Blog Davida Kotory: „Babiš se stal vlastní parodií na boj s korupcí“

Vydáno 28. 08. 2020

Dnes je to přesně na den sedm let, kdy prezident Miloš Zeman předčasně rozpustil Poslaneckou sněmovnu. O okolnostech, které k tomuto kroku vedly, se dodnes vedou vášnivé debaty mezi novináři, politology, na sociálních sítích a stále také v rámci soudních přelíčení. Středa 28. srpna 2013 se stala nejen začátkem konce jedné éry „tradičních politických stran“ v čele s ODS a ČSSD, ale také pomyslným startovním bodem pro do té doby nepříliš známého agropodnikatele z Bratislavy.

David Kotora, vedoucí komunikace TI | zdroj: TI

Andrej Babiš naplnil občanskou poptávku po nové „neposkvrněné tváři“ a rozjel kampaň postavenou na žhavém voličském produktu – na boji s korupcí. V tomto duchu o dva roky dříve založil také jeho hnutí ANO 2011 (Akce nespokojených občanů).

Žádný strom ale neroste do nebe – ani ten Andreje Babiše. Za sedm let (opakující se číslo sedm je použito čistě jako označení výročí a nemá žádný hlubší numerologický význam) od jeho aktivního vstupu do politiky se dokázal dostat z 19 % volebních hlasů a 47 mandátů v roce 2013 na 30 % a 78 mandátů v roce 2017, kde dlouhodobě hnutí ANO stagnuje. Sedm let tento aktuálně čtvrtý nejbohatší muž Česka (dle žebříčku Forbes) „bojuje“ prostřednictvím svého hnutí proti korupci. A sedm let se tento oligarcha snaží nám občanům namluvit, že jen díky němu bude líp. Tedy, že už vlastně líp je. Z pohledu boje s korupcí to ale lepší není, ba naopak.

Fakta a data zní jasně. Česko v aktuálním Indexu vnímání korupce, který každoročně vydává naše berlínská centrála Transparency International (TI), propadlo. Nyní jsme s 56 body ze 100 možných na 44. místě ze 180 hodnocených zemí svět. Bodový průměr EU (64 bodů) se nám vzdaluje.

Skupina států proti korupci (GRECO) spadající pod Radu Evropy v posledních dvou letech tvrdě kritizovala Českou republiku pro nečinnost, kdy zákonodárci a justice v čele s vládou nedělají pro prevenci korupce dost a neplní závazky. Protikorupční boj a související legislativa se tak stává jen líbivým marketingovým heslem hnutí ANO na přilákání voličů.

Teflon a mlha

Za sedm let toho Andrej Babiš v jeho boji proti korupci nestihl zrovna málo. Dvakrát byl Sněmovnou vydán k trestnímu stíhání ve věci podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Stíhání ze strany státního zastupitelství nadále pokračuje, a jak čas plyne a kauza „nabírá na otáčkách“, tak se po dalších volbách možná dočkáme i vydání třetího. Bohužel se díky němu stalo standardem české politiky, že premiér České republiky a členské země EU může být trestně stíhán, a to bez jakýchkoliv politických následků nebo snad jen elementární špetky politické zodpovědnosti a osobní morálky.

Pokud si někdo myslel, že „Čapák“ bude jeho rychlým politickým koncem, tak se jednoduše spletl. A ti kdo jistojistě sázeli na krymskou epizodu s jeho synem Andrejem Babišem juniorem, se museli časem proměnit v největší skeptiky.

Premiérem sice hýbe kauza týkající se jeho střetu zájmu v Česku a v Evropě, ale na výsledek celého šetření už čekáme dva roky. EU koncernu Agrofert pozastavila dotace, ale auditní procesy a zejména kličkování a mlha ze strany českých úřadů a korespondence s evropskými institucemi celou věc byrokraticky protahují, téměř jak z pera scenáristů amerického seriálu House of Cards. Mezitím Andrej Babiš nadále čerpá, a co nepřijde z EU, to mu je pokryto z národních zdrojů. V tom velmi ochotně pomáhá třeba Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

Jeho teflonovost stále drží Andreje Babiše ve hře a jeho souboj s časem, kdy se snaží vše bagatelizovat a uzdržovat, je věc ryze taktická. Díky tomu také rok co rok získává jeho Agrofert další miliardy z veřejných rozpočtů. Velké kauzy nejsou sprintem, ale spíše maratonem a složitou právní bitvou, ze které se musí nutně nejednomu laikovi zamotat hlava. A to je právě mnohdy cílem stíhaných a vyšetřovaných. Je třeba se obrnit trpělivostí.

