Transparency vyzývá ministra vnitra Chovance a policejního prezidenta Tuhého, aby vysvětlili veřejnosti plán na sloučení elitních policejních útvarů

Vydáno 06. 06. 2016

Vážený pane ministře, vážený pane policejní prezidente,

Policie ČR - štít a služebna

Police ČR | zdroj: TI

aktuálně média informují, že má dojít ke sloučení dvou elitních útvarů Policie ČR. Tento krok však nabízí celou řadu otázek a téměř žádné odpovědi. Proč má dojít ke sloučení ÚOKFK a ÚOOZ? Proč neprobíhá o této zásadní změně fungování elitních útvarů veřejná a odborná debata? Proč plánujete proces sloučení tak narychlo a tajně a čím je podložen? Proč necháváte veřejnost spekulovat nad důvody zamýšleného sloučení a neposkytnete věcné a odborné argumenty a analýzy? Garantujete, že tento krok neohrozí kvalitu a nezávislost vyšetřování politických a byznysových kauz?

O plánovaném sloučení ÚOKFK a ÚOOZ se mezi odbornou i laickou veřejností šíří pochybnosti o jeho účelovosti. Způsob, jakým se na sloučení pracuje, vzbuzuje dojem, že cílem není vyšší efektivita dotčených útvarů, ale snaha v tichosti a bez adekvátní pozornosti rozbít relativně dobře fungující systém a tým lidí, který otevřel vyšetřování řady závažných kauz, což v minulosti nebylo samozřejmé. Vaše argumenty jsou nutné, aby se dalo  porozumět účelu celé systémové změny.

„Vyšetřování organizovaného zločinu i finanční kriminality je složitá a dlouhodobá činnost a tento krok ji může destabilizovat. Takovou zásadní reorganizaci není možné navrhnout v pátek a v pondělí podepsat. Bez adekvátní debaty celá akce působí velmi účelově a nedůvěryhodně,“ říká David Ondráčka, ředitel TI.


Štítky: Mapování korupce , Profesionální státní správa

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.