Konference „Společnost bez korupce: pohled ze severu“
Na konferenci „Společnost bez korupce: pohled ze severu“ se sešli zástupci vybraných institucí z Dánska, Finska, Norska a Švédska s kolegy z České republiky k diskusi o zkušenostech s bojem proti korupci a uplatňováním protikorupčních opatření. Účastníci mezi jiným zvažovali, zda a v čem by se mohla Česká republika a její instituce od severských zemí inspirovat.
1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková hovoří na konferenci „Společnost bez korupce: pohled ze severu“ | zdroj: Senát Parlamentu České republiky
Různá mezinárodní srovnání dlouhodobě potvrzují, že v oblasti potlačování korupce a obecně z hlediska transparentnosti veřejného života jsou na tom severské země výrazně lépe než jiné státy světa či Evropské unie. Srovnání jejich výsledků v řadě mezinárodních průzkumů a studií s hodnocením České republiky vyznívá pro ČR velmi tristně.
Dne 12. září 2014 proběhla v Senátu Parlamentu ČR konference „Společnost bez korupce: Pohled ze severu“. Vystoupila zde řada zahraničních i českých řečníků.
Zkušenosti severských zemí s opatřeními proti korupci představili čtyři mluvčí:
vedoucí protikorupčního útvaru při švédském státním zastupitelství Gunnar Stetler,
zástupce finského Svazu průmyslu a bývalý předseda Správní rady TI Finsko Pentti Mäkinen,
politolog a odborný poradce TI Norsko Tor Dølvik a
zástupce úřadu dánského ombudsmana Jens Olsen.
Za českou stranu vystoupili:
1. místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková,
ministr Jiří Dienstbier,
vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová,
předseda správní rady TI Jan Spáčil,
hejtman Libereckého kraje Martin Půta a
náměstkyně ministra a ředitelka Sekce Legislativní rady vlády Kateřina Valachová.
Jako zvláštní host vystoupila 1. místopředsedkyně Národní rady Slovenské republiky Renáta Zmajkovičová.
Radim Bureš, programový ředitel Transparency International – ČR, která setkání ve spolupráci s velvyslanectvími Dánska, Finska, Norska a Švédska a s 1. místopředsedkyní Senátu PČR Alenou Gajdůškovou pořádala, říká: „Zaostávání ČR za severskými zeměmi ve všech indikátorech korupce, jak dokazují i přiložené statistiky, je obrovské. Naším záměrem bylo hledat odpověď na otázku, proč tomu tak je. Mimořádně velký zájem o seminář, který převýšil kapacitu jednacího sálu Senátu, ukazuje, že téma je velmi živé.“
Diskuse se soustředila na čtyři základní témata: legislativa a vymáhání práva na národní úrovni; integrita a dobrá správa v soukromém sektoru; transparentnost, odpovědnost a integrita na místní úrovni a odpovědnost vůči občanům. K významným závěrům patří v každé z těchto oblastí následující body:
- Specializovaný útvar státního zastupitelství pro boj s korupcí, jaký existuje ve Švédsku, představuje nejen potřebnou specializaci státních zástupců, ale plní i preventivní roli. Sama jeho existence sděluje společnosti, že korupce nebude tolerována. Významným preventivním nástrojem je i trestní odpovědnost právnických osob, jak shodně potvrdila švédská i česká zkušenost.
- Podnikatelský sektor představuje významné korupční riziko, proto je třeba věnovat dostatečnou pozornost preventivním opatřením (compliance programům). V této oblasti Česká republika výrazně zaostává a inspiraci by mohla hledat například ve Finsku.
- Nízká míra korupce v práci měst a obcí není samozřejmostí, ale výsledkem cíleného úsilí, jak ukázal mj. společný projekt Asociace místních samospráv a TI v Norsku, zaměřený na identifikaci a řešení korupčních rizik v norských obcích. Dočkáme se podobného zájmu i od Svazu měst a obcí České republiky? Pozitivní příklad, jak lze být transparentní i s malými náklady, představil hejtman Libereckého kraje.
- Úřad dánského ombudsmana plní funkci nezávislého monitoringu kvality a integrity státních institucí a je příkladem dalšího opatření, které by České republice velmi prospělo. Plní zároveň funkci „informačního ombudsmana“ kontrolujícího, jak státní úřady naplňují zákon o svobodném přístupu k informacím. O zavedení podobné kontrolní funkce se v České republice marně hovoří již řadu let.
„Seminář jasně ukázal, že nízká míra korupce v severských zemích není dána tím, že by tam žili zvláštní, korupci se vyhýbající lidé. Je dána tím, že se tyto země o nízkou míru korupce cílevědomě snaží a jsou schopny dosáhnout v té věci společenského konsensu,“ dodává k tomu Radim Bure
Ke stažení:
Prezentace:
- Gunnar Stetler – Anto-corruption – the Swedish way
- Pentti Mäkinen – Integrity and responsible governance in a private sector – case Finland
- Tor Dølvik – Transparency, integrity and anti-corruption in Local Government
- Jens Olsen – Internalization of norms
- Martin Půta – Transparentnost Libereckého kraje
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru