Téma: Profesionální státní správa

1909

Aféra Liglass: Mynář se zaručil za firmu, jejíž vlastník dluží Česku miliony

Majitel společnosti Liglass, za kterou se v kyrgyzské zakázce na stavbu vodních elektráren zaručil hradní kancléř Vratislav Mynář, dluží České republice více než osm milionů korun za dvanáct let nesplacený úvěr.

1406

Za prověření zakázky Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže se bude dál platit 10 tisíc. TI se snaží o změnu

Krajský soud v Brně zamítl žalobu Transparency International (TI) na nezákonnost poplatku 10 tisíc korun za podání podnětu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kontrola veřejných zakázek tak zůstává nadále ztížena nejen odpovědným občanům a zastupitelům nebo neziskovým organizacím, ale paradoxně i dalším státním úřadům.

0806

Bylo udělení pokuty 1,66 miliard stavebním firmám nezákonné? Rozhodne Nejvyšší správní soud, ÚOHS by ovšem neměl rezignovat na řešení složitých kauz.

Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže („ÚOHS“), kterým byla udělena rekordní pokuta stavebním firmám za uzavírání kartelových dohod. Soud nezpochybnil samotnou existenci kartelů, ale poukázal na formální chyby při provádění šetření Úřadem.

3105

Jsme uprostřed volební kampaně. Vše je tedy třeba vnímat v tomto kontextu

Ředitel Transparency International David Ondráčka poskytl pro nedělní Otázky Václava Moravce komentář nejen k pokřivené reputaci Ministerstva financí a daňové správy.

1301

Transparency International (TI) apeluje na senátory: Vyberte do nově vzniklého úřadu nezávislé odborníky, ať není zdiskreditován ještě před svým faktickým spuštěním

Na konci prosince prezident Zeman jmenoval za předsedu nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěcha Weise, bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu, kterého do funkce navrhnul premiér Bohuslav Sobotka. Weis je s ČSSD spojen dlouhodobě, za stranu kandidoval do Poslanecké sněmovny, tématu se nikdy odborně nevěnoval. Nyní čekáme na jmenování dalších čtyř členů úřadu a ČSSD opět zkouší prosadit dalšího svého člověka.

2212

Praha tvoří superfirmu. Investuje do ní miliardy

Městský holding má zastřešit strategické firmy ovládané magistrátem. Radní k nim chtějí přikoupit vodárny či energetiku. Inspirovat se chce pražský magistrát ve Vídni a jejím městském holdingu.

0909

Rozsudek v kauze Opencard

Ve čtvrtek 8. 9. 2016 padl rozsudek v kauze Opencard. Před soudem stanuli dva bývalí primátoři – Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček. Společně s nimi čelilo obžalobě několik radních a zaměstnanců magistrátu. Jedná se o přelomový rozsudek? Co by mohl znamenat dnešní soudní verdikt – pro ochotu politiků nebo úředníků činit zásadní rozhodnutí – v milionových až miliardových zakázkách?

1407

Cvičně, přesto správně

Od 1. 7. 2016 je účinný zákon o registru smluv, nástroj, jehož prostřednictvím uveřejňují povinné subjekty smlouvy v hodnotě nad 50 000 Kč.

2405

TI podporuje rozšíření pravomocí NKÚ, argumenty proti stojí na vodě nebo emocích

Zítra bude Senát projednávat novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ) a související změnu ústavy.

2704

Koalice vede spory nad zákonem na ochranu whistleblowerů

Ministr financí Andrej Babiš oznámil v pondělí 25. dubna záměr předložit návrh zákona na ochranu oznamovatelů korupce (tzv. whistleblowerů).

1804

Zpřístupnění Elektronické knihovny legislativního procesu veřejnosti

Po dlouhých přípravách byla veřejnosti minulý měsíc bez velkého zájmu médií zpřístupněna Elektronická knihovna legislativního procesu, známá především pod zkratkou eKlep. Systém zajišťuje přístup k informacím o připravovaných právních předpisech a zároveň umožňuje sledovat průběh legislativní proces již od počátku, kdy jsou návrhy předpisů v připomínkovém řízení.