Rozsudek v kauze Opencard

Vydáno 09. 09. 2016

Ve čtvrtek 8. 9. 2016 padl rozsudek v kauze Opencard. Před soudem stanuli dva bývalí primátoři – Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček. Společně s nimi čelilo obžalobě několik radních a zaměstnanců magistrátu. Jedná se o přelomový rozsudek? Co by mohl znamenat dnešní soudní verdikt – pro ochotu politiků nebo úředníků činit zásadní rozhodnutí – v milionových až miliardových zakázkách?


Záznam vysílání ČRo Plus s Davidem Ondráčkou | zdroj: ČRo Plus

Všichni odsouzení si odnesli od soudu podmínečné tresty – Bohuslav Svoboda 2,5 roku, Tomáš Hudeček 2 roky, nejdelší tříletý trest pak radní Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska. Verdikt komentoval pro Český rozhlas Plus ředitel TI David Ondráčka.

 

Kdo za projektem Opencard stál

Je to velmi komplikovaná a mediálně sledovaná kauza. Ti, kteří dnes stáli u soudu ten projekt neodstartovali, začal za primátora Béma a jeho Rady – ti vymysleli takto megalomanský projekt. Jestli by měl někdo čelit soudnímu řízení za tento projekt, tak je to Pavel Bém a jeho radní,“ hodnotí David Ondráčka.

Kauza Opencard - ČRo

Kauza Opencard | zdroj: ČRo Plus

O čem vypovídá výše trestů

Bylo velmi složité, takřka nemožné se pro následující radní vyvázat ze smluvního vztahu s touto firmou. Dnes souzení radní čelili dilematu, jak postupovat, rozhodli se prodloužit smlouvy na základě cenových posudků – právě to bylo zpochybněno. Soud však nevidí úmysl poškodit ekonomické zájmy hlavního města. Proto byly všechny rozsudky nakonec pouze podmíněnými tresty,“ domnívá se Ondráčka, že soud si uvědomoval těžko řešitelnou situaci, se kterou se muselo nové vedení magistrátu vypořádat po odchodu Pavla Béma a jeho Rady.

 

Ráno před soudem komentoval pro Český rozhlas Plus očekávaný verdikt také Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI. „Těžko se hodnotí rozsudky bez přístupu do soudního spisu. Nicméně se domníváme, že tresty jsou relativně nízké na to, o co v té kauze šlo,“ uvedl na začátek.

Záznam vysílání ČRo Plus s Petrem Leyerem | zdroj: ČRo Plus

Hlavní viníci chybějí

„Především se ovšem řeší věc, která má kořeny někde úplně jinde. V kontextu celé kauzy Opencard je toto marginální záležitost. Prvopočátek se datuje do roku 2007 k primátoru Bémovi a úředníkům, kteří zadávali tu úplně původní zakázku,“ říká Leyer s tím, že současné rozsudky nepadají na hlavní účastníky kauzy. Často je daleko jednodušší stíhat následky, které jsou po právní stránce snadno doložitelné, než příčiny kauz. „Prvopočátek kauz je starší, důkazy se shání hůře a je daleko těžší někomu něco dokázat,“ vysvětluje, proč právě nechvalně známý bývalý primátor Bém stále není stíhán.

 

Dochází ke kriminalizování politických rozhodnutí?

Obžalovaný bývalý primátor Tomáš Hudeček uvedl, že se podle něj jedná o precedent, a že už nyní bude možné obžalovat kohokoliv za cokoliv. Petr Leyer nesouhlasí a dodává: „Někteří politici cítí ten tlak, že ochota stíhat hospodářskou kriminalitu a problematické veřejné zakázky tu je. Nemyslím si ale, že by tu vznikal nějaký precedent, kauza ještě projde několika soudními instancemi a na konečný závěr si ještě počkáme.“


Projekty a kauzy: Opencard znovu a jinak?

Štítky: Mapování korupce , Profesionální státní správa , Hospodárnost veřejných rozpočtů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.