Andrej Babiš poškozuje Česko. Premiér musí rezignovat a jeho Agrofert vrátit miliardové dotace

Vydáno 26. 04. 2021

Evropská komise (EK) zveřejnila konečnou zprávu o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje v ní jeho střet zájmů a dává za pravdu Transparency International ČR (TI), která svými právně-analytickými podněty v září 2018 celý případ otevřela.

Andrej Babiš, premiér ČR, předseda hnutí ANO a ovládající osoba koncernu Agrofert | zdroj: Ondřej Deml, ČTK

Zpráva EK potvrzuje, že Andrej Babiš jako podnikatel nadále prostřednictvím dvou svěřenských fondů ovládá koncern Agrofert a zároveň má v roli premiéra ČR zásadní vliv na rozdělování dotací z veřejných rozpočtů, z kterých jeho společnosti čerpají dotace. Tím otevřeně porušuje článek 61 evropského finančního nařízení. Agrofert tak musí vrátit neoprávněně získané dotace a Babiš musí rezignovat z postu šéfa kabinetu.

Státní instituce v České republice již nemají možnost závěry auditu nijak připomínkovat či navrhovat změny nebo doplnění. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené Klárou Dostálovou (ANO) již avizovalo, že se bude ČR bránit soudně.

„Andrej Babiš dlouhodobě svým jednáním v oblasti dotací poškozuje Českou republiku, a to jak reputačně, tak i finančně. EK nemá problém proplatit přislíbené peníze na smysluplné projekty, jenže Babiš a jeho ministři chtějí, aby byly proplaceny Agrofertu. Druhou možností je pro ně proplacení dotací Agrofertu z českých peněz. V obou případech je poškozena ČR a ostatní žadatelé. Berou si tím ČR jako rukojmí k obhajobě soukromých podnikatelských zájmů premiéra. Pokud české úřady nezačnou jednat v souladu se zákonem a auditem EK, zahrávají si politici i úředníci s trestní odpovědností,“ kritizuje postup a laxnost české státní správy Petr Leyer, ředitel TI.


 Finální zpráva Evropské komise | zdroj: Evropská komise

Úřady, které mají důležitou roli ve správě dotací nebo v rozhodování o střetu zájmů Andreje Babiše, jsou či byly pod přímým politickým vlivem hnutí ANO, např. MMR, Ministerstvo spravedlnosti, pod vedením Marie Benešové (za ANO), Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) či Středočeský kraj, donedávna ovládaný hejtmankou Jaroslavou Jermanovou-Pokornou (ANO). Všechny tyto úřady zatím nepodnikly žádné účinné kroky směrem k řešení střetu zájmů předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Andrej Babiš audit veřejně označuje za zmanipulovaný, přičemž ve stejnou dobu hledá solidaritu v EK v Bruselu a u členské sedmadvacítky v souvislosti s kauzou útoku ruských tajných služeb ve Vrběticích.

„Babišovo soustavné a roky trvající lhaní široké veřejnosti o jeho střetu zájmů, šíření dezinformací, osobní útoky a očerňování kritiků bez jediného faktického důkazu či relevantního argumentu je samo o sobě dostatečným důvodem pro jeho rezignaci, nicméně účelové napadání evropských institucí snižuje důvěryhodnost ČR pro zahraniční partnery a poškozuje české zájmy právě ve chvílích, kdy je potřeba jejich podpora,“ dodává vedoucí komunikace TI David Kotora.

Babišův Agrofert musí vrátit miliardové dotace

Evropská komise už v roce 2019 preventivně zastavila nenárokové evropské dotace plynoucí do firem premiéra Babiše. Zpráva Evropské komise jasně hovoří o vrácení neoprávněně čerpaných dotací ze strany koncernu Agrofert, a to ve výši miliard korun. Report je také veřejným varováním pro všechny české dotační poskytovatele, kteří Agrofertu umožňují čerpat veřejné dotace jako např. Lesy ČR, ČEPRO či SIZF.

