Netransparentní projekt dostavby jaderné elektrárny Dukovany

Probíhá Publikováno 26. 02. 2021

Jaderná elektrárna Dukovany | zdroj: Infocentrum JE Dukovany

V kostce

Výstavba pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany představuje dlouhodobý zásah do veřejných rozpočtů v rozsahu několika stovek miliard korun, který má zároveň významné bezpečnostní a geopolitické dopady. Aby byly vyvráceny spekulace o ovlivňování tendru ve prospěch konkrétních uchazečů a zajištěna veřejná diskuze o energetické politice, je třeba zajistit transparentní postup přípravy projektu a výběru dodavatele.

Na začátku roku 2021 jsme požádali o poskytnutí programů jednání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, zápisy a usnesení z jeho jednání, seznam pracovních skupin a jejich členů nebo zadaných externích nezávislých oponentur (s výjimkou utajovaných informací). Zároveň jsme ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) vyzvali k tomu, aby tyto informace výbor zveřejňoval sám na svých webových stránkách tak, aby k nim, měla přístup široká veřejnost.

Na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) totiž k tomuto klíčovému mezirezortního orgánu jsou k dispozici pouze informace o jeho statutu a aktuální seznam členů. Žádné další informace nejsou veřejně dostupné, a to ani dokonce o tom, kdy se výbor scházel.

MPO na naši žádost odpovědělo a některé požadované informace ohledně posledních dvou setkání stálého výboru poskytlo. Jedná se především o seznam pracovních komisí a jejich členů a částečně anonymizovaný zápis z jednání výboru dne 9. prosince 2020. Z předchozího jednání nebyl zápis vůbec pořízen.

Na postup MPO jsme zareagovali uplatněním opravných prostředků proti neposkytnutí některých podkladů nebo jejich začernění a zároveň jsme žádost o informace doplnili. Reakci si můžete prohlédnout zde.

Naši žádost, odpověď i poskytnuté dokumenty si můžete prohlédnout níže.

Ke stažení

Komunikace mezi TI a MPO

Jednání Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR

Dokumenty Vlády ČR

Stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

07/20

Ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a polostátní společnost ČEZ podepisují smlouvy o dostavbě 5. jaderného bloku elektrárny Dukovany

01/21

TI žádá o informace z jednání výborů a vyzývá ministra MPO Karla Havlíčka (za ANO), aby informace ministerstvo poskytovalo dobrovolně

Zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren v Česku i dalších evropských zemí ukazují, že se obdobné projekty oproti očekávání násobně prodražují a zpožďují (stavba JE Temelín se prodražila z původně odhadovaných 60 miliard korun v roce 1990 na finálních 98,5 miliard v roce 1999). Zároveň je s hrozbou neefektivního vynakládání veřejných peněz spojeno i veliké korupční riziko. Jestliže chce Česká republika v budoucnosti získávat elektřinu z jádra, musí být projekt nových jaderných bloků pečlivě připravený.

Současná snaha o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nemá koncepci, je uspěchaná a vláda odmítá vyloučit dodavatele z Ruské federace, přestože české bezpečnostní instituce jednoznačně varují před zapojením ruských a čínských dodavatelů, a to i v konsorciu.

Postavení jak hlavního dodavatele, tak postavení člena případného konsorcia, dává podle závěrů tajných služeb jakémukoliv rizikovému dodavateli možnost stavbu zdržovat a blokovat a požadovat za to splnění požadavků, které by ČR v jiném případě nebyla ochotna plnit.

Co o projektu zveřejňuje sám stát

U projektu v řádu stovek miliard korun je nezbytný dohled veřejnosti a otevřenost zadavatele. Proto jsme se obrátili na ministra Karla Havlíčka (za ANO) a Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s dopisem a žádostí o informace ohledně fungování Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů.

Předsedou výboru je premiér Andrej Babiš (ANO), místopředsedy ministr MPO Karel Havlíček a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Dále jsou členy předseda představenstva polostátní společnosti s většinovým podílem státu ČEZ Daniel Beneš, ministři, poslanci a vysocí úředníci.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

01/21

TI žádá o informace z jednání výborů a vyzývá ministra MPO Karla Havlíčka (za ANO), aby informace ministerstvo poskytovalo dobrovolně

07/20

Ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a polostátní společnost ČEZ podepisují smlouvy o dostavbě 5. jaderného bloku elektrárny Dukovany

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.