Babiš dostal od černošického úřadu pokutu. Opět potvrdil, že premiér dlouhodobě porušuje zákon

Vydáno 30. 09. 2021

Městský úřad v Černošicích v rámci správního řízení potvrdil střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) týkající se ovládání médií a uložil mu pokutu v nejvyšší možné výši, a to 250 tisíc korun. Tuto informaci dnes přinesl deník Právo. Transparency International (TI) proto zveřejňuje kompletní znění lednového podnětu, který celé řízení spustil a obsahuje nové klíčové skutečnosti. Rozhodnutí není přelomové pouze v oblasti ovládání médií, ale má přesah také pro veřejné zakázky a dotace, které nadále z českého rozpočtu plynou do koncernu Agrofert, který premiér stále ovládá.

Andrej Babiš, premiér ČR, předseda hnutí ANO a ovládající osoba koncernu Agrofert | zdroj: Ondřej Deml, ČTK

Premiér Babiš se podle prohlášení svého právního zástupce proti rozhodnutí odvolá k nadřízenému Krajskému úřadu Středočeského kraje. Jeho střet zájmů tak není dosud vyřešen. Jedná se o závažný problém, který probíhá jak na úrovni Evropské unie (EU), která preventivně zastavila evropské dotace pro koncern Agrofert a hrozí, že ČR zastaví veškeré toky dotací, tak i v Česku, kdy společnosti premiéra nadále čerpají veřejné prostředky. Babiš tak dlouhodobě sedí současně na dvou židlích – na postu premiéra ČR a jako ovládající osoba koncernu Agrofert.

„Střet zájmů premiéra nezpochybnitelně existuje. Nyní to potvrzuje další rozhodnutí. TI upozornila na nové skutečnosti související s ovládáním médií a porušováním zákona. Formálně jde o přestupek, ale rozhodnutí černošického úřadu má přesah do oblasti dotací a veřejných zakázek. I když není rozhodnutí pravomocné, prostředky by nyní měly být preventivně zastaveny,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a ředitel TI.

„Oficiálních informací a rozhodnutí potvrzujících střet zájmů Andreje Babiše je ve veřejném prostoru dostupných celá řada. Aktualizovaná červnová Evidence skutečných majitelů, kde je Babiš veden jako skutečný majitel je toho důkazem. Rozhodnutí Černošic proto není překvapením, ale potvrzením dlouhotrvajícího porušování zákona,“ dodává vedoucí analytik TI Milan Eibl.

Babišův obhájce verdikt černošického úřadu odmítá a odvolává se na zákaz dvojího potrestání (zásada „ne bis in idem“). Ten se ale v tomto případě neuplatní, protože nový podnět se týkal společnosti MAFRA Print, a.s., z holdingu Agrofert, která nebyla předmětem zkoumání v původním řízení.  Rovněž by neměla být zásada prolomena ani u zbylých mediálních domů, které byly předmětem předchozího řízení, protože se skutek ovládání těchto médií Andrejem Babišem jako veřejným funkcionářem liší v čase.

Mimořádný tiskový briefing TI ke střetu zájmů Andreje Babiše | zdroj: CNN Prima NEWS

Babišův střet zájmů nechtějí vidět jen úřady pod vlivem ANO

TI na střet zájmů premiéra Andreje Babiše poukázala už v červnu roku 2018, kdy přinesla důkazy, že je Andrej Babiš stále ovládající osobou koncernu Agrofert. Následovali dva podněty, jak evropským, tak i českým úřadům.

Českou linku střetu zájmů v roce 2019 zastavil Středočeský kraj, tehdy vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou z ANO a posléze Ministerstvo spravedlnosti vedené Marií Benešovou (za ANO). Vzhledem k tomu, že střet zájmů premiéra nadále trvá, podala TI letos v lednu nový podnět.

Celá řada institucí dala TI na základě podnětů za pravdu. Nejvyšší státní zástupce výslovně na základě podnětu TI uvedl, že středočeský krajský úřad rozhodl nesprávně. Evropská komise oficiálně potvrdila, že je předseda vlády ČR ve střetu zájmů a zastavila čerpání evropských dotací pro firmy spojené s Babišovými podnikatelskými aktivitami.

Kauza střetu zájmů Andreje Babiše se vyvíjí už více než tři roky. Právně je naprosto jednoznačné, že současný premiér ovládá koncern Agrofert a porušuje zákon o střetu zájmů. Opačný dojem se snaží vyvolat pouze instituce pod vlivem hnutí ANO nebo ti, kteří z přízně premiéra těží.

Ke stažení


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.