Nejvyšší státní zastupitelství nepodá správní žalobu ve věci střetu zájmů premiéra, nejedná se prý o veřejný zájem

Vydáno 08. 07. 2020

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) dnes v tiskové zprávě oznámilo, že nepodá správní žalobu proti rozhodnutí Krajského úřadu Středočeského kraje ve věci střetu zájmů premiéra České republiky Andreje Babiše. Podnět k přezkumu podala Transparency International (TI) loni v říjnu.

Nejvyšší státní zastupitelství v Brně | zdroj: TI

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve svém vyjádření tento krok zdůvodňuje tím, že ve věci neshledal závažný veřejný zájem, který podání takové žaloby podmiňuje.

„Premiér Babiš vede stát, dle veřejně dohledatelných důkazů stále ovládá Agrofert, ve kterém má i mediální dům MAFRA, a skrze holding čerpá dotace z veřejných rozpočtů. Je to politováníhodné, že zde NSZ nevidí závažný společenský zájem na soudním rozhodnutí, jestli má tato praxe pokračovat,“ říká vedoucí analytik TI Milan Eibl.

NSZ dále uvádí, že podat správní žalobu k ochraně veřejného zájmu je naprosto výjimečnou pravomocí, kterou lze využít právě a jen v závažných případech např. u fotovoltaických elektráren, kde podanými žalobami dosáhl zrušení nezákonných licencí, a zabránil tak neoprávněnému čerpání veřejné podpory v řádu stamilionů korun.

Důvod našeho podnětu však představoval jeden ze základních veřejných zájmů, a to rovnost politické soutěže. Ovládání médií ze strany ministra či předsedy vlády narušuje rovnou politickou soutěž v ČR a taková praxe by měla být soudem prozkoumána.

NSZ zdůraznilo, že daný případ se týká výhradně posouzení údajného střetu zájmů v mediální oblasti, nikoliv v oblasti čerpání dotací.

Rozhodnutí soudu by ale mělo přímý dopad i na dodržování či nedodržování dalších částí zákona o střetu zájmů, a to jak v oblasti dotací a veřejných zakázek, tak i u investičních pobídek. V tomto ohledu je vyjádření NSZ přinejmenším zavádějící.

Důkazy a skutečnosti, které TI zveřejnila už v červnu roku 2018, a na základě nichž podala dva podněty, jeden český a druhý evropský, objektivně popisují, že premiér holding Agrofert ovládá, tím i média pod něj spadající, a neoprávněně čerpá miliardové dotace do vlastní kapsy.

„Premiér má jasný střet zájmů, EU již přestala Babišovu Agrofertu vyplácet eurodotace. Jen v Česku instituce a justice zavírají před důkazy oči. Věc shazují ze stolu a nepustí ji k soudu. Pokud Babiš postupně ovládá stát, mohou ještě státní zástupci jít proti, když jsou státní?“ komentuje rozhodnutí nejvyššího státního zástupce David Ondráčka.

„Je absurdní, že tam Pavel Zeman nevidí veřejný zájem, kde jinde už má být? Jde o koncentraci ekonomické moci, zneužívání veřejných peněz a přes média ohýbání politické soutěže. To je podstata sporu,“ dodává ředitel TI.

Hlavní větev této kauzy nyní vrcholí v EU, kde byl střet zájmů potvrzen a nyní se blížíme k oficiálnímu rozhodnutí, jak má premiér své soukromé problémy, kterými poškozuje Českou republiku, vyřešit.

 


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.