Téma: Korupční víceboj

0310

Univerzální vojáci sportu aneb co prozradily Peltovy SMSky

Policie stíhá bývalého šéfa Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslava Peltu a předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu pro machinace při rozdělování dotací pro sport. Spolu s nimi je obviněna i někdejší náměstkyně ministryně školství (MŠMT) Simona Kratochvílová a další dva lidé. Dalibor Bártka ve své reportáži pro Reportéry ČT přináší nové informace k této korupční kauze.

0907

Blog Gavina O’Briena: „Pořadatelská kontroverze fotbalového mistrovství světa 2018“

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku právě vrcholí. Na hřišti mezi sebou zápasí ty nejlepší týmy světa o to, kdo se stane šampionem. Průběh poháru je velmi barvitý – i přes jasně dané favority nabídly dosavadní zápasy několik překvapení, která nikdo nečekal, jako bylo vítězství Mexika 1:0 nad obhájci titulu z Německa, nebo postup Ruska přes španělský národní tým v penaltovém rozstřelu.

2506

Na Janstově seznamu úředníků, kteří jeli na olympiádu, je jedenáct jmen

Česká unie sportu obviněná policií ze zneužití sportovních dotací vrací úder. Její funkcionáři si vyžádali podle zákona 106 seznam politiků a úředníků z ministerstva školství, kteří se nechali za peníze Českého olympijského výboru pozvat na některou z olympiád. MF DNES se podařilo seznam získat.

2106

Podvody s dotacemi v Praze? Policie loni dostala dvě tajné nahrávky informátora z magistrátu

Na možné manipulace s přidělováním sportovních dotací v Praze loni upozornil informátor přímo z magistrátu. Obrátil se na organizaci Transparency International, které poskytl klíčové důkazy: dvě tajné nahrávky a tabulky s označenými předem vybranými projekty, mezi něž se stamiliony údajně dělily. Zástupci Transparency podali trestní oznámení. Jestli na jeho základě v úterý policie na pražském magistrátu zasahovala, však není jasné.

1406

Nabité sportovní léto ve stínu korupčních skandálů

Stejně jako mnoho z vás, i my se těšíme na nadcházející sportovní léto – už dnes vypukne fotbalové mistrovství světa v Moskvě.

0305

Blog Apoleny Ondráčkové: „My už také víme, kudy běží zajíc aneb rok poté“

Dnes je tomu přesně rok, co si policie přišla pro samozvanou „čtverku“ v souvislosti s rozdělováním sportovních dotací v rámci neinvestičního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Odstartoval tak závod o spravedlivý sport, k jehož vítězství je i po roce stále ještě daleko.

2404

Zimní olympiáda se v Česku pořádat nedá, chybí pořádný kopec. A na letní teď není doba, říká Kejval

Hry v Česku nebudou. Žádný takový projekt nemá podporu Českého olympijského výboru, říká jeho předseda Jiří Kejval.

0504

Blog Davida Kotory: „Chléb a hry“

Do sídla Transparency International vedou spletité cesty. Palmovka je v poslední době totiž trochu „no-go zónou“.

0404

Blog Apoleny Ondráčkové: „Cena olympiády“

Každé dva roky se pravidelně sjíždí nejúspěšnější sportovci této planety na jedno místo, kde svádí boj o medaile, osobní i světové rekordy a obdiv veřejnosti, která s napětím sleduje tato vrcholová klání a nadýmá se pýchou pokaždé, když to „cinkne“.

0702

Korupční víceboj

Nedopusťme, aby se korupce stala sportovní disciplínou!

2901

Financování sportu v Maďarsku

V prosinci loňského roku se právničky Transparency International Česká republika Sylvie Kloboučková a Apolena Ondráčková vypravily do maďarské metropole, aby sdílely nejen své zkušenosti z českého sportovního prostředí, ale aby samy načerpaly nové náměty a inspiraci od kolegů, kteří stejně jako naše protikorupční pobočka usilují o maximální průhlednost procesů spojených nejen s financováním sportu.

2310

Rejstřík sportovců a sportovních zařízení jako zásadní téma k diskusi aneb kulatý stůl pořádaný Transparency International ČR

Jednou z aktivit TI, v rámci sportovní kampaně Korupční víceboj, je zprostředkování dialogu mezi různými subjekty ze sportovního prostředí. V poslední době jsme zaznamenali ve sportu nejistotu týkající se rejstříku sportovců a sportovních zařízení, které má Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zavést do poloviny příštího roku.