Příprava whistleblowerské legislativy nabírá zpoždění

Vydáno 14. 04. 2016

Analýza legislativních řešení ochrany oznamovatelů, která měla být hotova již v roce 2015, stále není připravena. Reálně hrozí, že vláda nestihne přijmout legislativní řešení whistleblowingu do konce svého volebního období, ačkoliv se k tomu zavázala ve svém programovém prohlášení.

  www.zapiskej.cz | fotografie: Antonín Kratochvíl | #Zapískej

  TI pracuje s oznamovateli v rámci svého whistleblowerského centra, provozuje etickou linku pro Český svaz ledního hokeje, podílí se na odborných studiích a veškeré nabyté zkušenosti se snaží zúročit v Pracovní komisi k whistleblowingu pod Radou vlády pro koordinaci boje s korupcí. Snaží se prosadit silné legislativní řešení, které zároveň ochrání whistleblowery a zároveň pomůže při odhalování nekalého jednání.

  Vývoj přípravných prací v rámci Úřadu vlády ČR však nelze urychlit bez jasné politické vůle. K vytvoření takového zadání je potřeba i silný hlas veřejnosti, proto TI spustila na podzim 2015 kampaň #Zapískej!, jejímž prostřednictvím vyzývá politiky k přijetí kvalitního zákona na ochranu oznamovatelů korupce a jiného nekalého jednání. Výzva s podpisy aktivních občanů bude následně předána Vládě ČR.

  Do této chvíle TI shromáždila několik stovek podpisů. „Do konce dubna 2016 mají všichni občané ještě možnost podepsat výzvu a tím přispět k zavedení efektivního nástroje pro odhalování všech druhů nekalých jednání od korupce, přes poškozování životního prostředí až po ohrožení zdraví,“ doplňuje Petr Leyer, vedoucí Právní poradny TI.

  Button - Popsat petici

  Podpořte naši výzvu na právní ochranu oznamovatelů na www.zapiskej.cz. Děkujeme vám také za sdílení této petice!

   

  Ke stažení:

  Tisková zpráva


  Štítky: Whistleblowing , #Zapískej

  Sledovat novinky

  Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

  Podpořte nás

  Bojujte s námi proti korupci

  PODPOŘTE NÁS

  Bojujte proti korupci s námi.