Téma: Referenda

1502

Blog Adama Jareše: „Opravdu máme o referenda zájem?“

Referendum je důležitý nástroj přímé demokracie. Jak ale vyplývá z údajů o místních a krajských referendech, není zájem o přímé rozhodování občanů tak vysoký, jak by se mohlo zdát z médií a prohlášení některých politiků.

1402

Otevřený dopis zastupitelům města Zubří

V Zubří jednoznačně v referendu řekli občané NE výstavbě krytého bazénu. Zastupitelstvo však minulý týden na svém jednání schválilo úvěrovou smlouvu na projekt „Multifunkční areál Zubří – krytý bazén pro školy a veřejnost…“ a to i přes otevřený dopis TI, která vyzvala zastupitele k respektování výsledků referenda, které je platné a závazné.

1701

Česká republika žije volbou hlavy státu, ale nezapomínejme i na místní referenda

V posledních týdnech jsou veřejné debaty a mediální prostor převážně věnovány přímé volbě prezidenta republiky, která prozatím vyvrcholila 12. a 13. ledna prvním kolem. Neměli bychom však zapomenout také na místní referenda, která se konala souběžně s volbou hradní, a to hned na několika místech v Česku a na různá témata.

1001

Jablonec nad Nisou hlasuje o zákazu hracích automatů

Jablonec nad Nisou se může stát největším městem v České republice, kde si sami občané prosadí regulaci hazardu. Společně s prezidentskými volbami 12. a 13. ledna se zde koná referendum o zákazu jeho nejtvrdší formy – hracích automatů. S formulací referendové otázky pomohla organizátorům referenda organizace Transparency International.

0801

Otevřený dopis zastupitelům města Karlovy Vary

Vážené členky, vážení členové zastupitelstva města,

Transparency International – Česká republika, o.p.s. (dále jen „TI“) je nevládní nezisková organizace sledující stav korupce v ČR. TI se rovněž snaží svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování, přičemž se zaměřuje na prosazování systémových změn v oblasti veřejné správy a legislativy. Mezi oblasti, kterým se v naší činnosti dlouhodobě intenzivně věnujeme, patří i konání místních referend.

1412

Kauza referenda v Zubří

Infografika | zdroj: TI KDE LEŽÍ PROBLÉM? Na začátku celého případu stojí záměr města Zubří […]

1412

Výsledky referenda, které prošlo o jeden hlas, jsou neplatné

O průběhu a obstrukcích, kterým čelil přípravný výbor místního referenda v Zubří vyhlášeného až Nejvyšším správním soudem, jsme již informovali v naší novince z 24. listopadu, kterou naleznete níže.

0412

Místní referendum jako institut přímé demokracie 2015-2016

Předkládaný text vychází z legislativního zakotvení institutu místního referenda v právním řádu, dosavadní judikatury, z […]

2411

Jak nakonec dopadne nejtěsnější referendum v historii České republiky?

Na začátku celého případu stojí záměr města Zubří vystavět na svém území multifunkční areál, ve kterém by byl např. krytý bazén, wellness centrum, bufet, dětský koutek, kuželna a jiné zázemí pro rekreační aktivity. Občané obce se však proti tomuto záměru postavili a chtěli, aby bylo vyhlášeno místní referendum, které mělo rozhodovat o velmi jednoduché otázce: „Jste pro krytý bazén ve městě Zubří?“.

1103

Workshop o místních referendech na konferenci Otvírejme radnice III

V rámci třetího ročníku konference věnované komunální politice Otvírejme radnice na Vysoké škole ekonomické proběhl v odpoledním bloku workshop pro budoucí pořadatele místních referend.

2202

Jak řešit problémy místních referend?

Fungují místní referenda jako efektivní nástroj prosazování vůle většiny občanů obce? S jakými překážkami se organizátoři místních referend v roce 2014 potýkali? Je možné pořádání místních referend usnadnit, aby se získal názor většiny občanů na důležité otázky?

1002

Rekordních 47 místních referend v roce 2014 prokazuje zájem a angažovanost občanů. Poskytuje jim zákon o místních referendech účinnou pomoc?

Transparency International podrobně analyzovala všech 47 místních referend, která proběhla v roce 2014. Jejich počet dokazuje, že občané chtějí aktivně ovlivňovat vývoj ve své obci. To, že účast na referendech byla v průměru jen 42,2% a že platných je jen 24 referend neodráží jen případný nezájem občanů, ale často i obstrukce ze strany obcí.