„Transparency několikrát upozorňovala, že Agrofert podle veřejně dohledatelných informací neuvádí všechny své skutečné majitele. Státní společnosti a poskytovatelé dotací na tuto hru na mlžení dosud přistupovali a vypláceli veřejné finance takřka přímo do kapsy premiéru Babišovi. Taková praxe ale musí skončit,“ vysvětluje vedoucí analytik TI Milan Eibl.

„Česká republika odvádí neuspokojivou práci a rozdává peníze bez ohledu na to, jestli na ně uchazeč vůbec nárok má. Na to není třeba žádného soudního rozhodnutí, ke zjištění takových pochybení slouží právě audity. Auditní zjištění jasně popisuje pochybení ze strany Babiše i České republiky a musí být předlohou pro systémové změny v rozdělování dotací. Nemůžeme jako stát porušovat odsouhlasená pravidla dotací kvůli jednomu podnikateli,“ doplňuje.

Riziko trestněprávního postihu by podstupovaly také osoby v koncernu Agrofert, které by nyní v žádostech o dotaci nebo při zadání veřejné zakázky zamlčely, že je ovládá člen vlády. Po zveřejnění finální auditní zprávy je takový závěr naprosto jednoznačný a jeho obcházení by mohlo představovat trestný čin dotačního podvodu.

Střet zájmů Andreje Babiše je tak v rámci EU oficiálně a definitivně potvrzen. Bruselské instituce nadále pokračují v práci na druhém auditu týkajícím se zemědělských dotací pro Agrofert. TI také znovu podnětem, obsahujícím nová fakta, upozornila na národní linii této kauzy, kdy jsme odeslali českým úřadům podnět související se střetem zájmů v oblasti ovládání médií, který pokud potvrdí, bude mít vliv i na dotační programy v ČR.

Jak tato kauza začala?

TI před více než třemi lety v červnu 2018 veřejně upozornila na dokument ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru, kde je uveřejněn záznam společnosti Agrofert, a.s., který obsahuje jména pěti ovládajících osob Agrofertu. Čtyři z nich jsou odvolatelní osobou pátou, která je zároveň neodvolatelná. Touto ovládající osobou a jedním z konečných uživatelů výhod je předseda vlády ČR Andrej Babiš. V Česku je registr obchodních společností neveřejný. V průběhu let Babiše jako ovládající osobu na náš popud zapsal např. i rejstřík ve Spojeném království. Poté jsme v průběhu léta 2018 odeslali dva podněty, nejprve českým a posléze evropským institucím, aby se našimi zjištěními začaly zabývat.

Městský úřad v Černošicích dvakrát potvrdil střet zájmů premiéra, ale nadřízený Krajský úřad Středočeského kraje pod vedením hnutí ANO řízení v roce 2019 zastavil. Ačkoliv jsme se pak obrátili na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), aby řízení otevřelo, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, že neshledává závažný veřejný zájem na podání žaloby, přestože střet zájmů Andreje Babiše a právní argumentaci TI výslovně potvrdil. Ministerstvo spravedlnosti pod vedením ANO i přes náš apel také celou věc zastavilo, proto jsme se v lednu 2021 rozhodli český podnět podat znovu a s novými skutečnostmi. Našemu podnětu MÚ Černošice v dubnu tohoto roku vyhověl a případ znovu zvedl.

V případě evropských institucí, kterých se vliv Andreje Babiše nedotýká, jsme úspěšní. Po přijetí našeho podnětu ze strany EU, Evropská komise v prosinci 2018 preventivně zastavila evropské dotace pro koncern Agrofert. Poté v roce 2019 Evropská komise spustila dva auditní procesy, jeden zaměřený na investiční nenárokové dotace a druhý na nepřímé zemědělské dotace. V dubnu 2021 pak EK oficiálně a definitivně potvrdila u prvního auditu, na základě podnětů TI, střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.