Korupční víceboj

Publikováno 07. 02. 2018

Proč se věnujeme tomuto projektu

Transparency International Česká republika (TI) spustila kampaň s názvem „Korupční víceboj“ za čistší a transparentnější sportovní prostředí. Reagujeme tak nejen na dlouhodobé nekoncepční a nesystémové financování sportu v České republice.

 

Co konkrétně děláme

Komunikační páteří celé kampaně je videospot, který ilustruje negativní dopady korupce a nekalostí v rámci sportovního prostředí. Role komentátorů této speciální akce se zhostili ti nejpovolanější, a to Petr Čtvrtníček s Jiřím Lábusem. Hlavní postavu „bafuňáře“ ztvárnil herec Ondřej Malý.

Korupční víceboj | zdroj: Transparency International

Nedílnou součástí kampaně jsou také sportovci a osobnosti se sportem spojené, kterým není lhostejné fungování sportu v ČR a kteří se proto zapojili do štafety podporující aktivity TI. Snahou je tak nejen upozornit na negativní dopady korupce, ale také vyslat jasný signál odborné veřejnosti, funkcionářům a politikům, že je konečně potřeba systém změnit a vytvořit transparentní prostředí a do diskuze o změnách zapojit i širokou veřejnost.

Do štafety se zapojili: badmintonista Petr Koukal, herec a režisér Jakub Štáfek, hokejisté David Pastrňák a Martin Hanzal, plážová volejbalistka Kristýna Hoidarová Kolocová, tenistka Andrea Hlaváčková, volejbalista Jakub Janouch, sledge hokejista Michal Vápenka, cyklista Jiří Ježek, sportovní komentátor Robert Záruba, sportovní novinář Luděk Mádl, fotbalista Tomáš Ujfaluši, plavec Jan Povýšil, volejbalista Jakub Janouch, lezec Adam Ondra, spoluzakladatel Bezfrázi.cz František Suchan, boxer Rostislav Osička, zpěvák a herec Adam Mišík a herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus.

Kampaní upozorňujeme na tři oblasti, kterým se ve snaze o zlepšení sportovního prostředí a jeho financování věnujeme:

 • nerovné financování a netransparentní přerozdělování veřejných peněz plynoucích do sportu;
 • manipulace s výsledky a sázkařský průmysl zasahující do zápasů, včetně práce s oznamovateli takovéto nekalé činnosti;
 • velké kauzy na mezinárodní úrovni v rámci sítě TI, skandál ve FIFA nebo organizace velkých mezinárodních akcí.

Jaké máme výsledky

 • Zmapovali jsme toky peněz do sportu z rozpočtu obcí a krajů, tedy stovky milionů, které často mizí v netransparentním procesu přerozdělování.
 • V České republice již druhým rokem provozujeme Etickou linku v hokeji ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH) a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz. Podíleli jsme se i na spuštění certifikace hráčských agentů ČSLH.
 • Monitorovali jsme kauzy týkající se organizací FIFA a Mezinárodního olympijského výboru v souvislosti s korupčními skandály resp. nesrovnalostmi v souvislosti s přidělováním pořadatelství velkých sportovních akcí.
 • Naši berlínští kolegové vydali v minulém roce “Global Corruption Report: Sport“, publikaci obsahující více než 60 příspěvků předních odborníků v oblasti korupce a sportu z řad sportovních organizací, vlád, sponzorů, sportovců, příznivců, akademické obce a široce zastoupených protikorupčních hnutí. Tato publikace je silným zdrojem poznatků a inspirace pro práci v této oblasti.
 • Pokračujeme v navázané spolupráci s Českou unií sportu, Českým olympijským výborem, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a dalšími zainteresovanými subjekty. Schůzky a konzultace nám umožňují podílet se aktivně na formování sportovního prostředí u nás.
 • Na veřejných diskuzích a konferencích jsme již několikrát spojili zástupce státní správy, střešních sportovních organizací, klubů ale i akademiků a odborné veřejnosti.

A neméně důležité jsou naše kampaňové úspěchy:

 • spustili jsme kampaň s hlavním videospotem, který skrze sociální sítě a vysílání v České televizi viděly statisíce lidí,
 • naše pozitivní štafeta za sport bez korupce pokračuje i  v roce 2018, zapojily se do ní desítky sportovců,
 • na naše webové stránky www.korupcniviceboj.cz se přišly podívat desetitisíce lidí.

 

Další výstupy

Tisková zpráva

Videospot: Korupční víceboj

Reprezentanti štafety

Making of: Štafetový kolík

Donoři

Kampaň zahájena: 21. srpna 2017

Za férovější a transparentnější sport se vedle nás postavilo hned několik posil: reklamní agentura Saatchi&Saatchi Praha, filmová společnost Boogiefilms, produkční společnost PFX, Roman Kvita – designér, mediálním sponzorem se stala Česká televize.

Kampaň a návazné aktivity byly financování z grantu Transparency International – Secretariat a z vlastních zdrojů Transparency International ČR. Zapojit se a podpořit nás můžete na webu www.korupcniviceboj.cz nebo prostřednictvím portálu Darujme.cz.

Bojujte proti korupci s námi.