Transparency International se Rittigovi omlouvat nebude

Publikováno: 12. září 2014

Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu Ivo Rittiga na Transparency International.

Dnes se Městský soud v Praze zabýval žalobou Ivo Rittiga na protikorupční organizaci Transparency International (TI), která měla svým jednáním poškodit jeho dobrou pověst. Žaloba se konkrétně týkala téměř rok a půl starého vyjádření Davida Ondráčky, ředitele TI, v pořadu Otázky Václava Moravce ohledně účasti Ivo Rittiga ve fotovoltaické kauze Amun.Re, o které se v médiích už dříve spekulovalo.

Žalobci požadovali po Transparency International finanční zadostiučinění ve výši 100.000 korun, písemnou omluvu a dále omluvu v pořadu OVM. Soudkyně však přijala argumentaci advokáta TI Václava Lásky v plné míře a žalobu Ivo Rittiga uznala za neoprávněnou.

Soud uznal zapojení Ivo Rittiga do kauzy Amun.Re za prokázané. Dále konstatoval, že Ivo Rittig má přístup do médií a využívá jej k nerespektování cti jiných, musí tedy počítat i s kritikou svých vlastních aktivit.

Transparency International a další protikorupční organizace čelí v poslední době stále častěji podobným útokům. „Zkouší nám tím vzít energii a motivaci do dalšího investigování jeho pochybných praktik. Ačkoli se tyto útoky stupňují, určitě nás neodradí. Ale podporu budeme potřebovat. Morální i finanční,“ komentoval výsledek soudního jednání David Ondráčka, ředitel Transparency International.