TI posílá do Černošic nový podnět týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

Vydáno 21. 01. 2021

Transparency International (TI) odeslala Městskému úřadu v Černošicích nový podnět ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), a to v souvislosti s porušením zákona o střetu zájmů (č. 159/2006 Sb.) týkající se ovládání médií.

Andrej Babiš, premiér ČR, předseda hnutí ANO a ovládající osoba koncernu Agrofert | zdroj: Ondřej Deml, ČTK

„Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů a porušuje zákon. V podnětu předkládáme nová fakta, která znovu jasně dokazují, že Babiš sedí na dvou židlích a z pozice premiéra ovládá média, což zákon o střetu zájmů zakazuje. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli českou linii této kauzy znovu otevřít,“ vysvětluje Petr Leyer, ředitel TI, proč podáváme nový podnět.

Městský úřad v Černošicích, Evropská komise i nejvyšší státní zástupce se vyjádřili jasně a již dříve potvrdili zjištění TI. Pouze úřady politicky řízené nominanty hnutí ANO hledaly zástupné důvody ve prospěch Andreje Babiše.

„Toto řízení je další šancí pro celou veřejnou správu, abychom se konečně dočkali dodržování zákona, tedy nejen pokuty pro Andreje Babiše za protizákonné ovládání médií, ale především podkladu pro zastavení zakázek a dotací do všech společností, které prokazatelně ovládá,“ apeluje šéf TI.

Podnět byl odeslán ve středu 20. ledna. TI nyní chce dát Městskému úřadu v Černošicích potřebný čas a prostor pro nezávislé prostudování předložených argumentů. 

„Respektujeme, že je přestupkové řízení neveřejné, z tohoto důvodu nebudeme zatím podnět zveřejňovat. Jedná se o standardní postup,“ říká vedoucí komunikace TI David Kotora.

TI na střet zájmů premiéra Andreje Babiše poukázala už v červnu roku 2018, kdy naše protikorupční organizace přinesla veřejně dohledatelné důkazy, že je Babiš stále ovládající osobou koncernu Agrofert. Poté jsme poslali dva podněty, jak evropským, tak i českým úřadům, a podnikli jsme celou řadu kroků, abychom pomohli vyřešit tuto nejzávažnější polistopadovou kauzu premiéra České republiky.

Od té doby celá řada institucí dala TI na základě podnětů za pravdu. Evropská komise oficiálně potvrdila, že je předseda vlády ČR ve střetu zájmů a zastavila čerpání evropských dotací pro firmy spojené s Babišovými podnikatelskými aktivitami.

Babišův střet zájmů nevidí jen úřady pod vlivem ANO

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) loni potvrdilo, že rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje zastavit řízení bylo chybné, ačkoliv Městský úřad v Černošicích z prvotního podnětu TI dvakrát shledal porušení zákona o střetu zájmů a vyměřil sankci. V té době vedla kraj hejtmanka ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. NSZ také jasně argumentovalo, že se premiér nachází ve střetu zájmů.

TI proto posléze požádala Ministerstvo spravedlnost (MSp), vedené ministryní Marií Benešovou (za ANO), o přezkum rozhodnutí. MSp paradoxně šlo proti právnímu názoru nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, přezkum zamítlo a celou věc bez věcného odůvodnění uzavřelo.

Kauza střetu zájmů Andreje Babiše se vyvíjí už více než dva roky. Právně je naprosto jednoznačné, že současný premiér ovládá koncern Agrofert a porušuje zákon o střetu zájmů. Opačný dojem se snaží vyvolat pouze instituce pod vlivem hnutí ANO nebo ti, kteří z přízně premiéra těží.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.