Transparency International podává první podnět týkající se střetu zájmů Andreje Babiše

Vydáno 03. 08. 2018

Transparency International Česká republika (TI) dnes odeslala první ze dvou podnětů týkajících se střetu zájmů Andreje Babiše v souvislosti s ovládáním holdingu Agrofert, a.s. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude zabývat Městský úřad Černošice.

Andrej Babiš, předseda vlády České republiky | zdroj: iDNES.cz

V červnu tohoto roku upozornila TI na dokument ve slovenském Registru partnerů veřejného sektoru (ten je na rozdíl od české Evidence údajů o skutečných majitelích volně přístupný veřejnosti), ze kterého podle TI vyplývají jména pěti ovládajících osob společnosti Agrofert.

Mezi nimi je i Andrej Babiš. Ten má jako zakladatel a obmyšlený fondů AB private trust I a AB private trust II podle dokumentu natolik silné postavení, že vzniká důvodné podezření, zda není též jednou z ovládajících osob holdingu Agrofert, pod který spadají také firmy Londa spol. s r.o., (provozovatel rozhlasového vysílání) a MAFRA, a.s. (vydavatel periodického tisku) a Stanice O, a.s. (provozovatel televizního vysílání).

Podle zákona o střetu zájmů (159/2006 Sb.) je některým veřejným funkcionářům, mimo jiné i členům vlády, zakázáno být ovládající osobou subjektů provozujících rozhlasové nebo televizní vysílání nebo vydavatelů periodického tisku. Z tohoto důvodu má TI za to, že došlo ke spáchání přestupku.

Proč TI podává dva podněty?

První podnět se týká porušení českého zákona o střetu zájmů v souvislosti s vlastnictvím médií. V případě, že příslušný úřad shledá porušení zákona, hrozí Andreji Babišovi jako fyzické osobě finanční sankce až 250 000 Kč. Příslušným orgánem k projednání tohoto přestupku  je na základě trvalého bydliště Andreje Babiše Městský úřad v Černošicích.

„Podnět jsme zaslali dnes a chceme dát úřadu potřebný prostor důkladně prostudovat veškeré argumenty bez vnějších vlivů. Proto celé znění oznámení zveřejníme na webových stránkách transparency.cz až ve chvíli, kdy budeme vyrozuměni, jak bylo s podnětem naloženo. Jde o standardní postup TI v rámci obdobných případů,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Druhý podnět, který připravujeme, bude adresován Evropské komisi do Bruselu. TI se v něm zaměřuje na otázku oprávněnosti čerpání evropských dotací holdingem Agrofert.

„Problém je evropský a týká se všech, Evropská komise musí jasně říct, zda politici a jejich firmy mohou čerpat EU dotace. Nová finanční pravidla se zpřísňují a může to vést k tomu, že Agrofert nebude moci čerpat miliardové dotace. Babiš by pak musel Agrofert prodat, anebo z politiky odejít,“ doplňuje David Ondráčka, ředitel české TI a člen globální Správní rady Transparency International.

„Přestože Andrej Babiš může opět tvrdit, že se jedná o kampaň a »účelovku«, chceme zdůraznit, že podněty jsou zpracovány na základě rozsáhlé právní analýzy a že je zde důvodné podezření z porušení českých i evropských předpisů. Je tedy nanejvýš vhodné, aby příslušné orgány o těchto věcech rozhodly,“ dodává David Kotora, vedoucí fundraisingu a komunikace TI.

Podívejte se, jak o naší tiskové zprávě informují média

ČTK – TI odeslala první podnět týkající se možného střetu zájmů Babiše

Info.cz – Transparency International vs. Babiš: Organizace odeslala podnět kvůli možnému střetu zájmů premiéra

Týden.cz – Transparency International: Babiš nadále ovládá holding Agrofert

E15.cz – Babiš nadále ovládá Agrofert, tvrdí Transparency International. Podala podnět kvůli střetu zájmů

Aktuálně.cz – Transparency International se kvůli Babišovi obrátila na úřady, odeslala první podnět

Blesk.cz – Je Babiš ve střetu zájmů? Ať si na premiéra posvítí úředníci i Brusel, žádá Transparency

Echo24.cz – Babiš stále ovládá Agrofert, domnívá se TI. Podala na něj podnět pro střet zájmů

Lidovky.cz – Babiš dál ovládá média, tvrdí Transparency International. Oznámila podezření z přestupku

Deník.cz – Babišův střet zájmů? Transparency International odeslala podnět k prozkoumání

Novinky.cz – Transparency International podala podnět k šetření Babiše kvůli možnému střetu zájmů

iRozhlas.cz – Transparency International má podezření, že Babiš dál ovládá Agrofert. ‚Nesmysly,‘ reaguje premiér

Czech Radio – Transparency claims Babiš still controlling Agrofert

Euro.cz – Babišův střet zájmů budou řešit úřady. Premiér údajně dál ovládá Agrofert

Seznam Zprávy – Transparency International požádala úřady, ať zjistí, zda Babiš stále ovládá Agrofert

Česká televize – Babiš odmítá podezření ze střetu zájmů

Transparency International ČR

Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování, a to jako součást mezinárodní sítě Transparency International. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor do široké diskuse o dobrém vládnutí.

Těžíme z dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se ročně obracejí stovky klientů z celé republiky.

Naše investigativa uvádí korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů, např. kolem ROP Severozápad nebo První chráněné dílny.

TI ČR se mimo jiné věnuje společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše

Štítky: Střet zájmů

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

03/22

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal obžalobu na Andreje Babiše (ANO) a Janu Nagyovou v kauze týkající se dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.