Korupční víceboj: Petr Čtvrtníček, Jiří Lábus a kampaň za transparentní sport

Vydáno 24. 07. 2017

V pátek 21. července se na jednom z pražských atletických stadionů natáčel videospot k nové kampani, kterou bude Transparency International ČR spouštět v polovině srpna. Kdo se na kampani podílí a na koho se můžete těšit v chystaném kampaňovém spotu?

Kampaň Transparency International ČR proti korupci ve sportu: Korupční víceboj | zdroj: TI

Za férovější a transparentnější sport se vedle nás postavilo hned několik posil. Profesionálové z reklamní agentury Saatchi & Saatchi s námi od začátku promýšlí detaily kampaně, vizuály a také samotný videospot. Filmaři ze společnosti Boogiefilms v čele s režisérem a hercem Jakubem Štáfkem se vrhli na realizaci a produkci klipu. Do rolí sportovních komentátorů se obulo duo Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček, kteří korupčníky a bafuňáře provedli celým turnajem.

Kromě videospotu se rozběhla také tzv. pozitivní štafeta. Badmintonista Petr Koukal se stal prvním reprezentantem štafety za sport bez korupce, ve které vyzýváme všechny aktivní sportovce, veterány a osobnosti, kteří jsou ve světě sportu jako doma, aby se zapojili a rozšířili reprezentační tým. Reprezentanti si předávají štafetový kolík, který pro naši kampaň vytvořil designér Roman Kvita.

Petr Koukal, badmintonista, podpořil kampaň TI za férovější a transparentnější sport. Zapojte se i vy na www.korupcniviceboj.cz | zdroj: TI

Videospot bude jedním z vrcholů celé kampaně. Tématu transparentního financování sportu se TI věnuje již několik let. V roce 2017 jsme si určili sport jako jedno ze stěžejních témat. V červnu jsme se spolu se sportovními novináři, analytiky, fotbalovými funkcionáři a samozřejmě i samotnými fanoušky fotbalu setkali na dost možná první veřejné debatě na fotbalovém trávníku. Ve vršovickém Ďolíčku jsme diskutovali o fenoménu korupce v nejvyšších patrech českého i světového fotbalu.


Veřejná debata – Nejsou míče jako míče, korupce ve fotbalových asociacích (sestřih) | zdroj: TI

„Chceme ilustrovat složitost toho systému a jeho netransparentnost, kdy může docházet k tomu, že finance nejsou použity k prvotnímu záměru,“ vysvětluje David Kotora z Transparency International.

Cílem kampaně je upozornit na tři nejproblematičtější roviny ve snaze o transparentní financování sportu:

  1. nerovné financování a netransparentní přerozdělování veřejných peněz, které do sportu plynou;
  2. manipulace s výsledky a sázkařský průmysl zasahující do zápasů;
  3. velké kauzy na mezinárodní úrovni, skandál ve FIFA nebo organizace velkých mezinárodních turnajů.

Řešení nastiňujeme na kampaňovém webu www.korupcniviceboj.cz.

Kampaň proti korupci ve sportu: Lábus a Čtvrtníček komentují Korupční víceboj | zdroj: Česká televize

TI a korupce ve sportu

V České republice již druhým rokem provozujeme Etickou linku v hokeji ve spolupráci s Českým svazem ledního hokeje (ČSLH) a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz. Podíleli jsme se i na spuštění certifikace hráčských agentů ČSLH.

Pro větší míru vhledu do této problematiky jsme navázali odbornou spolupráci s Českou unií sportu, Českým olympijským výborem, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a dalšími zainteresovanými subjekty. Spolupráce s partnery jako jsou asociace, svazy, unie je logická a vítaná.

„V analýze z loňského roku jsme zjistili, že kraje a obce rozdělují peníze velmi netransparentně. Často vůbec nemají dlouhodobé plánování, nemají dotační programy ani klíče, podle kterých přerozdělují,“ informuje právnička Transparency International Sylvie Kloboučková.

V prosinci roku 2016 jsme představili naši analýzu. Ta se opírala o dotazníkový průzkum v rámci všech krajů České republiky a 13 statutárních měst, který byl zaměřen na vzájemnou provázanost poskytování dotací do sportu, koncepčnost a transparentnost vynakládaných prostředků.

Naše zjištění? Je zapotřebí nastavit kvalitní kontrolní mechanismy a koncepční ukotvení rozdělování dotačních prostředků do sportu, které v současnosti viditelně chybí. Současný systém vytváří ideální prostředí pro zneužívání dotační podpory.

Pokud chcete podpořit naši činnost, věnujte nám minutu času a pár kliknutí na online darovací bráně. Děkujeme!


Projekty a kauzy: Korupční víceboj

Štítky: Sport , Korupční víceboj

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.