Transparency International podává druhý podnět týkající se střetu zájmů Andreje Babiše a evropských dotací pro Agrofert

Vydáno 19. 09. 2018

Transparency International Česká republika (TI ČR) odeslala Evropské komisi podnět kvůli podezření na střet zájmů předsedy vlády České republiky Andreje Babiše s ohledem na jeho hospodářský zájem ve vztahu ke koncernu AGROFERT. Podnět i otevřený dopis je adresován Generálnímu ředitelství Evropské komise pro regionální politiku (DG Regio) a Generálnímu ředitelství pro zemědělství (DG Agriculture). Informaci o jejich zaslání TI ČR také sdílí se zahraničními médii.

Andrej Babiš, premiér České republiky | zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Podnět se týká podezření na porušení unijních předpisů, konkrétně čl. 57 nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a čl. 61 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046. Z nich mimo jiné vyplývá, že osoby podílející se na plnění rozpočtu (včetně vnitrostátních orgánů) se zdrží jakéhokoliv jednání, jež by mohlo uvést jejich zájmy do střetu s finančními zájmy EU.

Andrej Babiš není formálně přímo vlastníkem (akcionářem) společnosti AGROFERT, a.s., ale z veřejně dostupných informací lze vyčíst, že ve vztahu ke svěřenským fondům se jeho osoba nachází v pozici zakladatele a zároveň obmyšleného, což mu umožňuje je přímo či nepřímo ovládat.

Oba svěřenské fondy spravují akcie společnosti AGROFERT, a.s., která je řídící společností koncernu AGROFERT. Jeho součástí jsou i společnosti čerpající ve významném objemu dotace z fondů EU, přičemž Andrej Babiš je současně osobou podílející se na plnění rozpočtu EU.

Nelze proto vyloučit, že v minulosti došlo a i nadále dochází ke vzniku střetu zájmů Andreje Babiše se zájmy EU, čímž je ohroženo nestranné a objektivní rozhodování o přidělení finančních prostředků EU na národní úrovni. Jako rozhodné období chápeme především časové rozpětí, kdy Andrej Babiš zastával post ministra financí a následně předsedy vlády ČR.

„Vzhledem ke zjištěním týkajících se potenciálního střetu zájmů jednoho z čelních představitelů členského státu EU, který čelí podezření, že je konečným majitelem firmy, jež pobírá nemalé evropské dotace, musí Evropská komise prošetřit vazby mezi premiérem Babišem a holdingem Agrofert a zajistit, aby byla současná opatření proti střetu zájmů naplněna,“ říká Carl Dolan, ředitel pobočky Transparency International EU.

„Pokud máme důkazy nezákonného jednání, TI vždy iniciuje přezkum institucí, ať jde o kohokoli. Tento případ má evropský rozměr, střet zájmů premiéra ohrožuje zájmy České republiky při jednání o rozpočtu EU,“ dodává David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen globální Správní rady Transparency International.

Celé znění podnětu nebudeme v současné chvíli zveřejňovat, abychom umožnili relevantním institucím pečlivě prostudovat naše argumenty.

Budova Berlaymont, sídlo Evropské komise v Bruselu | zdroj: TI

Tak jde čas s podněty

V červnu tohoto roku upozornila TI ČR na dokument ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru (ten je na rozdíl od české Evidence údajů o skutečných majitelích volně přístupný veřejnosti), ze kterého podle TI ČR vyplývají jména pěti tzv. skutečných majitelů společnosti AGROFERT, a.s.

Následně jsme v srpnu odeslali první podnět, který se týká podezření na porušení českého zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. V případě, že příslušný úřad shledá porušení zákona, hrozí Andreji Babišovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku je na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích.

Poté jsme v září otevřeným dopisem vyzvali rumunskou eurokomisařku pro regionální politiku Corinu Creţu, aby při návštěvě České republiky a v souvislosti s jejím jednáním s premiérem Andrejem Babišem podnikla vhodné kroky k zajištění větší transparentnosti setkání s ohledem na potenciální existenci střetu zájmů premiéra.

Nyní zasíláme druhý podnět s cílem uvědomit Evropskou komisi o zjištěných skutečnostech.

