Lux Leaks: Již zítra padne konečný verdikt v kauze whistleblowera Antoina Deltoura

Vydáno 28. 06. 2016

Před nedávnem jsme poukázali na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco skutečný viník zůstává nepotrestán. Antoine Deltour je francouzský občan a bývalý zaměstnanec nadnárodní společnosti PricewaterhouseCoopers, který vyšel na světlo světa s informacemi dokazujícími tajné dohody týkající se daňových úlev mezi lucemburskými úřady a mezinárodními korporacemi.

Deltour_whistleblower_social_media

Antoine Deltour | zdroj: TI

Jeho čin byl bezesporu ve veřejném zájmu, a proto je Transparency International přesvědčená, že by neměl čelit trestnímu stíhání. Již zítra však má padnout konečný verdikt soudu v této kauze, která se tak může stát nebezpečným precedentem pro další jednání s whistleblowery. Ti by měli být chráněni, ale běžnou praxí je jejich ostrakizace a perzekuce.

Popišme si však trochu více problematiku celé kauzy. Lux Leaks znamená zpřístupnění stovek daňových dohod, které obsahují plánování daňových úniků v obrovském měřítku. Informátorem a člověkem, který prolomil bránu mlčení, je právě Antoine Deltour. Jeho odhalení poukázalo na zaběhlý mechanismus korporátních daňových úniků v rozsahu stovek miliard eur týkající se více než 350 mezinárodních společností. Obvinění, kterým Deltour čelí, zahrnují obvinění z krádeže, z porušení ochrany mlčenlivosti, obchodního tajemství a neoprávněného přístupu k informacím. Již zítra vynese lucemburský soud rozsudek, přičemž mu hrozí trest 10 let odnětí svobody a peněžitá pokuta ve výši 1 250 000 EUR.

Antoine Deltour, LuxLeaks whistleblower, vysvětluje proč je whistleblowing tak důležítý | zdroj: TI

Mezinárodní sekretariát Transparency International vede za tohoto whistleblowera kampaň a do světa vypustili petici, kterou k dnešnímu dni podepsalo již více než 200 tisíc jeho podporovatelů. I vy se můžete přidat na jeho stranu a dát najevo svůj nesouhlas s jeho souzením. (Lucembursko je jednou z evropských zemí, která disponuje omezenou právní ochranou whistleblowerů. Deltour nebyl uznán whistleblowerem v plném rozsahu z toho důvodu, že se v jeho případě, dle lucemburského práva, nejedná o „očividnou“ korupci. Oznamovatelé jsou zákonem chráněni pouze při provádění výpovědi, ale již ne před samotným soudem.

V pondělí 27. června zveřejnil mezinárodní sekretariát TI rozhovor s možná již brzy odsouzeným Deltourem. Celý si jej můžete přečíst zde. Deltour zde popisuje svou nelehkou úlohu člověka, který chtěl pouze jednat ve veřejném zájmu, ukázat, že dochází k neetickým postupům na poli daňových úlev a za to má být trestán? Bohužel zaběhlá dosavadní praxe s oznamováním korupce je taková, že přestože whistlebloweři hrají v odhalování korupce klíčovou roli, až příliš často se za prolomení mlčení dočkají spíše než uznání a ochrany ostrakizace a zastrašování. Přicházejí o práci a mohou být i stíháni.

A co si myslí samotný Antoine Deltour o dopadu svého případu na další potenciální oznamovatele korupce? „Existuje spousta lidí, kteří mají pochybnosti o tom, co dělají v práci. Prostě každý den odchází s pocitem, že tím ohrožují jejich osobní etická pravidla, protože neexistuje žádná možnost, jak o tom s někým mluvit. Samozřejmě existují tisíce možných informátorů,“ říká Antoine Deltour v rozhovoru pro Transparency International.

Transparency International se whistleblowingu a hlavně whistleblowerům věnuje více než 9 let. Za tuto dobu jsme bezplatně pomohli tisícům klientů. Na základě jejich oznámení řešíme desítky kauz ročně. Podpořte i vy naši činnost, třeba stokorunou měsíčně, v rámci našeho Klubu Transparency International.


Štítky: Whistleblowing , Mapování korupce , Daňové ráje , Taxparency , #Zapískej

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.