Jablonec nad Nisou hlasuje o zákazu hracích automatů

Vydáno 10. 01. 2018

Jablonec nad Nisou se může stát největším městem v České republice, kde si sami občané prosadí regulaci hazardu. Společně s prezidentskými volbami 12. a 13. ledna se zde koná referendum o zákazu jeho nejtvrdší formy – hracích automatů. S formulací referendové otázky pomohla organizátorům referenda organizace Transparency International.

Jablonec nad Nisou | zdroj: wikipedia

Petici za vyhlášení referenda podepsalo více než 3800 občanů. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit alespoň 35 % oprávněných osob. Nedosažení dostatečné účasti hlasujících je nejčastějším důvodem neúspěchu referend, proto se to jablonecké jeho iniciátoři snaží podpořit rozsáhlou informační kampaní.

„Dostatečná účast je pro referendum klíčová, proto chceme informaci o něm zprostředkovat všem občanům. Velice nás potěšilo, že se kampaň rozhodly finančně podpořit desítky Jabloneckých občanů prostřednictvím internetové sbírky, dále jablonecké firmy a podnikatelé a v neposlední řadě Nadační fond proti korupci prostřednictvím rychlého grantu Nadace Via. Je vidět, že problematika hazardu pálí v Jablonci mnoho lidí. Jejich podpora je pro nás obrovským hnacím motorem,“ shrnuje přípravy na referendum předseda spolku Jablonec bez hazardu Jakub Strnad.

 

Vyhlášení referenda

Vyhlášení referenda předcházela několikaletá složitá cesta. V Jablonci nad Nisou totiž už jednou zákaz heren a kasin platil. Konkrétně v lednu 2015 zde začal platit absolutní zákaz, na který se město 3 roky připravovalo. Než ovšem stačilo Ministerstvo financí ČR odebrat místním provozovatelům licence na provozování hracích automatů, nastal „nečekaný“ zvrat.

Již v polovině roku 2015 předložil primátor Petr Beitl, předkladatel původní zákazové vyhlášky, návrh na její zrušení. Místo ní prosadil novou vyhlášku, která povolila na území města provoz 3 kasin. Hlavním zastáncem prolomení zákazu byl vedle primátora také jablonecký zastupitel a bývalý předseda FAČR Miroslav Pelta.

Netrvalo dlouho a počet povolených kasin se začal zvyšovat až na současných 10, ve kterých je více než 350 hracích automatů. To je více než v době před zákazem.

„Situaci v Jablonci sledujeme již delší dobu, názorové obraty představitelů města považujeme za alarmující. Jedná se o ukázkový příklad toho, jak silný tlak dokáží provozovatelé hazardu vyvinout k prosazení svých zájmů. Úsměvné navíc je, že svou otevřenou podporu v médiích vydávají představitelé Jablonce za ‚nejefektivnější formu regulace‘. V Jablonci je v současné době, převážně v centru města, provozováno 10 kasin. Takto si efektivní regulaci hazardu určitě nepředstavuji,“ říká Martin Svoboda, předseda spolku Občané proti hazardu, který na přípravě referenda spolupracuje. 

„Jen pro představu, je to například více než počet kasin ve Vídni, Stokholmu a Madridu dohromady. Pokud by si na severu Čech zákaz hracích automatů dokázali prosadit sami občané, bylo by to obrovské vítězství a důležitý signál vyslaný provozovatelům hazardu i místním politikům obhajujícím prohazardní politiku. Jablonec by se mohl stát inspirací pro další velká města v České republice,“ dodává Svoboda.

 

Šance na úspěch

A jaké jsou tedy šance na úspěch referenda? Důležitým krokem bylo jeho spojení s prezidentskými volbami, které se podařilo prosadit i díky usilovné práci opozičního zastupitele Jakuba Macka: „Nyní vše záleží už jen na občanech, jestli přijdou vyjádřit svou vůli v dostatečném počtu. O kontroverznosti tématu svědčí intenzita, se kterou se do otevřené a manipulativní kritiky referenda pustil primátor a poslanec za hazard Petr Beitl. Definitivně se ukázalo, na čí straně stojí. To on prosadil opětovné povolení kasin.“

 „Bez jeho enormní snahy by zde žádná kasina ani automaty nebyly a žádné referendum by se nemuselo konat. Nyní je to z jeho strany poslední zoufalá snaha, jak automaty v Jablonci za každou cenu udržet. Já pevně věřím, že mu občané v referendu vystaví účet,“ doplňuje Macek.

„Problematika hazardu je ožehavým tématem v obcích po celé České republice. Zároveň se s ní pojí enormní riziko netransparentního korupčního jednání a praní špinavých peněz. Její řešení prostřednictvím místního referenda považujeme za spravedlivou a demokratickou cestu, proto jsme se rozhodli jeho organizátorům v Jablonci podat pomocnou ruku. Přeji obyvatelům Jablonce, aby svou vůli vyjádřili v dostatečném počtu a výsledek referenda tak mohl být platný a závazný,“ uzavírá situaci právnička organizace Transparency International Sylvie Kloboučková.

 

Ke stažení

Tisková zpráva


Štítky: Referenda

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.