 

Ke stažení

Otevřený dopis TI ČR Evropské komisi

 

Podívejte se, jak o naší tiskové zprávě informují média

Zahraniční:

POLITICO – Commission asked to probe Czech premier over possible conflict of interest

The Guardian – Brussels urged to investigate Czech PM over business empire

nrc.nl – Na Orbán ook Tsjechische premier Babis onder vuur

DVHN.nl – Klacht tegen Tsjechische premier

De Telegraaf – Klacht bij Europese Commissie om Tsjechische premier

ANSA.it – Rep. Ceca: ong, Ue indaghi su conflitto interesse Babis

Radio Prague – Watchdog call for EU probe over PM Babiš´s alleged control Agrofert

Nový čas – Európska komisia plánuje vyšetrovať premiéra Babiša: Vážne podozrenie

Domácí:

ČTK – TI poslala do Bruselu podnět na možný střet zájmů Babiše

Seznam Zprávy – Babiš, Agrofert a střet zájmů. Transparency International podává do Bruselu druhý podnět

Novinky.cz – Transparency International podala další podnět Evropské komisi na Babiše

Lidovky.cz – Transparency International poslala Evropské komisi podnět na možný střet zájmů Babiše

E15 – Babiš může dál ovládat Agrofert, varuje Transparency International. Odeslala podnět Evropské komisi

Info.cz – Transparency International žaluje na Babiše v Bruselu. Prý dál ovládá svoje firmy a čerpá dotace

Týden.cz – Střet zájmů? TI chce po Bruselu, aby prošetřila Babiše

Aktuálně.cz – Transparency poslalo Evropské komisi už druhý podnět na Babišův možný střet zájmů

Hospodářské noviny – Transparency International odeslala do Bruselu podnět k šetření Babišova střetu zájmů. Premiér údajně nadále ovládá Agrofert

EURO.cz – Babišův střet zájmů putuje k Evropské komisi, má řešit jeho vazby na Agrofert

Echo24.cz – Transparency poslala do Bruselu další podnět na Babišův střet zájmů

Blesk.cz – TI poslala do Bruselu podnět na možný střet zájmů

Frekvence 1 – Transparency International poslala do Bruselu podnět na možný střet zájmů Babiše

ČT24 – Transparency International o Babišovi

Radio Praha – TI poslala do Bruselu podnět na možný střet zájmů Babiše

iDNES.cz – Transparency podala Evropské komisi podnět na možný střet zájmů Babiše

iRozhlas.cz – Transparency poslala do Bruselu druhý podnět na Babišův možný střet zájmů. ‚Nesmysl,‘ reaguje premiér

Události ČT – TI k možnému střetu zájmů A. Babiše

TN.cz – Babiš má problém, píší noviny v Evropě! Nesmysl, tvrdí premiér

 

Transparency International Česká republika

Už 20 let aktivně bojujeme v Česku proti korupci, jako pobočka globální sítě nevládní organizace Transparency International. Náš tým 13 zaměstnanců a 7 stážistů, s rozpočtem kolem 9 milionů korun ročně, zapojuje občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí. Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a zkušeností v nastavování protikorupčních programů a strategií. Přes naše projekty přispíváme k systémovým změnám, od regulace hazardu, financování sportu, přes veřejné zakázky, komunální politiku a financování volebních kampaní až po fungování policie a justice.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou protikorupční právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Odhalili jsme mimo jiné nekalosti v Lesích ČR, zastavili předražený Ekotendr, řešili zakázky v Dopravním podniku hl. m. Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů např. kolem ROP Severozápad, praní post-sovětských peněz v Česku nebo První chráněné dílny. Zaměřujeme se dlouhodobě na téma střetu zájmů, aktuálně v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem a společností Agrofert. Naše aktivity pomohly ušetřit miliardy korun z veřejných rozpočtů.

Klíčová je pro nás finanční podpora ze strany široké veřejnosti, která nám přidává nejen na stabilitě, ale především na nezávislosti a kredibilitě. Děkujeme, že díky Vám nejsme sami na naší cestě za slušnější Česko bez korupce.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.