Andrej Babiš je ovládající osobou, říká sám Agrofert

Vydáno 19. 06. 2018

Transparency International Česká republika (TI) ve slovenském rejstříku zjistila, že Andrej Babiš, předseda vlády ČR, je ovládající osobou společnosti Agrofert a.s. Zjištění může mít závažné důsledky pro oblast střetu zájmů a dotační politiky.

Andrej Babiš, předseda vlády České republiky | zdroj: Radio Praha

Ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru je uveřejněn záznam společnosti Agrofert, a.s., který obsahuje jména pěti ovládajících osob Agrofertu. Čtyři z nich jsou odvolatelní osobou pátou, která je zároveň neodvolatelná. Touto ovládající osobou a jedním z konečných uživatelů výhod je předseda vlády ČR Andrej Babiš.

Skutečnost, že je premiér ovládající osobou, s sebou nese různé právní důsledky zejména pro oblast střetu zájmů a dotační politiky. 

„Vzhledem k tomu, že se Evropský parlament již dříve usnesl, že by firmy vlastněné politiky neměly získávat dotace, naskýtá se otázka, zda by se neměla znovu přezkoumat způsobilost celého holdingu Agrofert v čerpání veřejných financí,” dodává David Ondráčka, ředitel české pobočky TI a člen Mezinárodní správní rady TI.

Verifikační dokument | zdroj: RPVS

Společnost Agrofert vlastní mimo jiné také mediální skupinu MAFRA, a.s. Zákon o střetu zájmů ukládá ministrům a předsedovi vlády zákaz vlastnění či ovládání médií. „Je to sice v uvozovkách jenom přestupek, ukončuje se tím ale období veřejných proklamací typu »moje bývalá firma«. Andrej Babiš Agrofert stále ovládá a pořád je ve střetu zájmů,” říká analytik TI Milan Eibl.

„Pro mediální dům MAFRA se jedná o další z řady políčků do tváře nestrannosti od jejího majitele. V Transparency jsme upozorňovali na nejasnosti týkající se majetkových vazeb i u dalších mediálních provozovatelů. Česká média se bohužel k celé situaci postavila velice pasivně,” doplňuje David Kotora, vedoucí fundraisingu a komunikace TI.

TI bude i nadále vývoj kauzy pečlivě sledovat a očekávat reakce a návrhy řešení situace ze strany holdingu Agrofert i Andreje Babiše osobně.

 

Podívejte se, jak o tiskové zprávě informují média

Český rozhlas – Babiš podle Transparency International dál ovládá Agrofert. ‚Nesmysl,‘ tvrdí premiér

Česká televize – Transparency: Babiš dál ovládá Agrofert 

Lidovky.cz – Podle Transparency International Babiš dál ovládá Agrofert, premiér to odmítl

Blesk.cz – Podle Transparency Babiš dál ovládá Agrofert, premiér to odmítl

TN.cz – Babiš dál ovládá Agrofert, tvrdí TI! Premiér to odmítá, prý je to lež

Novinky.cz – Transparency International tvrdí, že Babiš nadále ovládá Agrofert

Seznam Zprávy – Transparency International chce nechat prošetřit, jestli Agrofert dostává dotace právem

Euro.cz – Transparency International: Babiš dál ovládá Agrofert

Aktuálně.cz – Babiš i nadále ovládá Agrofert, tvrdí Transparency International. Je to nesmysl, odmítá to premiér

Info.cz – Podle Transparency Babiš dál ovládá Agrofert. Je to nesmysl, tvrdí premiér

Neovlivní.cz – Moje bývalá firma. Premiér navzdory zákonu dál ovládá Agrofert

Týden.cz – Babiš prý stále ovládá Agrofert. Je svěřenských fondů, brání se premiér

Deník.cz – Babiš je stále ovládající osobou Agrofertu, říká TI. Premiér: Mylná interpretace

 

Transparency International ČR

Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy, např. kolem ROP Severozápad.

TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.