Otevřený dopis Andreji Babišovi ke zřízení evidence skutečných majitelů

Publikováno: 12. září 2016

Transparency International ve spolupráci s nezávislým analytickým centrem Glopolis zaslala otevřený dopis ministru financí Andreji Babišovi týkající se evidence skutečných majitelů.

MF ČR - Budova

Budova Ministerstva financí České republiky | zdroj: TI

Naše organizace zavedení této evidence velmi vítá. Nicméně nás znepokojuje její neveřejnost a nedostupnost pro všechny. V současném znění zákona by tak měly přístup k informacím v evidenci pouze jasně dané subjekty a instituce a veřejnosti by byl odepřen. Ministerstvo financí (MF), jako předkladatel zákona mělo možnost podat návrh evidence už jako veřejnosti přístupný, což se ovšem nestalo. Podle nás tento krok nekoresponduje s dříve prosazovanými postoji MF a ani s doporučením Rady vlády pro koordinace boje s korupcí, která otevřenost evidence minulý rok podpořila. Veřejnou evidenci skutečných majitelů navíc dříve tento rok představila na půdě Evropské unii eurokomisařka Věra Jourová a není jasné, jak se na nadcházejících jednáních v Bruselu zástupci Ministerstva financí zachovají.

 

V dopise žádáme ministra financí o odpověď na dvě otázky:

  1. S ohledem na dřívější rétoriku Ministerstva financí, z jakého důvodu poslala do Sněmovny zákon obsahující neveřejnou evidenci skutečných majitelů.
  2. Jaký názor podpoří v Evropské komisi zástupci Ministerstva financí při projednávání zpřístupnění informací o skutečných majitelích široké veřejnosti.

Vzhledem k tomu, že ministr financí před nadcházejícími podzimními volbami avizoval, že „jedno z hlavních témat zůstává korupce“, nechápeme, proč nyní nepodporuje zákon v takovém znění, ve kterém by mohl výrazně k boji s ní pomoci.

Cele znění dopisu můžete zobrazit na našich webových stránkách zde.

Vzhledem k tomu, že ministr financí před nadcházejícími podzimními volbami avizoval, že „jedno z hlavních témat zůstává korupce“, nechápeme, proč nyní nepodporuje zákon v takovém znění, ve kterém by mohl výrazně k boji s ní pomoci.

Související projekty

Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Daňové ráje lze považovat za jeden z vedlejších efektů globalizace. Boření jednotlivých hranic přímo nabádá ke směřování kapitálu do destinací, které jsou ekonomicky výhodnější pro jejich zhodnocení. K ekonomické efektivitě se přidala i zvýšená míra …

Vice o projektu

Enhancing Beneficial Ownership Transparency

V současné době je transponována evropská směrnice proti praní špinavých peněz do legislativy jednotlivých členských států včetně České republiky. Tato směrnice mj. zavádí povinnost členských států zavést evidenci skutečných vlastníků společností.

Vice o projektu

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu