Komentář Jana Dupáka: „Dukovanskému tendru hrozí blamáž“

Vydáno 10. 01. 2022

S nástupem nové vlády se do popředí zájmu vrací velké investice a projekty, které nestihla rozhodnout předešla garnitura. Mezi ty se řadí i projekt rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, který loni plnil přední stránky novin především z hlediska bezpečnostně-strategických otázek. Právník Transparency International ČR Jan Dupák však upozorňuje ve svém komentáři pro #ToPodstatné Davida Klimeše na nevyřešená právní rizika, která se k tendru vážou a která mohou narušit rychlé vypsání tendru, které avizoval premiér Petr Fiala.

Jaderná elektrárna Dukovany | zdroj: ČEZ

Nový premiér Petr Fiala chce tendr na Dukovany vypsat rychle a pokračovat tak ve snahách vlády Andreje Babiše. Předchozí vláda byla ohledně příprav tendru netransparentní a toto by se rozhodně mělo změnit. Sice (snad) pominulo největší riziko spočívající v účasti dodavatelů z globálně-politicky rizikových zemí, ale to nebyl jediný problematický bod celého projektu.

Zatím nebylo uspokojivě vysvětleno, jak bude projekt financován a především kolik bude vlastně stát. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že v současné době je velkým problémem jadernou elektrárnu postavit včas a za předem smluvenou cenu. Dochází k mnohaletým průtahům a skutečné náklady výrazně (až násobně) převyšují původní předpoklady.

Nebezpečná výjimka ze zákona

V debatách o rozšíření Dukovan je zcela upozaděna otázka, jestli stát vůbec může případný tendr vypsat tak, jak si to zřejmě představovala vláda Andreje Babiše. Tady přitom může existovat zásadní překážka, které zatím není věnována pozornost. ÚOHS vydal v roce 2019 stanovisko, ve kterém potvrzuje, že na výstavbu nového jaderného bloku nelze použít bezpečnostní výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek.

Navíc byl už v roce 2018 Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů varován místopředsedkyní ÚOHS před tím, že použití bezpečnostní výjimky by mohlo odporovat evropskému právu. Ministerstvo průmyslu a obchodu přesto ještě na začátku roku 2021 na dotaz TI potvrdilo, že právě podle této výjimky bude ČEZ postupovat. To by umožnilo provedení tendru zcela dle uvážení zadavatele, za cenu vyloučení veřejného dohledu a nutnosti dodržovat právního rámce daného zákonem.

Dokud se nevyjasní právní aspekty vypsání tendru, neměli by politici slibovat jeho „rychlé spuštění“. To by také mohlo skončit pořádnou blamáží a ztrátou veřejných prostředků ve velkém rozsahu. Všichni podporovatelé rozšíření JEDU se shodují na tom, o jak strategický projekt se jedná. S tím by měla jít ruku v ruce ale také otevřenost o ekonomické stránce projektu a zájem o dodržení evropské a české legislativy, aby se předešlo tomu, že si svou vizi prosadí zájmové skupiny, které mají sice hlavně zájem jadernou elektrárnu stavět, ale už ne včas a za slíbenou cenu dostavět.

Autorem je právník Transparency. Komentář vznikl pro Newsletter Davida Klimeše


Projekty a kauzy: Netransparentní projekt rozšíření jaderné elektrárny Dukovany

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/22

Transparency posílá otevřený dopis ministrovi průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi

04/21

Proběhlo 5. jednání stálého výboru (SVVNJZ), na němž se parlamentní strany dohodly na pokračování tendru. Politici projednali financování projektu za minimálně 200 miliard korun ze strany státu a vyloučení uchazečů z Ruska a Číny zákonem

03/21

MPO poskytuje další informace; ministr Havlíček dává pokyn ČEZ, aby zaslal zadávací dokumentaci čtyřem uchazečům o jaderný tendr, včetně zadávací dokumentace, což by znamenalo zahájení zadávacího řízení. Na základě reakce opozičních poslanců a svolané BRS k odeslání dokumentace nedošlo

02/21

MPO poskytuje TI první neúplné informace o fungování Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, TI reaguje žádostí o doplnění

01/21

TI žádá o informace z jednání výborů a vyzývá ministra MPO Karla Havlíčka (za ANO), aby informace ministerstvo poskytovalo dobrovolně

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.