Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.
Vláda v nedávné době projednala, nebo aktuálně projednává, dvě legislativní řešení na ochranu whistleblowerů. Jedná se o návrh zákona, který předkládá Andrej Babiš jako poslanec (nikoliv jako ministr financí) přímo sněmovně, a dále pak o „Návrh alternativ legislativního řešení ochrany oznamovatelů“ zpracovaný Úřadem vlády ČR. V tomto případě se nejedná o hotový návrh zákon, ale jakýsi přípravný dokument, jenž popisuje, které zákony by se měly změnit a jakým způsobem.
Před nedávnem jsme poukázali na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco skutečný viník zůstává nepotrestán. Antoine Deltour je francouzský občan a bývalý zaměstnanec nadnárodní společnosti PricewaterhouseCoopers, který vyšel na světlo světa s informacemi dokazujícími tajné dohody týkající se daňových úlev mezi lucemburskými úřady a mezinárodními korporacemi.
V TI věříme, že #KorupceNeskóruje!
Andrej Babiš předložil vládě svůj návrh zákona na ochranu oznamovatelů, ten byl přijat neutrálně. Ministr Dienstbier ho označil za legislativně vadný a prosazuje vlastní verzi zákona.
V rámci aktuálního dění okolo zákona na ochranu oznamovatelů jsme se rozhodli k mnoha politickým a právním argumentům přidat i autentické zkušenosti člověka, který se v kůži whistleblowera sám ocitl.
Ministr financí Andrej Babiš oznámil v pondělí 25. dubna záměr předložit návrh zákona na ochranu oznamovatelů korupce (tzv. whistleblowerů).
Transparency International poukazuje na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco viník zůstává nepotrestán.
Analýza legislativních řešení ochrany oznamovatelů, která měla být hotova již v roce 2015, stále není připravena. Reálně hrozí, že vláda nestihne přijmout legislativní řešení whistleblowingu do konce svého volebního období, ačkoliv se k tomu zavázala ve svém programovém prohlášení.
TI se prostřednictvím právní poradny začala na podzim 2015 zajímat o publikační praxi na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK.
Jak vypadá v poločase protikorupční tažení, které patřilo před volbami k hlavním tahákům?
V rámci Mezinárodního dne boje proti korupci, který připadá na dnešní den, Transparency International – Česká republika, o. p. s. přináší shrnutí a hodnocení toho nejpodstatnějšího, co se za uplynulý rok 2015 na tomto poli odehrálo.