Přípravu nových jaderných zdrojů provází netransparentnost. V sázce jsou stovky miliard korun a energetická i vnitřní bezpečnost Česka

Vydáno 17. 02. 2021

Výstavba pátého bloku jaderné elektrárny Dukovany představuje dlouhodobý zásah do veřejných rozpočtů v rozsahu několika stovek miliard korun, který má zároveň významné bezpečnostní a geopolitické dopady. Aby byly vyvráceny spekulace o ovlivňování tendru ve prospěch konkrétních uchazečů a zajištěna veřejná diskuze o energetické politice, je třeba zajistit transparentní postup přípravy projektu a výběru dodavatele. Transparency International (TI) proto vyzvala Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), aby zveřejnilo informace týkající se tohoto klíčového projektu.

Jaderná elektrárna Dukovany | zdroj: Infocentrum JE Dukovany

Zkušenosti s výstavbou jaderných elektráren v Česku i dalších evropských zemí ukazují, že se obdobné projekty oproti očekávání násobně prodražují a zpožďují (stavba JE Temelín se prodražila z původně odhadovaných 60 miliard korun v roce 1990 na finálních 98,5 miliard v roce 1999). Zároveň je s hrozbou neefektivního vynakládání veřejných peněz spojeno i veliké korupční riziko. Jestliže chce Česká republika v budoucnosti získávat elektřinu z jádra, musí být projekt nových jaderných bloků pečlivě připravený.

Současná snaha o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nemá koncepci, je uspěchaná a vláda odmítá vyloučit dodavatele z Ruské federace, přestože české bezpečnostní instituce jednoznačně varují před zapojením ruských a čínských dodavatelů, a to i v konsorciu.

Postavení jak hlavního dodavatele, tak postavení člena případného konsorcia, dává podle závěrů tajných služeb jakémukoliv rizikovému dodavateli možnost stavbu zdržovat a blokovat a požadovat za to splnění požadavků, které by ČR v jiném případě nebyla ochotna plnit.

Už v pátek se bude ve třetím čtení rozhodovat ve Sněmovně o klíčovém zákonu přezdívaném „Lex Dukovany“, na jehož základě může být výstavba připravena. Kromě bezpečnostních orgánů upozorňují na vážné problémy také další organizace mj. Hnutí DUHA a Calla – Sdružení pro záchranu prostředí.

Co o projektu zveřejňuje sám stát

U projektu za minimálně 160 miliard korun je nezbytný dohled veřejnosti a otevřenost zadavatele. Proto jsme se obrátili na Karla Havlíčka (za ANO) a Ministerstvo průmyslu a obchodu s dopisem a žádostí o informace ohledně fungování Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů.

Předsedou výboru je premiér Andrej Babiš (ANO), místopředsedy ministr MPO Karel Havlíček a vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Dále jsou členy předseda představenstva polostátní společnosti s většinovým podílem státu ČEZ Daniel Beneš, ministři, poslanci a vysocí úředníci.

Požádali jsme proto o poskytnutí programů jednání výboru, zápisy a usnesení z jeho jednání, seznam pracovních skupin a jejich členů nebo zadaných externích nezávislých oponentur (s výjimkou utajovaných informací). Zároveň jsme ministra Havlíčka vyzvali k tomu, aby tyto informace výbor zveřejňoval sám na svých webových stránkách tak, aby k nim, měla přístup široká veřejnost.

Na webových stránkách MPO totiž k tomuto klíčovému mezirezortního orgánu jsou k dispozici pouze informace o jeho statutu a aktuální seznam členů. Žádné další informace nejsou veřejně dostupné, a to ani dokonce o tom, kdy se výbor scházel.

Jedná se přitom o jeden ze zásadních orgánů, kde se o budoucnosti jaderné energetiky rozhoduje. Také proto jsou jeho občasná jednání hojně sledovaná médii, ale veřejnost se musí spoléhat na informace, které členové výboru řeknou na navazujících tiskových konferencích.

Transparentnost je jedním z hlavních prvků boje proti neefektivnímu vynakládání veřejných prostředků a také k budování důvěry v rozhodování veřejné moci,“ říká Petr Leyer, ředitel TI. 

„Takto velkou investici ovlivňující budoucnost České republiky do konce století nelze připravovat za zcela zavřenými dveřmi. Občané musí vědět, jak jejich zástupci rozhodují, kdo jim u toho radí a jaké je celkové mocenské pozadí této klíčové akce,“ dodává.

MPO na naši žádost odpovědělo a některé požadované informace ohledně posledních dvou setkání stálého výboru poskytlo. Jedná se především o seznam pracovních komisí a jejich členů a částečně anonymizovaný zápis z jednání výboru dne 9. prosince 2020. Z předchozího jednání nebyl zápis vůbec pořízen. Ministerstvo zatím tyto informace na stránkách stálého výboru nedoplnilo, odvolává se na zákonnou 15denní lhůtu.

(Aktualizace ze dne 26. února 2021) Na postup MPO jsme zareagovali uplatněním opravných prostředků proti neposkytnutí některých podkladů nebo jejich začernění a zároveň jsme žádost o informace doplnili. Reakci si můžete prohlédnout zde.

Naši žádost, odpověď i poskytnuté dokumenty si můžete prohlédnout níže.

Ke stažení

Seznam pracovních skupin Stálého výboru

Zpráva o činnosti Stálého výboru za rok 2019

Program na 3. jednání Stálého výboru ze dne 27. 5. 2020

Usnesení vlády ČR ze dne 20. 7. 2020 č. 756

Zápis a usnesení z jednání Stálého výboru ze dne 9. 12. 2020

Odpověď MPO 166305 2021

Odmítnutí_873757152_0_MPO 167733 2021

Reakce na vyřízení žádosti o informace


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.