Evropská komise oficiálně potvrzuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše, a to na základě podnětu TI

Vydáno 12. 11. 2020

Zpravodajský server iRozhlas.cz dnes informuje o oficiálním dopisu Evropské komise, který potvrzuje, že premiér České republiky Andrej Babiš (ANO) je ve střetu zájmů a nadále ovládá holding Agrofert. Tato klíčová zpráva přichází po více než dvou letech, kdy celou kauzu otevřela právním podnětem obsahujícím závažná fakta a důkazy naše protikorupční organizace Transparency International ČR (TI).

Andrej Babiš, premiér České republiky a ovládající osoba holdingu Agrofert | zdroj: Michal Růžička

Andrej Babiš tak definitivně v Evropě prohrál. Jedná se o zásadní vítězství občanské společnosti proti snaze bezprecedentně obcházet pravidla ze strany vedoucího představitele členské země EU a oligarchy v jedné osobě. Jsme svědky nejzávažnější polistopadové kauzy premiéra České republiky.

Babišův střet zájmů negativně dopadá na všechny občany naší země, a to i v souvislosti se zahraniční reprezentací Česka. Jako vedoucí představitel vlády je také přímým účastníkem vyjednávání o evropských dotacích směřujících do členských států EU.

„Andrej Babiš je ve střetu zájmů a poškozuje Českou republiku, to je nepochybné. Řešení jsou v zásadě dvě. Buď musí vyvodit politickou odpovědnost, nebo musí být zastaveny dotace pro Agrofert. Není možné, aby si i nadále bral Českou republiku jako rukojmí a české orgány mu dělaly advokáta s cílem řešit jeho soukromé problémy,“ apeluje Petr Leyer, právník TI.

Platí ještě v Česku pravidla a zákony pro premiéra?

Evropské dotace byly koncernu Agrofert pozastaveny ze strany Evropské unie už v prosinci roku 2018. Národní dotace však stále do premiérových firem plynou. Ten tak nadále čerpá veřejné peníze od českých daňových poplatníků.

„Andrej Babiš cíleně privatizuje veřejný zájem ve svůj prospěch. Transparency dlouhodobě na tento nezpochybnitelný fakt aktivně upozorňuje. České instituce se však rozhodly úslužně střetem zájmů premiéra nezabývat. Nynější situace by je však měla donutit konat. Nelze už klopit zrak a nechat premiéra, aby si z Česka dále dělal bankomat. Odpovědnost teď ponese nejen on, ale i úředníci, politici a členové vlády,“ říká ředitel TI David Ondračka. 

Evropská komise ve zprávě také ostře kritizuje problémy související s přerozdělováním dotací jednotlivým firmám v holdingu Agrofert. A dále stanovuje povinnost ohlašovat problematické projekty Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

„Bude zajímavé sledovat, jak se k oficiálnímu potvrzení ze strany EU o porušování pravidel postaví české instituce. Evropská komise jasně prokázala, že premiér má velký problém a rozhoduje o veřejných rozpočtech, které plynou do jeho kapsy. ČR nyní musí zajistit, že dotace budou vráceny. Bohužel díky ministrům z hnutí ANO, kteří reprezentují spíše obchodní zájmy svého předsedy, bude velmi těžké nynější situaci narovnat ve prospěch občanů,“ dodává Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

Evropská komise ve zprávě také připomíná, že ačkoliv je Andrej Babiš ve střetu zájmů, tak se nadále osobně podílí na plnění evropského rozpočtu v České republice. Evropští auditoři také zjistili, že v době probíhající kontroly byl ohrožen jeho „nestranný a objektivní“ výkon funkce premiéra, předsedy vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy i ministra financí, jelikož se „podílel na rozhodnutích, která mohla ovlivnit zájmy skupiny Agrofert“.

Střet zájmů Andreje Babiše

Na faktický střet zájmů premiéra poprvé upozornila TI, a to v červnu 2018. Informace obsažené ve slovenském rejstříku Partnerů veřejného sektoru dokazují, že je Andrej Babiš jediným beneficientem obou svěřenských fondů, které vlastní 100 % skupiny Agrofert. TI poté zaslala podněty směřované českým a evropským institucím. Oficiální zpráva Evropské komise je tedy přímým důsledkem naší činnosti. Další vývoj kauzy budeme nadále pečlivě sledovat.

„Ode dne zveřejnění této kauzy čelíme v TI nedůstojným mediálním útokům ze strany premiéra Babiše. Ten nás s oblibou lživě označuje za ´zkorumpovanou neziskovku´, ačkoliv nám řada nezávislých institucí, včetně těch evropských, dává za pravdu. Dnešek je tak potvrzením, že neuhnout z cesty Goliášovi a vytrvat se vyplatí,“ říká David Kotora, vedoucí komunikace TI.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

9/21

Andrej Babiš dostal od černošického úřadu pokutu 250 tisíc korun. Opět potvrdil, že premiér dlouhodobě porušuje zákon o střetu zájmů

04/21

Městský úřad v Černošicích zahájil s Andrejem Babišem nové řízení ve věci střetu zájmů a ovládání médií, a to na podnět TI

04/21

Evropská komise oficiálně potvrdila střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše

1/21

TI posílá do Černošic nový podnět týkající se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše

12/20

Zpravodajský server iRozhlas.cz zveřejnil klíčový dopis Evropské komise, která potvrzuje střet zájmu premiéra Andreje Babiše, na který upozornila protikorupční organizace TI

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.