Transparency International (TI) apeluje na senátory: Vyberte do nově vzniklého úřadu nezávislé odborníky, ať není zdiskreditován ještě před svým faktickým spuštěním

Vydáno 13. 01. 2017

Na konci prosince prezident Zeman jmenoval za předsedu nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Vojtěcha Weise, bývalého náměstka šéfa Státního pozemkového úřadu, kterého do funkce navrhnul premiér Bohuslav Sobotka. Weis je s ČSSD spojen dlouhodobě, za stranu kandidoval do Poslanecké sněmovny, tématu se nikdy odborně nevěnoval. Nyní čekáme na jmenování dalších čtyř členů úřadu a ČSSD opět zkouší prosadit dalšího svého člověka.

Senát - deska

Senát ČR | zdroj: TI

Úřad má dbát nad čistotou financování stran a kampaní, hlídat základní férovost demokratického provozu. Před volbou předsedy TI apelovala na senátory, aby vybrali do čela nového úřadu lidi s odbornou znalostí problematiky, odvážné, politicky nezávislé a nezatížené žádnou kauzou z minulosti. S němým údivem jsme pak sledovali nominaci bývalého náměstka MPSV Jana Marka, jehož kauzu ve vztahu k Úřadu práce TI řešila na konci roku 2014, kdy se v souvislosti s jeho nestandardním postupem obracela na premiéra i ministryni Marksovou, v kauze padla trestní oznámení pro uplácení a Marek byl následně ze své pozice odvolán.

„Je neuvěřitelné sledovat, že jméno Marka je opět mezi kandidáty. Na financování stran nemá žádnou expertízu, byl spojen s velmi kontroverzním postupem na MPSV, jen je blízkým a loajálním člověkem premiéra – a to senátorům stačí? Takovými handly ten úřad zničíte dříve, než vznikne,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI.

Transparency International se v České republice dlouhodobě zabývá monitoringem financování politických stran a jejich kampaní. V minulých letech jsme sledovali a hodnotili všechny zásadní volby v ČR, od prezidentských přes sněmovní a senátní, do Evropského parlamentu, až po krajské a komunální. Jednotlivé výstupy naleznete na našem webu transparentnivolby.cz.


Štítky: Otevřené financování politických stran , Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.