Privatizace a spojenci

Další možností, jak zahladit své problémy, je privatizace veřejného zájmu nebo explicitněji uchvácení státu (z anglického „state capture“), které se v Česku děje právě teď nám všem před očima a TI před ním roky aktivně varuje. Babiš skrze jeho hnutí ANO ovládl klíčové posty v zemi.

Seznam by byl dlouhý, ale jmenujme ty nejviditelnější. Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová, jejíž ministerstvo čerstvě a už podruhé zastavilo přezkum premiérova střetu zájmů. Paradoxně navzdory konstatování nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že krajský úřad rozhodl špatně a Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Zeman ale zase odmítl vznést správní žalobu.

Dále je tu hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), jejíž úřad shodil ze stolu přestupkové řízení v této věci, které by mohlo zásadně uškodit předsedovi ANO (v mezidobí vyšlo také najevo, že si hejtmanka štědrými odměnami kupuje loajalitu úředníků krajského úřadu). Tím je česká linie této kauzy uzavřena, ale ta evropská stále pokračuje.

A nesmíme zapomenout na pravou ruku premiéra a druhého muže samozvaného protikorupčního hnutí Jaroslava Faltýnka, jehož vede neodolatelné nutkání řešit věci i mimo jeho mandát a agendu, a tak se například tajně setká s předsedou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem, aby řešili veřejnou zakázku na mýto. Nadstavbou je pak vyšetřování jeho syna Jiřího Faltýnka v korupční kauze Stoka.

Vláda také neváhala několikrát zneužít stavu legislativní nouze v době koronavirové pandemie, aby zkusila zrychleně (co běžně trvá měsíce a roky, mohlo být přijato v rámci dnů) protlačit novelu zákona o veřejných zakázkách, a tím prakticky legalizovat špatné a nehospodárné nákupy zdravotního materiálu, nebo odsouhlasila výjimku v evidenci o skutečných majitelích (vycházející z evropské směrnice proti praní špinavých peněz – AML), která přímo nahrává svěřenským fondům. V tomto případě se jedná o bezprecedentní právní úpravu, která v EU nemá obdoby.

Lež a sliby

Co na tom, že Babiš neustále dokola lže široké veřejnosti o tom, že žádný střet zájmů přece nemá a je to kampaň, a že zákony nemění ve svůj prospěch. Přitom fakta hovoří jasně a Andreje Babiše usvědčují. Evropská komise na jejich základě českého premiéra ostře kritizuje a žádá nápravu. Co na tom, že premiér nadále ovládá přes 30 % mediálního trhu v ČR skrze koncern Agrofert, kterého se prostě nezbavil, což jasně dokazují i statuty jeho svěřenských fondů. Co na tom, že je stále trestně stíhaný.

Stačí, aby pronesl populistický slib směrem k jeho dlouhodobé cílové skupině, že zvažuje jednorázový příspěvek pro seniory ve výši 6000 korun. Zjednodušeně, legální nakupování volebních hlasů prostřednictvím peněženek daňových poplatníků. A jede se dál.

Sedm let boje proti korupci Andreje Babiše nám ukázalo pestrou paletu lží a marketingových slibů. Hnutí ANO prostřednictvím svého neochvějného předsedy pomalu a jistě privatizuje veřejný zájem. Ohýbá právní stát a neváhá ostře útočit na své kritiky i za pomocí dezinformací. Babiš se stal vlastní parodií na boj s korupcí. Otázkou je, jak dlouho a jak vysoko ještě jeho oligarchický strom poroste a kolik lidi se mu rozhodne prostřednictvím hlasu vyjádřit podporu. Blížící se parlamentní volby v příštím roce pro něj budou klíčové a budou i hlasováním o jeho „protikorupčním tažení“.

Autorem je vedoucí komunikace TI.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.