Transparency International podává první podnět týkající se střetu zájmů Andreje Babiše

Publikováno: 3. srpna 2018

Transparency International Česká republika (TI) dnes odeslala první ze dvou podnětů týkajících se střetu zájmů Andreje Babiše v souvislosti s ovládáním holdingu Agrofert, a.s. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude zabývat Městský úřad Černošice.

Andrej Babiš, předseda vlády České republiky | zdroj: iDNES.cz

V červnu tohoto roku upozornila TI na dokument ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru (ten je na rozdíl od české Evidence údajů o skutečných majitelích volně přístupný veřejnosti), ze kterého podle TI vyplývají jména pěti ovládajících osob společnosti Agrofert.

Mezi nimi je i Andrej Babiš. Ten má jako zakladatel a obmyšlený fondů AB private trust I a AB private trust II podle dokumentu natolik silné postavení, že vzniká důvodné podezření, zda není též jednou z ovládajících osob holdingu Agrofert, pod který spadají také firmy Londa spol. s r.o., (provozovatel rozhlasového vysílání) a MAFRA, a.s. (vydavatel periodického tisku) a Stanice O, a.s. (provozovatel televizního vysílání).

Podle zákona o střetu zájmů (159/2006 Sb.) je některým veřejným funkcionářům, mimo jiné i členům vlády, zakázáno být ovládající osobou subjektů provozujících rozhlasové nebo televizní vysílání nebo vydavatelů periodického tisku. Z tohoto důvodu má TI za to, že došlo ke spáchání přestupku.

 

Proč TI podává dva podněty?

První podnět se týká porušení českého zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. V případě, že příslušný úřad shledá porušení zákona, hrozí Andreji Babišovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku je na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích.

„Podnět jsme zaslali dnes a chceme dát úřadu potřebný prostor důkladně prostudovat veškeré argumenty bez vnějších vlivů. Proto celé znění oznámení zveřejníme na webových stránkách transparency.cz až ve chvíli, kdy budeme vyrozuměni, jak bylo s podnětem naloženo. Jde o standardní postup TI v rámci obdobných případů,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Druhý podnět, který připravujeme, bude adresován Evropské komisi do Bruselu. TI se v něm zaměřuje na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert.

„Problém je evropský a týká se všech, Evropská komise musí jasně říct, zda politici a jejich firmy mohou čerpat EU dotace. Nová finanční pravidla se zpřísňují a může to vést k tomu, že Agrofert nebude moci čerpat miliardové dotace. Babiš by pak musel Agrofert prodat, anebo z politiky odejít,“ doplňuje David Ondráčka, ředitel české TI a člen globální Správní rady Transparency International.

„Přestože Andrej Babiš může opět tvrdit, že se jedná o kampaň a »účelovku«, chceme zdůraznit, že podněty jsou zpracovány na základě rozsáhlé právní analýzy a že je zde důvodné podezření z porušení českých i evropských předpisů. Je tedy nanejvýš vhodné, aby příslušné orgány o těchto věcech rozhodly,“ dodává David Kotora, vedoucí fundraisingu a komunikace TI.

 

Podívejte se, jak o naší tiskové zprávě informují média

ČTK – TI odeslala první podnět týkající se možného střetu zájmů Babiše

Info.cz – Transparency International vs. Babiš: Organizace odeslala podnět kvůli možnému střetu zájmů premiéra

Týden.cz – Transparency International: Babiš nadále ovládá holding Agrofert

E15.cz – Babiš nadále ovládá Agrofert, tvrdí Transparency International. Podala podnět kvůli střetu zájmů

Aktuálně.cz – Transparency International se kvůli Babišovi obrátila na úřady, odeslala první podnět

Blesk.cz – Je Babiš ve střetu zájmů? Ať si na premiéra posvítí úředníci i Brusel, žádá Transparency

Echo24.cz – Babiš stále ovládá Agrofert, domnívá se TI. Podala na něj podnět pro střet zájmů

Lidovky.cz – Babiš dál ovládá média, tvrdí Transparency International. Oznámila podezření z přestupku

Deník.cz – Babišův střet zájmů? Transparency International odeslala podnět k prozkoumání

Novinky.cz – Transparency International podala podnět k šetření Babiše kvůli možnému střetu zájmů

iRozhlas.cz – Transparency International má podezření, že Babiš dál ovládá Agrofert. ‚Nesmysly,‘ reaguje premiér

Czech Radio – Transparency claims Babiš still controlling Agrofert

Euro.cz – Babišův střet zájmů budou řešit úřady. Premiér údajně dál ovládá Agrofert

Seznam Zprávy – Transparency International požádala úřady, ať zjistí, zda Babiš stále ovládá Agrofert

Česká televize – Babiš odmítá podezření ze střetu zájmů

 

Transparency International ČR

Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů, např. kolem ROP Severozápad nebo První chráněné dílny.

TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

 

 

Problém je evropský a týká se všech, Evropská komise musí jasně říct, zda politici a jejich firmy mohou čerpat EU dotace. Nová finanční pravidla se zpřísňují a může to vést k tomu, že Agrofert nebude moci čerpat miliardové dotace. Babiš by pak musel Agrofert prodat, anebo z politiky odejít.

Související publikace

Související novinky