií získává zároveň i jaderný kufřík, který sice nehodlá použít, ale každý ví, že ho má k dispozici, nám jen ilustruje nynější situaci, kdy budeme před volbami svědky otevírání právě těchto kufříků.

Celý záznam pořadu můžete vidět na webu České televize.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Mapování korupce , Profesionální státní správa , Hospodárnost veřejných rozpočtů , monitoring voleb , OLAF

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.