Transparency podává podnět na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje na základě argumentace z rozhodnutí NSZ

Vydáno 09. 08. 2020

Transparency International ČR (TI) podala v sobotu 8. srpna 2020 podnět k přezkumu rozhodnutí Středočeského kraje ve věci střetu zájmů Andreje Babiše. Ke kroku se naše protikorupční organizace rozhodla v návaznosti na rozhodnutí nejvyššího státního zástupce (NSZ) nepodat žalobu ve veřejném zájmu. Ve svém rozhodnutí Pavel Zeman upozorňuje, že rozhodnutí krajského úřadu bylo nesprávné.

Andrej Babiš | zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce nám na základě našeho podnětu z 10. října 2019 odpověděl, že žalobu nepodá, protože nebyla splněna podmínka závažného veřejného zájmuNicméně v rozhodnutí výslovně zpochybnil věcnou stránku rozhodnutí středočeského krajského úřadu a označil jej za nesprávné z důvodu nesprávného právního posouzení věci. Špatně byl vyhodnocen jak zákon o střetu zájmů, tak otázka ovládání mediálních společností Andrejem Babišem. 

Rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje přitom k přezkumu NSZ odeslal dne 4. října 2019 (ještě před naším podáním podnětu) také úředník Středočeského kraje Petr Franěk, který rozhodnutí vydal.  

Přestupkovou agendou se zabývám od roku 1999, z toho od roku 2003 na Krajském úřadě Středočeského kraje. Jsem přesvědčen o tom, že odvádím profesionální práci, a za svým rozhodnutím si stojím a není mi lhostejné, pokud je mé rozhodnutí dezinterpretováno. Bylo učiněno zcela v souladu s právními předpisy České republiky. Budu velmi rád, pokud pan JUDr. Pavel Zeman, respektive Ministerstvo spravedlnosti ČR mé rozhodnutí posoudí a výsledek veřejnosti oznámí,“ uvedl Franěk pro ČTK. 

Nesprávné rozhodnutí je třeba opravit

S ohledem na to, že NSZ výslovně prohlásil krajské rozhodnutí o přestupku premiéra podle zákona o střetu zájmů za vadné, měly by správní orgány zohlednit výtky NSZ a své rozhodnutí revidovat. Protože si kontrolu svého rozhodnutí si vyžádal mimo jiné sám úředník Středočeského kraje, měl by nyní být schopen výtky zapracovat, případně by mělo být zahájeno řízení o přezkumu správního rozhodnutí.  

Za tímto účelem TI podává podnět k přezkumu rozhodnutí Středočeského kraje z 26. září 2019 nadřízenému Ministerstvu spravedlnosti a dává jej na vědomí také Krajskému úřadu Středočeského kraje. Zahájit přezkumné řízení lze do jednoho roku. 

Sám krajský úřad slovy odpovědného úředníka požadoval, aby rozhodnutí posoudil další orgán. Nejvyšší státní zastupitelství tak učinilo a rozhodnutí krajského úřadu označuje za věcně nesprávné. V této situaci bych tedy očekával, že krajský úřad a Ministerstvo spravedlnosti zahájí revizi svých postupů, komentuje současný vývoj právník TI Petr Leyer. 

Jelikož chceme mít jistotu, že úvaha o přezkumu uvedeného rozhodnutí na zmíněných úřadech proběhne, podáme k tomu podnět, doplňuje. 

Nejedná se o standardní opravný prostředek a TI nemá nárok na přezkoumání pravomocného rozhodnutí. Je však více než potřeba, aby správní orgány opravily svá rozhodnutí, když je veřejný žalobce výslovně označí za věcně nesprávná. 

Ke stažení

Podnět k přezkumu střetu zájmů premiéra Andreje Babiše


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

04/21

Městský úřad v Černošicích zahájil s Andrejem Babišem nové řízení ve věci střetu zájmů a ovládání médií, a to na podnět TI

04/21

Evropská komise oficiálně potvrdila střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše

1/21

TI posílá do Černošic nový podnět týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

12/20

Zpravodajský server iRozhlas.cz zveřejnil klíčový dopis Evropské komise, která potvrzuje střet zájmu premiéra Andreje Babiše, na který upozornila protikorupční organizace TI

11/20

Transparency pomohla k vyškrtnutí kontroverzního odstavce vládního návrhu zákona, který nahrával svěřenským fondům

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.