Transparency International (TI) apeluje na senátory: Vyberte do nově vzniklého úřadu nezávislé odborníky, ať není zdiskreditován ještě před svým faktickým spuštěním

Publikováno: 13. ledna 2017

Na konci prosince prezident Zeman jmenoval za předsedu nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěcha Weise, bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu, kterého do funkce navrhnul premiér Bohuslav Sobotka. Weis je s ČSSD spojen dlouhodobě, za stranu kandidoval do Poslanecké sněmovny, tématu se nikdy odborně nevěnoval. Nyní čekáme na jmenování dalších čtyř členů úřadu a ČSSD opět zkouší prosadit dalšího svého člověka.

Senát - deska

Senát ČR | zdroj: TI

Úřad má dbát nad čistotou financování stran a kampaní, hlídat základní férovost demokratického provozu. Před volbou předsedy TI apelovala na senátory, aby vybrali do čela nového úřadu lidi s odbornou znalostí problematiky, odvážné, politicky nezávislé a nezatížené žádnou kauzou z minulosti. S němým údivem jsme pak sledovali nominaci bývalého náměstka MPSV Jana Marka, jehož kauzu ve vztahu k Úřadu práce TI řešila na konci roku 2014, kdy se v souvislosti s jeho nestandardním postupem obracela na premiéra i ministryni Marksovou, v kauze padla trestní oznámení pro uplácení a Marek byl následně ze své pozice odvolán.

„Je neuvěřitelné sledovat, že jméno Marka je opět mezi kandidáty. Na financování stran nemá žádnou expertízu, byl spojen s velmi kontroverzním postupem na MPSV, jen je blízkým a loajálním člověkem premiéra – a to senátorům stačí? Takovými handly ten úřad zničíte dříve, než vznikne,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI.

Transparency International se v České republice dlouhodobě zabývá monitoringem financování politických stran a jejich kampaní. V minulých letech jsme sledovali a hodnotili všechny zásadní volby v ČR, od prezidentských přes sněmovní a senátní, do Evropského parlamentu, až po krajské a komunální. Jednotlivé výstupy naleznete na našem webu transparentnivolby.cz.

Je neuvěřitelné sledovat, že jméno Marka je opět mezi kandidáty. Na financování stran nemá žádnou expertízu, byl spojen s velmi kontroverzním postupem na MPSV, jen je blízkým a loajálním člověkem premiéra – a to senátorům stačí? Takovými handly ten úřad zničíte dříve, než vznikne.

Související novinky