Korupční víceboj

Publikováno 07. 02. 2018

Proč se věnujeme tomuto projektu

Transparency International Česká republika (TI) spustila kampaň s názvem „Korupční víceboj“ za čistší a transparentnější sportovní prostředí. Reagujeme tak nejen na dlouhodobé nekoncepční a nesystémové financování sportu v České republice.

 

Co konkrétně děláme

Komunikační páteří celé kampaně je videospot, který ilustruje negativní dopady korupce a nekalostí v rámci sportovního prostředí. Role komentátorů této speciální akce se zhostili ti nejpovolanější, a to Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem. Hlavní postavu „bafuňáře“ ztvárnil herec Ondřej Malý.

Korupční víceboj | zdroj: Transparency International

Nedílnou součástí kampaně jsou také sportovci a osobnosti se sportem spojené, kterým není lhostejné fungování sportu v ČR a kteří se proto zapojili do štafety podporující aktivity TI. Snahou je tak nejen upozornit na negativní dopady korupce, ale také vyslat jasný signál odborné veřejnosti, funkcionářům a politikům, že je konečně potřeba systém změnit a vytvořit transparentní prostředí a do diskuze o změnách zapojit i širokou veřejnost.

Do štafety se již zapojili: badmintonista Petr Koukal, herec a režisér Jakub Štáfek, hokejisté David Pastrňák a Martin Hanzal, plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová, tenistka Andrea Hlaváčková, volejbalista Jakub Janouch, sledge hokejista Michal Vápenka, cyklista Jaroslav Ježek, sportovní komentátor Robert Záruba, sportovní novinář Luděk Mádl a herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus.

Kampaní upozorňujeme na tři oblasti, kterým se ve snaze o zlepšení sportovního prostředí a jeho financování věnujeme:

 • nerovné financování a netransparentní přerozdělování veřejných peněz plynoucích do sportu;
 • manipulace s výsledky a sázkařský průmysl zasahující do zápasů, včetně práce s oznamovateli takovéto nekalé činnosti;
 • velké kauzy na mezinárodní úrovni v rámci sítě TI, skandál ve FIFA nebo organizace velkých mezinárodních akcí.

Jaké máme výsledky

 • Zmapovali jsme toky peněz do sportu z rozpočtu obcí a krajů, tedy stovky milionů, které často mizí v netransparentním procesu přerozdělování.
 • V České republice již druhým rokem provozujeme Etickou linku v hokeji ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH) a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz. Podíleli jsme se i na spuštění certifikace hráčských agentů ČSLH.
 • Monitorovali jsme kauzy týkající se organizací FIFA a Mezinárodního olympijského výboru v souvislosti s korupčními skandály resp. nesrovnalostmi v souvislosti s přidělováním pořadatelství velkých sportovních akcí.
 • Naši berlínští kolegové vydali v minulém roce “Global Corruption Report: Sport“, publikaci obsahující více než 60 příspěvků předních odborníků v oblasti korupce a sportu z řad sportovních organizací, vlád, sponzorů, sportovců, příznivců, akademické obce a široce zastoupených protikorupčních hnutí. Tato publikace je silným zdrojem poznatků a inspirace pro práci v této oblasti.
 • Pokračujeme v navázané spolupráci s Českou unií sportu, Českým olympijským výborem, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a dalšími zainteresovanými subjekty. Schůzky a konzultace nám umožňují podílet se aktivně na formování sportovního prostředí u nás.
 • Na veřejných diskuzích a konferencích jsme již několikrát spojili zástupce státní správy, střešních sportovních organizací, klubů ale i akademiků a odborné veřejnosti.

A neméně důležité jsou naše kampaňové úspěchy:

 • spustili jsme kampaň s hlavním videospotem, který skrze sociální sítě a vysílání v České televizi viděly statisíce lidí,
 • naše pozitivní štafeta za sport bez korupce pokračuje i  v roce 2018, zapojily se do ní desítky sportovců,
 • na naše webové stránky www.korupcniviceboj.cz se přišly podívat desetitisíce lidí.

 

Další výstupy

Tisková zpráva

Videospot: Korupční víceboj

Reprezentanti štafety

Making of: Štafetový kolík

Donoři

Kampaň zahájena: 21. srpna 2017

Za férovější a transparentnější sport se vedle nás postavilo hned několik posil: reklamní agentura Saatchi&Saatchi Praha, filmová společnost Boogiefilms, produkční společnost PFX, Roman Kvita – designér, mediálním sponzorem se stala Česká televize.

Kampaň a návazné aktivity byly financování z grantu Transparency International – Secretariat a z vlastních zdrojů Transparency International ČR. Zapojit se a podpořit nás můžete na webu www.korupcniviceboj.cz nebo prostřednictvím portálu Darujme.cz.

Bojujte proti korupci s námi.