Zákon o státní službě, soud s Ivo Rittigem, monitoring voleb i to byl rok 2014 v TI

Vydáno 16. 01. 2015

Rok 2014 je pár dní za námi a my se s vámi chceme podělit o to nejzásadnější, co se v boji proti korupci v rámci TI v loňském roce odehrálo a čeho jste i vy byli součástí.

TI v roce 2014

TI v roce 2014 | zdroj: TI

David Ondráčka, ředitel TI, byl hostem pořadu Hyde park. Mluvilo se o zatčení Ivo Rittiga v souvislosti s kauzou tištěných jízdenek DPP, kterou se TI dlouhodobě zabývala. Také jsme si za to vysloužili hned několik žalob od jeho právníků.

Právníci TI diskutovali v Českém Těšíně a Bohumíně o korupci. Pořádali jsme seminář věnovaný boji proti podvodům a korupci v EU fondech za účasti tehdejší ministryně Věry Jourové.

Apelovali jsme na premiéra, aby se zasadil o neodkladné prošetření podvodné restituce zahrady kojeneckého ústavu v Krči, upozornili jsme na závěry kontrolní zprávy Nemocnice na Homolce, na problematickou zakázku na ostrahu muničních skladů, ale i na podezřelou půlmiliardovou veřejnou zakázku v Nejdku na úklid a svoz odpadu.

Celé první pololetí jsme se účastnili diskusí ke služebnímu zákonu, kde jsme usilovali o větší míru odpolitizování státní správy. Radim Bureš, programový ředitel TI, mluvil na dvou seminářích v Parlamentu ČR, zúčastnil se setkání s premiérem a s Evropskou komisí. TI také připravovala stanoviska v rámci Rekonstrukce státu. Zákon nakonec nedopadl úplně tak, jak jsme usilovali.

Odstartovali jsme další monitoringy financování volebních kampaní. Konkrétně jsme se věnovali volbám do Evropského parlamentu a senátním a komunálním volebním kampaním. Hodnotili jsme transparentnost financování volebních kampaní 10 stran do EP, 149 kandidátů do Senátu ČR a 84 stran, které usilovaly o křesla na radnicích 8 největších měst ČR. Výsledky si můžete připomenout na našem webu www.transparentnivolby.cz.

Proběhla konference „Společnost bez korupce: pohled ze severu“, na které se sešli zástupci vybraných institucí z Dánska, Finska, Norska a Švédska s kolegy z České republiky k diskusi o zkušenostech s bojem proti korupci a uplatňováním protikorupčních opatření.

Zaslouženou pozornost vzbudil monitoring volebních podvodů a nekalostí, na kterém jsme spolupracovali se sdruženími Naši politici, Oživení a NFPK. Výsledkem bylo několik trestních oznámení pro kupčení s hlasy.

Dále se konala druhá soudní stání s advokáty Ivo Rittiga a bývalých manažerů DPP v čele s Martinem Dvořákem. V obou případech soudci shledali jejich požadavky na omluvu a finanční zadostiučinění za neoprávněné. Tomio Okamura byl ve snaze o zrušení TI také neúspěšný. Jeho úsměvný pokus o kriminalizaci našich aktivit skončil na konci minulého roku odložením trestní věci jako nedůvodné.

Proběhlo tradiční setkání členů Klubu Transparency International, partnerů a přátel TI. Transparentní večírky jsou pro nás jedinečnou příležitostí, jak osobně představit naše projekty a úspěchy a hlavně vyjádřit poděkování za podporu, bez které bychom se neobešli a které si velice vážíme!

Během celého roku jsme intenzivně pracovali na řadě zahraničních projektů:

  • V Egyptě jsme pomáhali nastavit zákon o svobodném přístupu k informacím.
  • Se Srbskem jsme se podělili o zkušenost s vyšetřováním a stíháním korupce.
  • Ukrajina čerpala z našich zkušeností s financováním politických stran.
  • V Bosně a Hercegovině jsme pomáhali monitorovat stav nezávislosti orgánů činných v trestním řízení při odhalování a postihu případů korupce.

Uspořádali jsme pro vás benefiční promítání filmu Casino Jack s následnou debatou na téma „Lobbing po Česku“ v rámci mezinárodního projektu zaměřeného na regulaci lobbingu.

Odstartovali jsme projekt PAKT – Protikorupční akademický klub transparentnosti. Proběhly besedy v Liberci a v Praze.

Právní poradna TI udělila základní právní pomoc 514 novým klientům, pomohla 26 whistleblowerům a otevřela 40 nových případů.

Vydali jsme příručku k whistleblowingu, v níž jsme využili zkušenosti získané každodenním poskytováním poradenství a pokusili se tak usnadnit nelehkou situaci lidem, kteří jsou konfrontováni s informacemi o závažném nekalém jednání a rozhodují se, jak s nimi naložit.

Mezinárodní den boje proti korupci jsme oslavili aktivně. V úterý 9. 12. jsme byli hosty Rádia Impuls, Českého rozhlasu Plus a ČT 1. Kromě toho jsme ráno prezentovali činnost TI pracovníkům T-Mobile a večer se konala veřejná debata „Praha jako firma?“.

TI již po dvacáté zveřejnila žebříček 175 zemí seřazených podle Indexu vnímání korupce. Tradiční premianti – Dánsko, Nový Zéland a Finsko získali kolem 90 bodů. ČR je s 51 body na 53. místě. V Evropě nám ani nárůst o tři body nepřinesl lepší umístění. I letos nám patří 7. nejhorší příčka v Evropě.

Tento výsledek, který vyplývá mimo jiné z absence protikorupčních zákonů, je pro nás signálem, že výčet našich aktivit v tomto roce bude minimálně stejně obsáhlý jako v tom minulém.

Vadí vám korupce? Podpořte nás!


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.