Registr výmluv

Vydáno 23. 02. 2017

Registr smluv se ani nestihl zabydlet ve veřejném a legislativním prostoru, a už zase balí kufry.

Registr smluv parte

Ilustrační obrázek | zdroj: TI

Sankce neplatnosti smlouvy ještě ani nenabyla účinnosti a už jsou oslabeny jakékoli relevantní funkce registru. Poskytovaná data jsou jen úzkým výběrem části subjektů, na které by měl dopadat.

Je však třeba dodat, že znění zákona, v jakém byl původně schválen, bylo už i tak dost nepovedené, resp. se objevila řada nejasností, jak a co uveřejňovat (viz dodatky nových smluv – zákon upravoval jen pravidla pro uveřejňování dodatků smluv uzavřených před účinností zákona) a začaly vznikat rozsáhlé metodiky, které v podstatě mají ale jednu hlavní myšlenku: „v případě pochybností raději uveřejnit“. Jasný výklad chybí/chyběl, protože se právě přes jednotlivé pozměňovací návrhy zcela posunul účel a smysl zákona.

Zákon v tomto znění nemá v podstatě žádný pozitivní vliv na kontrolu veřejných financí a o protikorupčních účincích ani nemluvě. Už na začátku bylo přijato víc výjimek, než s jakými původní návrh počítal (viz část obcí), ale navíc se v tomto výjimkovém trendu pokračuje. V podstatě každý povinný subjekt se snažil najít odůvodnění pro to, proč zrovna jemu registr smluv neúměrně komplikuje život.

Nefunkční balast

Když před měsícem vyšel Index vnímání korupce, ve kterém se ČR propadla v hodnocení o 10 míst, upozorňovali jsme, že za touto stagnací stojí z části právě protikorupční legislativa. Zákony buď neprojdou ani Sněmovnou, nebo jsou přijaty legislativní zmetky. Vláda v čele s premiérem Sobotkou reagovala na výsledky Česka překvapenými výrazy ve tváři a zaštiťovala se mimo jiné právě „svým úspěchem“ v podobě schválení registru smluv.

O necelý měsíc později už tak okleštěnou podobu zákona o registru smluv poslanci zbavili zbytků funkčnosti. Nesmí se pak divit, že v hodnocení vnímání korupce se Česká republika propadá a podobnými zákony se hodnocení České republiky v příštích letech rozhodně nezlepší. „Pokud mají všechny protikorupční zákony dopadat stejně jako teď registr smluv, nemá smysl je vůbec přijímat. Tvoří se tak pouhopouhý nefunkční balast, který administrativně zatěžuje ty, kteří si to nejméně zaslouží,“ komentuje situaci okolo zákona Petr Leyer, právník TI.

Poslední naději pro registr smluv představuje Senát. Apelujeme proto na senátorky a senátory, aby registr finálně nepohřbili, ale aby mu umožnili povstat z mrtvých.

 


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.