Workshop o místních referendech na konferenci Otvírejme radnice III

Vydáno 11. 03. 2016

V rámci třetího ročníku konference věnované komunální politice Otvírejme radnice na Vysoké škole ekonomické proběhl v odpoledním bloku workshop pro budoucí pořadatele místních referend.

Workshop RMR na OR

Workshop o místních referendech na konferenci Otvírejme radnice III | zdroj: TI

Účastníci workshopu, zastupitelé a aktivní občané několika českých obcí, si vyslechli praktické zkušenosti koordinátora místních referend o hazardu Svatopluka Bartíka a souhrn právních kroků a doporučení Transparency International – Česká republika vycházející z probíhajícího projektu Rok místních referend.

V první části byla Svatoplukem Bartíkem zdůrazněna role místního referenda a situace, kdy je a kdy není vhodné ho použít. Představil i další, v některých případech snazší nástroje, které existují a umožňují občanům prosadit svůj názor, kupříkladu projednání bodu na jednání zastupitelstva na základě iniciativy dostatečného počtu občanů. Následovala doporučení z praxe týkající se přípravy samotného referenda a hlavní strategické body, klíčové pro úspěch referenda a související informační kampaně.

Účastníci byli dále seznámeni s výsledky analýzy Transparency International o místních referendech, které představila Tereza Zběžková, vedoucí a analytička projektu. Statistiky dokazují rostoucí iniciativu občanů rozhodovat o veřejných záležitostech, zároveň však poukazují na opakující se problémy, které se při pořádání referend v minulých letech vyskytovaly. Hlavní možné překážky při spolupráci s obcí, sběru podpisů a informování občanů tak byly na workshopu prodiskutovány. Účastníkům byla pro další pomoc s jejich referendy doporučena také online skupina sdružující zkušené i potenciální organizátory referend Pořádáme místní referendum, ve které mohou získat další kontakty, praktické rady a odpovědi na své dotazy.

Všem hostům konference byla k dispozici nová publikace Transparency International Kuchařka místního referenda, která srozumitelným způsobem popisuje postup uspořádání místního referenda krok za krokem, upozorňuje na problémy, na které si je třeba dát pozor a v neposlední řadě obsahuje cenné zkušenosti a doporučení organizátorů referend z celé ČR.

 

Logo link Obchod s bídou
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Štítky: Školení a vzdělávací činnost , Referenda

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.