Poslanci budou už zítra rozhodovat o novele zákona o státní službě

Vydáno 21. 01. 2019

Poslanecká sněmovna bude v úterý odpoledne hlasovat o nové podobě zákona o státní službě, který předložila v loňském roce vláda premiéra Andreje Babiše. Děje se tak poté, co Senát vrací novelu s připomínkami k dalšímu jednání.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | zdroj: TI

„Novela dává větší možnost personálních změn v úřadech při nástupu nového politického vedení ani neklade takový důraz na obsazování volných míst lidmi ze státní správy. Fakticky se tak zlegalizují postupy, které se ve státní správě stejně uplatňovaly, jen k tomu byly využívány jiné metody (např. časté systemizace). Stabilitě, kontinuitě a nezávislosti státní správy bez ohledu na politické poměry to ovšem nepřidá,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Existence kvalitního zákona o státní službě je klíčovým předpokladem pro efektivní a korupci odolné fungování státní správy a její následné odpolitizování. Proto TI již od samého počátku podporovala vznik tohoto zákona. Druhou stranou mince však zůstávají politické tlaky a snahy o jeho změnu a přizpůsobení.

Transparency International minulý rok v květnu mimo jiné varovala, že změny týkající se systemizace státní správy zasáhly téměř dvakrát tolik vedoucích pozic ve státní správě, než původně deklarovala Babišova administrativa.

TI dlouhodobě upozorňuje také na problematiku tzv. state capture (privatizace veřejného zájmu), která v České republice v posledních letech probíhá a nedaří se ji omezovat. Tomu odpovídá i současná snaha o novelizaci služebního zákona a dílčí plíživé kroky v systemizaci státní správy.

 

Tímto případem se TI zabývá v rámci bezplatného právního poradenství podporovaného programem Prevence korupčního jednání Ministerstva vnitra.

 


Štítky: Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.