Policie stíhá bývalého šéfa Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Miroslava Peltu a předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu pro machinace při rozdělování dotací pro sport. Spolu s nimi je obviněna i někdejší náměstkyně ministryně školství (MŠMT) Simona Kratochvílová a další dva lidé. Dalibor Bártka ve své reportáži pro Reportéry ČT přináší nové informace k této korupční kauze.
Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku právě vrcholí. Na hřišti mezi sebou zápasí ty nejlepší týmy světa o to, kdo se stane šampionem. Průběh poháru je velmi barvitý – i přes jasně dané favority nabídly dosavadní zápasy několik překvapení, která nikdo nečekal, jako bylo vítězství Mexika 1:0 nad obhájci titulu z Německa, nebo postup Ruska přes španělský národní tým v penaltovém rozstřelu.
Česká unie sportu obviněná policií ze zneužití sportovních dotací vrací úder. Její funkcionáři si vyžádali podle zákona 106 seznam politiků a úředníků z ministerstva školství, kteří se nechali za peníze Českého olympijského výboru pozvat na některou z olympiád. MF DNES se podařilo seznam získat.
Na možné manipulace s přidělováním sportovních dotací v Praze loni upozornil informátor přímo z magistrátu. Obrátil se na organizaci Transparency International, které poskytl klíčové důkazy: dvě tajné nahrávky a tabulky s označenými předem vybranými projekty, mezi něž se stamiliony údajně dělily. Zástupci Transparency podali trestní oznámení. Jestli na jeho základě v úterý policie na pražském magistrátu zasahovala, však není jasné.
Stejně jako mnoho z vás, i my se těšíme na nadcházející sportovní léto – už dnes vypukne fotbalové mistrovství světa v Moskvě.
Dnes je tomu přesně rok, co si policie přišla pro samozvanou „čtverku“ v souvislosti s rozdělováním sportovních dotací v rámci neinvestičního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Odstartoval tak závod o spravedlivý sport, k jehož vítězství je i po roce stále ještě daleko.
Hry v Česku nebudou. Žádný takový projekt nemá podporu Českého olympijského výboru, říká jeho předseda Jiří Kejval.
Do sídla Transparency International vedou spletité cesty. Palmovka je v poslední době totiž trochu „no-go zónou“.
Každé dva roky se pravidelně sjíždí nejúspěšnější sportovci této planety na jedno místo, kde svádí boj o medaile, osobní i světové rekordy a obdiv veřejnosti, která s napětím sleduje tato vrcholová klání a nadýmá se pýchou pokaždé, když to „cinkne“.
Nedopusťme, aby se korupce stala sportovní disciplínou!
V prosinci loňského roku se právničky Transparency International Česká republika Sylvie Kloboučková a Apolena Ondráčková vypravily do maďarské metropole, aby sdílely nejen své zkušenosti z českého sportovního prostředí, ale aby samy načerpaly nové náměty a inspiraci od kolegů, kteří stejně jako naše protikorupční pobočka usilují o maximální průhlednost procesů spojených nejen s financováním sportu.
Jednou z aktivit TI, v rámci sportovní kampaně Korupční víceboj, je zprostředkování dialogu mezi různými subjekty ze sportovního prostředí. V poslední době jsme zaznamenali ve sportu nejistotu týkající se rejstříku sportovců a sportovních zařízení, které má Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zavést do poloviny příštího roku.