Téma: Transparentní veřejné zakázky

0702

Zakázky za stamiliony získaly v Lánech firmy spjaté s Mynářem a jeho lidmi

Stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů. Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana.

2401

Férové veřejné zakázky v ESI fondech

Veřejné zakázky jsou klíčovým aspektem veřejných investic, jsou součástí našeho každodenního života. V rámci Evropské unie představují asi 19 % HDP a připadá na ně přibližně 48 % prostředků z evropských strukturálních a investičních fondů.

1411

Kauza MHD v České lípě

V říjnu 2017 jsme otevřeli kauzu díky oznámení whistleblowera, který nás upozornil na chystané problematické řešení, které chce město Česká Lípa použít pro otázku veřejné hromadné dopravy.

3010

Česká Lípa chce zadat zakázku na provoz MHD bez soutěže

Česká Lípa se rozhodla, že bude veřejnou dopravu ve městě a okolí řešit zřízením nového dopravního podniku, ve kterém by však měla menšinový vlastnický podíl. “Strategickým partnerem” v dopravním podniku by měla být společnost BusLine a.s. Ta může tímto způsobem získat zakázku na provoz MHD bez jakékoli soutěže.

1301

Příběh mnoha otazníků – kdo vlastně bude státu dodávat SPZ?

Od roku 1994 měla na výrobu a dodávky SPZ monopol společnost Hicon. I přes veřejně deklarovanou snahu posledních tří ministrů se jej podařilo prolomit až v roce 2016, kdy se novým úspěšným uchazečem stala firma SPM – Security Paper Mill s majitelem vybraným zřejmě lidmi z okolí lobbisty Ivo Rittiga. Proč se nepodařilo tolik let úspěšně vysoutěžit nového dodavatele? A je náhoda, že pro majitele SPM – Security Paper Mill pracuje jako lobbista expremiér Petr Nečas, který sedí na lavici obžalovaných v několika případech společně s I. Rittigem? Přinese změna dodavatele úspory, nebo v sobě nese spíš potenciální rizika?

1212

Whistleblowerka v srdci aféry slovenského předsednictví EU

Od 20. listopadu hýbou Slovenskem informace z ministerstva zahraničí, které uveřejnila mladá whistleblowerka ve spolupráci s našimi kolegy z Transparency International Slovensko. Má se jednat o předražené zakázky na kulturní akce v rámci propagace slovenského předsednictví EU.

2010

Veřejná debata „Parukářka a její budoucnost: Veřejné zakázky v architektuře a urbanismu“

Transparency International – Česká republika, o.p.s. si Vás dovoluje pozvat na veřejnou debatu „Parukářka a její budoucnost: Veřejné zakázky v architektuře a urbanismu“.

1209

Otevřený dopis Andreji Babišovi ke zřízení evidence skutečných majitelů

Transparency International ve spolupráci s nezávislým analytickým centrem Glopolis zaslala otevřený dopis ministru financí Andreji Babišovi týkající se evidence skutečných majitelů.

2706

Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Daňové ráje lze považovat za jeden z vedlejších efektů globalizace. Boření jednotlivých hranic přímo nabádá […]

0603

Sněmovní spor o veřejné zakázky

Radim Bureš, programový ředitel TI, byl hostem pátečního vysílání pořadu 90´ na České televizi.

1901

Vláda bude jednat o transparentních veřejných zakázkách

Je zřízení Rady vlády pro transparentní zakázky důležitým krokem? Potřebuje Česká republika tento orgán?

3009

David Ondráčka ve Studiu ČT24 k novele zákona o veřejných zakázkách

Vláda projednala novelu zákona o veřejných zakázkách. Přidává kompetence zadavatelům a nařizuje, aby zakázky byly postupovány transparentně a přiměřeně. Zakazuje uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona.