Černošice rozhodly o vině Andreje Babiše, dávají za pravdu TI

Vydáno 23. 01. 2019

Městský úřad v Černošicích již před dvěma dny na základě srpnového podnětu Transparency International (TI) rozhodl, zda premiér České republiky spáchal přestupek a je ve střetu zájmů vzhledem k ovládání médií prostřednictvím holdingu Agrofert.

Andrej Babiš | zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Podle dnešního prohlášení Andreje Babiše pro iRozhlas.cz je jasné, jak Černošice rozhodly. „Rozhodně s tím nesouhlasím. Je to zpolitizované. Určitě se odvolám, a když to bude nutné, budu se i soudit u správního soudu.“ 

„Jedná se o přelomové rozhodnutí. Pravou podstatou nyní je, aby střet zájmu premiéra byl narovnán, což mu teď pravděpodobně nařizuje veřejná instituce. Možnosti jsou nabíledni. Buď se vzdát svých politických funkcí, nebo prodat mediální část Agrofertu,” říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady TI.

TI podala v loňském roce dva podněty na střet zájmů premiéra Babiše poté, co v červnu upozornila na dokument ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru (ten je na rozdíl od české Evidence údajů o skutečných majitelích volně přístupný veřejnosti), ze kterého vyplývají jména pěti skutečných majitelů společnosti Agrofert. Mezi nimi je i Andrej Babiš.

Tato skutečnost dokumentuje, že se Babiš nikdy nezbavil ovládající role vůči Agrofertu a nadále sedí na dvou židlích – podnikatelské a politické. Obě role se vzájemně ovlivňují a potenciálně mohou poškozovat veřejný zájem nejen České republiky, ale i Evropské unie.

Podle zákona o střetu zájmů (č. 159/2006 Sb.) je některým veřejným funkcionářům, mimo jiné i členům vlády, zakázáno být ovládající osobou subjektů provozujících rozhlasové nebo televizní vysílání nebo vydavatelů periodického tisku. Nepravomocné rozhodnutí černošického úřadu je nyní neveřejné. Zveřejnit rozhodnutí může v tuto chvíli pouze premiér Andrej Babiš, který ho již dva dny má k dispozici.

Shrnutí postupu Městského úřadu při posouzení oznámení Transparency International ze dne 3. srpna 2018 | MÚ Černošice

Podle nás je více než na místě, aby bylo rozhodnutí veřejné, protože bez něj budeme tápat ve tmě ještě další měsíce. Rozhodnutí Černošic má vazbu na evropský podnět a přezkum Evropské komise, kde se všechny strany zavázaly, že chtějí problém vyřešit co nejdříve.

„Andrej Babiš se odvolá a případ bude pokračovat. Rozhodnutí druhé instance sice nelze předjímat, ale černošický úřad má v této zásadní věci své rozhodnutí jistě dobře podložené a též procesně zvládnuté, takže opačné posouzení ze strany krajského úřadu by bylo spíše překvapivé,” upřesňuje Petr Leyer, právník TI.

V TI i nadále sledujeme dění okolo našeho druhého podnětu, který byl směřován Evropské komisi. V něm se zaměřujeme opět na střet zájmů premiéra a zejména na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert v souvislosti s jeho ovládající osobou, tedy Andrejem Babišem.

Evropská komise bere náš podnět velice vážně, to potvrzují i její poslední kroky, kdy pozastavila proplácení dotací plynoucích Agrofertu a následně do Česka vyslala auditory k důkladnému prošetření celé situace.

 

Ke stažení

Český podnět TI

Evropský podnět TI

 

Transparency International ČR

Přes 20 let mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů např. kolem ROP Severozápad, praní post-sovětských peněz v Česku nebo První chráněné dílny. Zaměřujeme se dlouhodobě mimo jiné na téma střetu zájmů, aktuálně zejména v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem a společností Agrofert.

Naše aktivity pomohly ušetřit miliardy korun z veřejných rozpočtů.

Klíčová je pro nás finanční podpora ze strany široké veřejnosti, která nám přidává nejen na stabilitě, ale především na nezávislosti a kredibilitě. Děkujeme, že díky Vám nejsme sami na společné cestě za slušnější Česko bez korupce.

 

Podívejte se, jak o naší tiskové zprávě informují média

iRozhlas.cz – Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. ‚Je to zpolitizované. Určitě se odvolám,‘ reagoval premiér

Echo24.cz – Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. Premiér mluví o zpolitizování případu

Novinky.cz – Úřad rozhodl o Babišově střetu zájmů, premiér se hodlá odvolat

iDNES.cz – Černošice rozhodly v kauze střetu zájmů Babiše, ten se chce odvolat

Seznam Zprávy – Úřad rozhodl případ střetu zájmů premiéra Babiše. Odvolám se, reagoval premiér 

Hospodářské noviny – Černošický úřad rozhodl v případu možného střetu zájmů Andreje Babiše, výsledek ale neuvedl. Premiér se nicméně hodlá odvolat

E15.cz – Babiš je ve střetu zájmů, rozhodli v Černošicích. Má ovládat svá média

Česká televize – Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. Odvolám se, reaguje premiér

Lidovky.cz – Černošický úřad rozhodl o Babišově střetu zájmů. Odvolám se, říká premiér

Euro.cz – Černošický úřad rozhodl v kauze Babišova střetu zájmů. Premiér se odvolá

Blesk – Černošice rozhodly o Babišově střetu zájmů. Je to zpolitizované, tvrdí premiér a chce se odvolat

Deník.cz – Jak černošický úřad rozhodl o Babišově střetu zájmů? Premiér: Budu se soudit

Týden.cz – Černošický úřad rozhodl v kauze střetu zájmů premiéra Babiše

TN.cz – Babiše rozčílilo rozhodnutí úřadu v Černošicích! Odvolá se

Události, komentáře – Městský úřad v Černošicích u Prahy rozhodl v kauze údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Hlídací pes – Verdikt z Černošic: Babiš je ve střetu zájmů


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.