Krize kolem koronaviru nesmí být omluvenkou pro nekalosti. Transparency nestojí stranou a aktivně monitoruje korupci

Vydáno 18. 03. 2020

Pozornost celé společnosti, stejně jako kamery a mikrofony světových i domácích médií, jsou nyní oprávněně upřeny na COVID-19. Novináři plní své poslání a nepřetržitě přinášejí množství informací o krizi, kterou nyní pociťuje prakticky celé lidstvo. Její dopady budou závažné, a to jak v té nejdůležitější oblasti – lidských životů a zdraví – tak i z pohledu ekonomických a hospodářských následků, které můžeme vidět a cítit už nyní.

Tým Transparency International | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček

Proto ani teď v nevládní protikorupční organizaci Transparency International (TI) neuhýbáme z cesty a naopak aktivně monitorujeme, jak stát v situaci probíhající krize přistupuje k nutným exekutivním opatřením, ale i přípravě koncepční protikorupční legislativy, která se může dotýkat přímo vlády samotné. 

Některá pravidla musí být uvolněna, jiná zpřísněna, aby byla krize vyřešena co nejrychleji a bez zbytečných obětí. Česko se ale nesmí stát zranitelné pro někoho, kdo by chtěl současnou situaci zneužít k vlastnímu obohacení nebo politické výhodě. TI se zajímá, jak politici aktuálně nakládají s veřejnými rozpočty a jaká opatření podniknou, až nastane „den poté“, až samotná krize pomine a svět se bude vracet do „normálního režimu“.

Hlídáme veřejný zájem

V dobách nouze je třeba také hlídat, aby nebyla překvapivá situace zneužita tím, kdo se do „normálního režimu“ demokratického právního státu vrátit nechce. V současnosti český parlament nezasedá a prezident je velice pasivní. Vláda proto musí být kontrolována občanskou společností, aby své rozšířené pravomoci nepřekračovala.

Chceme zdůraznit, že si v TI uvědomujeme závažnost současné krize, nijak ji nezlehčujeme a jsme vděčni za skvělou práci mnoha profesionálů i solidaritu společnosti. Už přes 20 let hlídáme veřejný zájem a hájíme efektivní a odpovědnou správu země, v čemž pokračujeme i nyní. 

Nechceme, aby krizová situace kolem koronaviru povolila stavidla pro nekalosti a dala ještě větší prostor vlivovým a mocenským skupinám se obohatit na úkor státu, veřejných rozpočtů a občanů České republiky. Nechceme, aby privatizace veřejného zájmu byla finálně dokončena ve chvíli, kdy veřejnost hledí jiným směrem a stará se o své zdraví a životy.

„Transparency chce přispět, aby nikdo nezneužil krizovou situaci pro osobní nebo politický prospěch. A až krize skončí a nastane těžké období obnovy, aby naše společnost zase nalezla svou rovnováhu, udržela demokracii a hru podle pravidel,“ říká David Ondráčka, ředitel TI.

V TI jsme nadále operativní a ačkoliv je naše kancelář dočasně uzavřena veřejnosti, můžete se na nás stále obracet s podněty, a to prostřednictvím našeho zabezpečeného online formuláře, nebo přímo na email: poradna@transparency.cz.

Děkujeme všem, kteří nás v této situaci podporují a všem těm, kdo za námi stojí v našem boji proti korupci a v aktivní podpoře právního státu.

O nás

Jsme protikorupční tým, který řeší velké mezinárodní i malé regionální kauzy. Prosazujeme efektivní systémová řešení. Prosazujeme efektivní systémová řešení. Chráníme veřejné rozpočty. Šetříme miliardy korun našim spoluobčanům. Prostřednictvím projektů vzděláváme o korupci občanskou společnost, státní a soukromou sféru. Poskytujeme zdarma právní poradenství široké veřejnosti. Díky naší globální síti poboček Transparency International sdílíme mezinárodní zkušenosti všude tam, kde je třeba.

#pravemprotikorupci

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.