Transparency není zkorumpovaná. Podle soudu Andrej Babiš může lhát, protože ho veřejně kritizujeme

Aktualizováno 21. 02. 2020

Krajský soud v Praze dnes vynesl rozsudek ve věci naší žaloby na ochranu dobrého jména Transparency International (TI), kterou jsme podali za lživá vyjádření Andreje Babiše na naši adresu o „zkorumpované Transparency“ v červenci loňského roku. Soud naši žalobu nepravomocně zamítl.

Budova Krajského soudu v Praze | zdroj: TI

Soud neposuzoval faktičnost, zda je TI zkorumpovaná, nebo ne, ale zabýval se tím, zda takové hodnotící výroky bez ohledu na pravdivost jsou stále pod ochranou svobody slova, na které jeho odůvodnění převážně stojí.

„Nesouhlasíme s tím, že se soud nezabýval pravdivostí a faktičností výroku. Máme za to, že Andrej Babiš svými lživými vyjádřeními naše jméno poškozuje. Respektujeme svobodu projevu, ale je potřeba oddělit věcnou kritiku od záměrně poškozujících výroků,“ kritizuje Petr Leyer, právník TI.

„Tento nepravomocný rozsudek může být potenciálně nebezpečným precedentem pro všechny kritiky politiků z řad občanské společnosti. I proto počkáme na písemné odůvodnění rozsudku a budeme se intenzivně zabývat možností odvolání,“ doplňuje.

Celá záležitost je o to závažnější, že se nedůstojných výroků dopouští osoba ve významné veřejné funkci s nesrovnatelně větším mediálním dopadem a vlivem na širokou veřejnost. Tím přiživuje negativní trend opouštění věcných debat založených na faktech.

Andrej Babiš, premiér ČR, začal s útoky a s těmito lživými vyjádřeními ve chvíli, kdy jsme v roce 2018 upozornili na jeho střet zájmů. Několikrát jsme Andreje Babiše veřejně vyzvali, aby od těchto nepravdivých vyjádření upustil. Jelikož v nich dlouhodobě pokračuje, rozhodli jsme se bránit naše dobré jméno soudní cestou.

Jeho hlavní snahou je zpochybnit financování a nezávislost naší protikorupční organizace, a tím znevěrohodnit naši činnost, která mimo jiné kritizuje jeho souběžné působení v politice a v soukromém sektoru. Naše financování je veřejné a pravidelně podléhá kontrolám ze strany auditorů a veřejných institucí.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/20

Ministerstvo spravedlnosti podruhé zamítlo návrh na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje ve věci střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

08/20

Transparency podala podnět na přezkum rozhodnutí Středočeského kraje na základě argumentace z rozhodnutí NSZ

07/20

iRozhlas.cz zveřejnil klíčové dokumenty v kauze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jedná se o statuty jeho svěřenských fondů, které byly až dosud neveřejné

07/20

Nejvyšší státní zastupitelství nepodá správní žalobu ve věci střetu zájmů premiéra, nejedná se prý o veřejný zájem

06/20

Evropský parlament schválil rezoluci týkající se střetu zájmů Andreje Babiše, která je apelem na jeho vyřešení. Pro hlasovalo 510 europoslanců z celkového počtu 664

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.