Téma: Profesionální státní správa

2101

Poslanci budou už zítra rozhodovat o novele zákona o státní službě

Poslanecká sněmovna bude v úterý odpoledne hlasovat o nové podobě zákona o státní službě, který předložila v loňském roce vláda premiéra Andreje Babiše. Děje se tak poté, co Senát vrací novelu s připomínkami k dalšímu jednání.

1607

Ranní Plus na vlnách Českého rozhlasu s analytikem TI k vedlejším příjmům europoslanců

V minulém týdnu byla uveřejněna aktuální analýza Transparency International EU, která se věnuje vedlejším příjmům europoslanců od roku 2014. Analýza odhaduje, že téměř třetina europoslanců si přivydělává – někteří až přes 100 000 eur ročně. Vysoké příjmy z vedlejších činností představují vážné riziko střetu zájmů.

1206

Duel: Průvan na státních úřadech. Vyhazovy Babišových úředníků

Personální průvan na ministerstvech kabinetu Andreje Babiše kritizuje Transparency International. Vláda bez důvěry podle organizace propustila mnohem víc úředníků, než uvádí. Neochránil je ani služební zákon. Ten měl přitom politicky motivovaným vyhazovům zabránit. Zákon teď vláda novelizuje. Naláká do státní správy víc lidí? Nebo si tím připravuje půdu pro další „čistky“?

3105

TI varuje: Vládní čísla nesedí, systemizace zasáhla téměř dvakrát tolik vedoucích pozic ve státní správě

Transparency International (TI) dlouhodobě upozorňuje na problematiku tzv. state capture (privatizace veřejného zájmu), která v České republice v posledních letech probíhá a nedaří se ji omezovat. Tomu odpovídá i současná systemizace státní správy. Počet vyměněných vysokých státních úředníků je vyšší, než uvádí vláda.

1909

Aféra Liglass: Mynář se zaručil za firmu, jejíž vlastník dluží Česku miliony

Majitel společnosti Liglass, za kterou se v kyrgyzské zakázce na stavbu vodních elektráren zaručil hradní kancléř Vratislav Mynář, dluží České republice více než osm milionů korun za dvanáct let nesplacený úvěr.

1406

Za prověření zakázky Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže se bude dál platit 10 tisíc. TI se snaží o změnu

Krajský soud v Brně zamítl žalobu Transparency International (TI) na nezákonnost poplatku 10 tisíc korun za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kontrola veřejných zakázek tak zůstává nadále ztížena nejen odpovědným občanům a zastupitelům nebo neziskovým organizacím, ale paradoxně i dalším státním úřadům.

0806

Bylo udělení pokuty 1,66 miliard stavebním firmám nezákonné? Rozhodne Nejvyšší správní soud, ÚOHS by ovšem neměl rezignovat na řešení složitých kauz.

Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže („ÚOHS“), kterým byla udělena rekordní pokuta stavebním firmám za uzavírání kartelových dohod. Soud nezpochybnil samotnou existenci kartelů, ale poukázal na formální chyby při provádění šetření Úřadem.

3105

Jsme uprostřed volební kampaně. Vše je tedy třeba vnímat v tomto kontextu

Ředitel Transparency International David Ondráčka poskytl pro nedělní Otázky Václava Moravce komentář nejen k pokřivené reputaci Ministerstva financí a daňové správy.

1301

Transparency International (TI) apeluje na senátory: Vyberte do nově vzniklého úřadu nezávislé odborníky, ať není zdiskreditován ještě před svým faktickým spuštěním

Na konci prosince prezident Zeman jmenoval za předsedu nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěcha Weise, bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu, kterého do funkce navrhnul premiér Bohuslav Sobotka. Weis je s ČSSD spojen dlouhodobě, za stranu kandidoval do Poslanecké sněmovny, tématu se nikdy odborně nevěnoval. Nyní čekáme na jmenování dalších čtyř členů úřadu a ČSSD opět zkouší prosadit dalšího svého člověka.

2212

Praha tvoří superfirmu. Investuje do ní miliardy

Městský holding má zastřešit strategické firmy ovládané magistrátem. Radní k nim chtějí přikoupit vodárny či energetiku. Inspirovat se chce pražský magistrát ve Vídni a jejím městském holdingu.

0909

Rozsudek v kauze Opencard

Ve čtvrtek 8. 9. 2016 padl rozsudek v kauze Opencard. Před soudem stanuli dva bývalí primátoři – Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček. Společně s nimi čelilo obžalobě několik radních a zaměstnanců magistrátu. Jedná se o přelomový rozsudek? Co by mohl znamenat dnešní soudní verdikt – pro ochotu politiků nebo úředníků činit zásadní rozhodnutí – v milionových až miliardových zakázkách?

1407

Cvičně, přesto správně

Od 1. 7. 2016 je účinný zákon o registru smluv, nástroj, jehož prostřednictvím uveřejňují povinné subjekty smlouvy v hodnotě nad 50 000 Kč.